عضو شورای شهر: تهران برای معلولان مناسب‌سازی نشده‌است

تهران- ایرنا- رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران به شهرداری برای توجه به اجرای ماده چهار قانون حمایت از حقوق معلولان در صدور پروانه و پایان کار ساختمان‌ها تذکر داد و گفت: تا زمانی که این شهر برای این قشر مناسب نشود تهران شهری برای همه نیست.

به گزارش، «مجید فراهانی»، روز یکشنبه در دویست و پنجاه و سومین جلسه شورای شهر تهران با تبریک روز جهانی معلولان اظهار داشت: به سهم خودم از کم کاری ها و بی توجهی هایی که در ادای حق به این افراد شده عذر خواهی می کنم.  

وی گفت: امیدوارم شاهد تحقق شهر دسترس پذیر در تهران برای ادای حق این عزیزان باشیم.    

فراهانی افزود: محقق نشدن طرح دسترس پذیری شهر برای معلولان، سبب شده است تا این قشر از حق زندگی در شهر به صورت کامل برخوردار نشوند و در این شرایط هرچه میزان معلولیت جسمی و حرکتی عزیزان بیشتر باشد، مشکلاتشان برای رفت و آمد، کار و زندگی در سطح محله و شهر بیشتر است.  

عضو شورای تهران تاکید کرد: در چنین شرایطی فراهم کردن دسترسی، حمل و نقل آسان برای امور تحصیلی، درمانی و نیازهای حیاتی این افراد کمترین خدمتی است که شهرداری از طریق دسترس پذیر کردن شهر و آسان سازی استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی باید ارائه کند.

وی ادامه داد: بر اساس ماده چهار قانون حمایت از حقوق معلولان، شهرداری ها مکلفند، صدور پروانه احداث، بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمانها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی، آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: این امر اگر در صدور پروانه های ساختمانی و پایان کار مورد توجه شهرداری قرار گیرد و شهرداری به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل کند بدون شک زمینه بهبود و ارتقاء سطح دسترس پذیری معلولان در تهران فراهم خواهد شد.     

وی ادامه داد: بر همین اساس اینجانب به عنوان نماینده مردم تهران برای بار دوم در اجرای بند سه ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «لزوم توجه به اجرای ماده چهار قانون حمایت از حقوق معلولان در صدور پروانه و پایان کار ساختمانها» به شهرداری تهران تذکر می دهم، و انتظار دارم شهرداری بیش از پیش به مسئله دسترس پذیری شهر و خدمت به معلولان توجه کند تا حق این عزیزان به شهر مطلوب تر و بهتر از گذشته ادا شود.

فراهانی تاکید کرد: تهران هنگامی که برای همشهریان معلول دسترس پذیر شده باشد، آنگاه می توان گفت که شهری برای همه است تا این مهم اتفاق نیفتد تهران شهری برای همه نخواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =