قیمت مرغ همچنان رو به کاهش است

تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اکنون قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار رو به کاهش است که امیدواریم این کاهش باعث ضرر مجدد تولیدکنندگان نشود.

«محمدعلی کمالی»  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به طور میانگین در کشور ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان است در نتیجه قیمت مرغ در بازار با نرخ حدود ۲۳ هزار تومان باید به دست مصرف کنندگان برسد.

وی اظهارداشت: اکنون طبق مصوبه دولت گوشت مرغ منجمد کیلویی ۱۵ هزارتومان، گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای کیلویی ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و در بازار آزاد ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان است.

مرغداران با مشکل نقدینگی روبرو هستند 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: اکنون قیمت مرغ زنده روند رو به کاهش را طی می کند این درحالی است که همچنان تولیدکنندگان با مشکل نقدینگی در تامین نهاده های مورد نیاز تولید با نرخ های مصوب و آزاد روبرو هستند.

وی گفت: در ۱۵ روز گذشته دو محموله نهاده طیور در سامانه بازارگاه جانمایی شده اما بسیاری از مرغداران به دلیل نداشتن نقدینگی امکان دریافت نهاده ها را نداشته اند به طور مثال برخی مرغداران با وجود اینکه سن گله شان به ۳۰ تا ۳۸ روز رسیده اما تاکنون نهاده‌ای دریافت نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: در صورت تخصیص نهاده نیز مرغدار با سن گله ۳۸ روزه تنها سه روز مهلت دارد تا پول نهاده مورد نیاز را بپردازد درحالی که برخی مرغداران پول نقد در دسترس ندارند تا در یک مدت زمان کوتاه واریز کنند.

کمالی افزود: این در حالی است که در سیستم بازارگاه به محض اینکه نهاده به تولیدکننده‌ای تعلق می‌گیرد باید بلافاصله پول آن برای دریافت واریز شود تا نهاده تعلق گیرد در غیر اینصورت مرغدار باید وارد نوبت شود.

وی ادامه داد: سامانه بازارگاه به نحوی طراحی شده که براساس سامانه قرنطینه دامپزشکی مرغدارانی که جوجه‌ریزی کرده‌اند، مشخص می‌شوند و تولیدکننده با مشاهده اسمش در این سامانه باید پول نهاده را تهیه کند اما در موارد زیادی تولیدکننده جوجه‌ریزی داشته اما نام او وارد سامانه بازارگاه نشده است.

به گفته وی، البته ممکن است این ایراد از سامانه قرنطینه دامپزشکی باشد که نام تولیدکنندگان در حین پرورش دیرتر در سامانه بازارگاه جاگذاری می شود.

تولیدکنندگان درگیر سامانه های مختلف 

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اکنون مرغداران ما درگیر چند سامانه مختلف راه و ترابری ، انبارها، قرنطینه دامپزشکی، مدیریت اطلاعات صنعت طیور (سماصط) و  بازارگاه هستند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان برای ورود به سامانه ها دچار مشکل هستند اظهارداشت: این درحالیست که بخشی از مرغداران و تولیدکنندگان ما سطح علمی بالا و دانش کار با کامپیوتر را ندارند.

وی افزود: تمامی سامانه های مذکور هیچ همخوانی با یکدیگر ندارند بنابراین برای مرغداران مشکل ساز شده است. 

به گزارش ایرنا، طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت بیش از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیش از ۱۵ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می رسد.

طی دو تا سه هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار سراسر کشور به علت کاهش جوجه ریزی در مهرماه امسال ناشی از کمبود نهاده ها با نرخ مصوب بین ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسید.

طی روزهای اخیر شرکت پشتیبانی امور دام کشور اقدام به توزیع یک هزارو ۵۰۰ تا دو هزار تن گوشت مرغ در بازار سراسر کشور کرده که از این میزان ۹۵۰ هزارتن گوشت مرغ گرم و مرغ منجمد در بازار استان تهران با نرخ های مصوب گوشت مرغ گرم ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد ۱۵ هزار تومان عرضه می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha