لایحه ساماندهی گورستان‌های تاریخی منطقه ۱۴ تهران تصویب شد

تهران - ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، کلیات لایحه شهرداری برای ساماندهی گورستان‌های تاریخی ارامنه، لهستانی ها و فرانسوی ها در محله دولاب در منطقه ۱۴ شهرداری تهران را با ۱۴ تصویب کردند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و پنجاه و سومین جلسه خود، لایحه شهردار تهران در خصوص «ساماندهی، حفاظت و احیای مجموعه گورستان‌های دولاب شامل پنج گورستان واقع در محدوده منطقه چهارده» را در دستور کار قرار دادند.

«زهرا صدراعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، در این خصوص اظهار داشت: شورای پنجم در برنامه سوم پنج‌ساله، تکلیفی برای شهرداری مشخص کرد و بر اساس بند ۵ ماده ۵۹ برنامه پنج‌ساله سوم، شهرداری باید به آرامستان‌ها و مجموعه‌های دارای ارزش میراثی و فرهنگی در سال اول برنامه رسیدگی کند و کاربری آرامستان‌های واجد این ارزش را بهبود ببخشد.

وی افزود: طبق مصوبه شورای شهر، در لایحه بودجه مقرر شد بودجه احیا و مرمت آرامستان‌های تاریخی و محلی از جمله ری، امامزاه عبدالله و ابن بابویه که ارزش میراثی و تاریخی دارند هم تامین شود.

نوری ادامه داد: شهردار تهران برابر لایحه‌ای که داده است، قصد دارد پنج گورستان منطقه دولاب شامل گورستان های ارامنه گرگوری، فرانسه، لهستان، ارامنه کاتولیک و ارامنه پروتستان را که در سال ۷۹ در آثار ملی ثبت شده است و به‌عنوان پتانسیل در شهر تهران و محدوده منطقه ۱۴ به حساب می‌آید، با همکاری میراث فرهنگی و شورای خلیفه‌گری ارامنه، احیا کند.

عضو شورای تهران افزود: در حقیقت طرح میدانی برای صلح جهانی را پیشنهاد کرده است که در این ارتباط بتواند روحیه صلح جویانه ما ایرانی‌ها را در احیای این مجموعه گورستان‌ها نشان بدهیم.

وی با بیان اینکه این مجموعه هفت و نیم هکتار است، گفت: این مجموعه یک فضای سبز قدیمی و تفرجگاهی دارد و از لحاظ محیط زیستی برای محدوده منطقه ۱۴ می‌تواند موثر باشد.

وی تاکید کرد: طرح میدان جهانی صلح توسط سازمان نوسازی از محل اعتبارات پیش‌بینی شده در حال انجام است و امیدواریم در همین دور شورا به سرانجام برسد.

«احمد مسجد جامعی» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در مخالفت با این لایحه گفت: با بحث مرمت گورستان موافقم اما این شکل از مرمت به شکل فجیعی انجام می‌شود و در واقع یک نوع یکسان‌سازی در همه قبرها در حال رخ دادن است.

وی با بیان اینکه در حالی که نوشته سنگ، حتی نام و نوع سنگ، سند است و باید حفظ شود، افزود: ما تاریخ را نباید تحریف کنیم، این میدان نسبتی با صلح جهانی ندارد و در گورستان‌های دولاب مجموعه‌ای از افراد دفن شده‌اند که برخی از آنها در جنگ خاک ایران را به توبره کشیده‌اند و هنوز پیروزیشان در جنگ را جشن می‌گیرند و برخی هم هموطنان خودمان هستند که در این مکان آرمیده‌اند.

وی گفت: معمار مشهور مارکوف و اولین کسی که شهرداری را راه انداخت و قاعده‌مند کرد در این منطقه دفن شده است.

مسجد جامعی ادامه داد: برخی افرادی که در دوره قاجار به ایران آمدند و کاخ‌ها را ساختند هم در این مجموعه هستند اما اینها ربطش به صلح چیست.

این عضو شورای شهر بیان کرد: هنوز هم سفرای برخی کشورهای خارجی به این مکان تردد می‌کنند، بنابراین باید نظر سفارتخانه‌ها را هم پرسید.

وی افزود: در طرح شهرداری قرار نیست گورستان را احیا کنیم بلکه بازآفرینی است و باید الگوی تاریخی و زیباشناسی را هم در نظر بگیریم.  

مسجد جامعی یادآور شد: سید مهدی طباطبایی از شخصیت‌های مورد وثوق محله دولاب بود و ما با بزرگان کلسیا و میراث طرح مسئله کردیم، همچنین با وزارت خارجه جلسه گذاشتیم و آقای طباطبایی پیشنهاد داد حالا که در ایران بهشت معصومه داریم، بهشت زهرا داریم، چه اشکالی دارد که نام میدان بین این آرامگاه‌ها را بهشت مریم بگذاریم.

«علی اعطا» عضو دیگر شورا در موافقت با لایحه شهرداری گفت: سخنان آقای مسجد جامعی نافی اصل موضوع نبود.

وی با بیان اینکه بحث درباره اینکه این کار ضروری هست یا موضوعیتی ندارد، افزود:  این مساله در برنامه پنج‌ساله آمده است و در سندی مربوط به سال ۹۷ تحت عنوان سند حفاظت و حراست از گورستان‌های تاریخی مصوب ۸/۵/۹۷ شورای‌عالی معماری و شهرسازی نیز به آن اشاره شده است.

اعطا عنوان کرد: اینکه میدان بین آرامستان‌ها نامش چه باشد، مساله دیگری است و کمیسیون معماری نیز پیشنهاد حذف نام میدان صلح را مطرح کرده است.

وی یادآور شد: در گورستان فضای مناسبی وجود دارد و از این فضا در راستای رویکرد شورای پنجم یعنی توسعه میدان‌گاه‌های باز و پیاده در تهران می‌توان استفاده کرد.

این عضو شورای شهر گفت: این منطقه ذی‌نفعان متعددی دارد و فقط بحث شورای خلیفه‌گری ارامنه نیست و بهتر است برای جزئیات پیشنهاد بدهیم و کلیات را به رای بگذاریم.

«محمدجواد حق شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز با اشاره به حساسیت‌های آرامستان‌های دولاب و تشریح اقدامات انجام شده برای تامین اعتبار طرح بازسازی آرامستان‌ها، نامگذاری میدان بین پنج آرامستان را جزء وظایف کمیته نامگذاری دانست.

«حامد مظاهریان» معاون برنامه ریزی، توسعه شهری شهرداری تهران نیز گفت: تصویب این لایحه به مفهوم اجازه به شهرداری برای تهیه طرح ساماندهی است.

در نهایت اعضای شورا با ۱۴ رای، کلیات لایحه شهرداری برای گورستان‌های منطقه دولاب را تصویب، و بررسی جزئیات و پیشنهادات رسیده درباره این لایحه را به جلسه بعدی شورا موکول کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha