نخستین پارچه زربافت تربت‌حیدریه تولید شد

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه از ‎بافت نخستین پارچه زربافت خراسان رضوی در شهر بایگ تربت حیدریه به عنوان شهر ملی ابریشم کشی کشور خبر داد.

علی محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تولید بعد از ثبت ملی روستای بسک در سال ۹۷ و با هدف تکمیل زنجیره تولید تا مصرف و جلوگیری از خام فروشی نخ ابریشم، انجام شده است.
وی ادامه داد: در این راستا احیا، آموزش و تولید صنایع وابسته به ابریشم کشی از جمله ابریشم بافی، زری بافی، نواربافی و سایر دستبافت‌های سنتی و هنری در دستور کار قرار گرفت تا ارزش افزوده و سودآوری این محصول مهم شهرستان به مردم سخت کوش این منطقه بازگردد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه گفت: در راستای تحقق این اهداف و با همکاری معاونت صنایع دستی خراسان رضوی از تابستان پارسال تعدادی از جوانان این روستا به تهران اعزام شدند و زیر نظر پژوهشکده وزارت میراث فرهنگی دوره زری‌بافی را به صورت فشرده فرا گرفتند.
محمدی افزود: پس از پایان دوره آموزشی و استقرار دستگاه زریبافی در خانه صنایع دستی ابریشم بسک و با همت هنرمندان جوان دوره دیده این پارچه زربافت، پاییز امسال بافته شد.

وی اضافه کرد: با توجه به جذابیت فراوان زری‌بافی و مراحل تولید پارچه زربافت و اهمیت این رشته و نیز علاقه‌مندی زیاد گردشگران داخلی و خارجی به محصولات ابریشم و گلابتون، ثبت جهانی این روستا می‌تواند به جذب فزاینده گردشگران کمک کند و این روستا به عنوان قطب جذب گردشگری خارجی در استان تبدیل شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه با بیان این که پارچه زربافت از دو محصول ابریشم و طلا تشکیل می‌شود گفت: وجود هر دو ماده اولیه در منطقه بایگ مزیت بسیار مناسبی برای مقرون به صرفه بودن تولید این محصول در شهرستان تربت حیدریه است.
محمدی با بیان این که پیشینه و قدمت زری بافی در ایران به دوران قبل از اسلام بازمی‌گردد و فن زری‌بافی در دوران صفویه به اوج خود رسید افزود: برابر اطلاعات تاریخی، پارچه‌های زری در ادوار مختلف تاریخی به قدری مورد توجه بود که وقتی بازرگانان و تاجران به ایران سفر می‌کردند، بهترین هدیه و سوغات، تهیه قطعه‌ای از پارچه زری ایران بوده است.
مردم روستای بسک از توابع بخش بایگ تربت‌حیدریه با سه هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، حرفه ابریشم کشی را به عنوان شغل آباء و اجدادی مردم این خطه حفظ کردند و اهالی این روستا با طبعی لطیف و ذوقی سرشار در کنار همه زیبایی‌های طبیعت خداداد منطقه و جاذبه‌های گردشگری روستای خود، به هنر ابریشم بافی نیز مشغولند.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha