اینترنت رایگان برای نویسندگان و تسهیل‌گران جام باشگاه‌های کتابخوانی

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌‏ریزی‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سه هزار و ۵۰۰ نویسنده و چهار هزار تسهیل‌گر جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی اینترنت رایگان دریافت می‌کنند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری از اهدای اینترنت رایگان به تسهیل‌گران و مربیان جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان و همچنین نویسندگان خبر داد و گفت: برای غلبۀ موثرتر بر محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا و همچنین تداوم فعالیت‌های ترویج کتابخوانی از طریق فضای مجازی بنا شد از میان فعالان ترویج کتابخوانی به تسهیل‌گران ترویج کتابخوانی و همچنین نویسندگان فعال در این حوزه تا سقف ۵۰ گیگ برای استفاده یکسال اینترنت رایگان اهدا شود. 

حیدری گفت: این اقدام در سایه تفاهم و همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات میسر شده است. اپراتور رایتل مسئولیت انجام این کار را به عهده گرفته است. در این مرحله به ۴ هزار تسهیلگر باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان و سه هزار و پانصد نویسنده، به مدت یک سال اینترنت رایگان به مقدار ۵۰ گیگ اهدا می‌شود. 

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی تصریح کرد: تسهیلگران باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان مسئولیت بیش از ۲۰ هزار باشگاه کتابخوانی با ۳۳۰ هزار عضو در ۱۸۰۰ شهر و روستا را عهده دارند و این فعالیت‌ها را به صورت داوطلبانه مدیریت می‌کنند. فهرست اعضای تسهیل‌گران باشگاه‌های کتابخوانی از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی تهیه شده است و به انضمام فهرست نویسندگان که از بانک اطلاعات خانه کتاب ایران تهیه شده به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای دریافت اینترنت رایگان ارسال شده است. در این مرحله اهدای اینترنت رایگان، نویسندگان برگزیده در جشنواره‌های ادبی و همچنین دارای بیش از ۷ اثر منتشر شده در اولویت قرار داشتند. 

بر اساس این گزارش، جام باشگاه‌های کتابخوانی با هدف کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان و همچنین تقویت فرهنگ گفت‌وگو و تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان تشکیل شده است. از دیگر اهداف این رقابت می‌توان به این موارد اشاره کرد: آشنایی بچه‌ها با محیط‌های مرتبط با کتاب همچون کتابفروشی، کتابخانه و تبدیل فضاهای عمومی موجود به فضاهایی مناسب برای مطالعه فردی و گروهی همچنین گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی و نیز پیشرفت تحصیلی از راه برنامه‌ای سرگرم‌کننده میان کودکان و نوجوانان، کمک به تأسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهدکودکی، کانونی، آپارتمانی، محله‌ای، مسجدی و...، ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان، کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha