مشکلات اقتصادی و کرونا دو عامل افزایش خشونت در نیویورک

تهران – ایرنا –  مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و دیگر محدودیت های اجتماعی ناشی از آن منجر به افزایش خشونت و جرائم  مسلحانه در شهر نیویورک شد، بطوریکه بنابر اعلام اداره پلیس این شهر تنها در یک ماه نسبت به زمان  مشابه سال گذشته ۱۱۲درصد افزایش یافته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تارنمای خبری «ایندیپندنت» با انتشار این خبر افزود: بنابر آمار اداره پلیس شهر نیویورک تنها در ماه نوامبر  درمجموع ۶۱۲ فقره تیراندازی با سلاح گرم دراین شهر رخ داده است که پلیس توانست  ۵۰۰ مورد از مرتکبین به این تیراندازی ها را بازداشت کند.

اداره پلیس شهر نیویورک با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: افزایش جرائم مسلحانه و تیراندازی با سلاح گرم دراین شهر موید آن است که  علاوه بر مقابله با ویروس کرونا با چالش تامین امنیت شهری مواجه هستیم.

افزایش خشونت مسلحانه در نیویورک بی سابقه است

بیانیه اداره پلیس شهر نیویورک می افزاید:  روند صعودی تیراندازی و خشونت مسلحانه تنها در ماه نوامبر که نسبت به یازده ماه قبل  جهش داشته است،  هرگز در سال های اخیر سابقه نداشته است.

بنابراین گزارش اداره پلیس شهر نیویورک تنها در سال ۲۰۲۰ یکهزار و ۴۰۰ مورد تیراندازی دراین شهر را ثبت کرده که نسبت به سال گذشته و در فاصله زمانی ماه ژانویه تا نوامبر،  ۹۵.۸ درصد افزایش تیراندازی و خشونت با سلاح گرم را نشان می دهد.

مشکلات اقتصادی عامل افزایش جرم و جنایت در نیویورک

ایندپیندنت درادامه گزارش داد: «بیل دبلاسیو» شهردار نیویورک به دنبال انتشار این آمار از سوی اداره پلیس گفت که  علت افزایش جرم و جنایت مسلاحانه در نیویورک، علاوه بر مشکلات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، بسته بودن امکان عمومی و فضای باز دراین شهر بوده است.

۴۰ درصد تیراندازی ها توسط افراد سابقه دار صورت گرفته است

ایندیپندنت افزود: به گفته اداره پلیس شهر نیویورک  ۴۰ درصد از تیراندازی های صورت گرفته توسط افراد سابقه داری بوده که قبلا توسط نیروهای پلیس بازداشت شده بودند، درهمین حال ۲۱ درصد از قربانیان این تیراندازی ها نیز از افراد مجرم به تیراندازی و سابقه دار بوده اند.

سو مدیریت ترامپ وهجوم جنون آمیز آمریکایی ها برای خرید سلاح

خبرگزاری فرانسه ۱۶مهرماه درگزارشی عنوان کرده بود: شهروندان آمریکایی  با بحران های پدیدآمده از سوءمدیریت دولت ترامپ، وخیم تر شدن بیماری کووید-۱۹،  اعتراض‌های سراسری علیه نژادپرستی و برخوردهای تقابلی شخص رئیس جمهوری با این بحران‌ها ؛ خود را در وضعیت ناامنی بی‌سابقه‌ای یافته اند که برای محافظت از خود بطور جنون آمیزی به خرید اسلحه روی آورده‌اند.

شمار قبضه های اسلحه در آمریکا بیش از جمعیت آمریکا است

درحالی خبرگزاری فرانسه تنها به بخش کوچکی از هجوم به خرید سلاح در آمریکا پرداخت که بنابر تحقیقاتی که در سال های اخیر توسط یک موسسه پژوهشی  در ژنو سوئیس به عمل آمده حاکی از آن است که آمریکا نه تنها با بیشترین تعداد سلاح درجهان، رکوردار است بلکه شمار قبضه های اسلحه در این کشور به مراتب بیش از جمعیت آمریکا است.

موسسه پژوهشی «اسمال آرمز» (Small Arms) بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ بعمل آورد، نشان داد که  برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدودا ۱۲۰ قبضه سلاح گرم وجود دارد اما برای کشور یمن که دومین کشور پر چگالی از بابت حمل سلاح بعد از آمریکا شناخته می شد از هر ۱۰۰ شهروند یمنی تنها ۵۳ نفر به سلاح گرم مسلح بودند.

اسمال آرمز دراین پژوهش از جمعیت ۳۲۶میلیون و ۴۷۴هزار نفری آمریکا تخمین زد که ۳۹۳ میلیون و ۳۴۷ هزار قبضه سلاح در اختیار شهروندان این کشور است.

بنابر آمار اسمال آرمز در سال ۲۰۱۷ تنها بیش از یک میلیون و ۷۳هزار سلاح گرم ثبت شده وجود داشت اما این درحالی بود که ۳۹۲میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۵۷ قبضه آمار سلاح ثبت نشده در این کشور بود.

*۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha