دولت آمریکا برای ترغیب شهروندانش به واکسیناسیون کرونا دست‌به‌جیب شود

تهران – ایرنا – یکی از نمایندگان پیشین مجلس آمریکا پیشنهاد کرده تا با پرداخت یک هزار و پانصد دلار به شهروندانی که در واکسیناسیون کرونا شرکت می‌کنند، افراد بیشتری به واکسیناسیون ترغیب شده و هر چه زودتر این بیماری ریشه‌کن شود.

به گزارش یکشنبه ایرنا، تارنمای شبکه سی ان بی سی به‌تازگی در گزارشی نوشت که با توجه به نیاز مردم آسیب‌دیده از کرونا به کمک‌های مالی دولت و عدم تمایل بخش بزرگی از جامعه آمریکا به تزریق واکسن کرونا، یکی از نمایندگان پیشین مجلس این کشور پیشنهاد کرده که پرداخت کمک‌هزینه‌های کرونایی به شهروندان آمریکا مشروط به واکسیناسیون آنها شود.

جان دیلِینی نماینده پیشین ایالت مریلند و از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با شبکه اقتصادی سی ان بی سی پیشنهاد کرد که در ازای تزریق واکسن کرونا به هر آمریکایی چکی به مبلغ یک هزار و ۵۰۰ دلار به آنها پرداخت شود.

به نوشته سی ان بی سی، در حالیکه کنگره هنوز بر سر پرداخت دور دوم کمک‌های مالی کرونایی به شهروندان آمریکایی به توافق نرسیده و دولت ترامپ نیز آماده می‌شود تا تزریق واکسن کرونا را برای محو بیماری آغاز نماید، دیلینی می‌گوید: هر چه زودتر ۷۵ درصد مردم کشور را واکسینه کنیم زودتر به بیماری کووید پایان می‌دهیم و زودتر همه چیز به روال عادی باز می‌گردد.

سی ان بی سی پیش تر خبر داده بود که در حالیکه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مجلس خواهان تصویب کمک ۹۰۵ میلیارد دلاری به خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا هستند، جمهوری‌خواهان سنا مایلند تا میزان این کمک‌ها محدودتر و ۵۰۰ میلیارد دلار باشد.

سی ان بی سی به نقل از نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ نوشت که ۵۸ درصد مردم آمریکا حاضر به تزریق واکسن کرونا هستند ولی ۴۲ درصد دیگر چنین تمایلی ندارند. برای اجرای طرح پیشنهادی دیلینی، لازم است تا دولت سامانه‌ای را راه‌اندازی کند که افرادی که واکسینه می‌شوند شماره‌ای را دریافت کرده و پس از ارسال آن به همراه شماره تأمین اجتماعی، چک ۱۵۰۰ دلاری را دریافت کنند.

ناگفته نماند که به نوشته این شبکه اقتصادی، دولت آمریکا هم‌اکنون نیز طرح‌هایی را برای ترغیب واکسیناسیون شهروندانش در دست دارد که یکی از آنها حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس را مشروط به تزریق واکسن کرونا کرده است.

دیلینی خاطرنشان کرد که ارائه مشوق‌های بهداشتی در کشورهای دیگر نیز مسبوق به سابقه است. به‌عنوان مثال در دولت مکزیک برای واکسیناسیون کودکان، به والدینشان مبلغی پرداخت می‌کند. در هند نیز به خانواده‌ای که کودکانشان واکسینه شده غذا و خواروبار تحویل می‌شود.

به نوشته سی ان بی سی، بار مالی این طرح نکته‌ای است که دیلینی نیز به آن واقف است. در صورتیکه قرار باشد به هر آمریکایی‌ که واکسن کرونا می‌زند ۱۵۰۰ دلار پرداخت شود، لازم است تا بودجه‌ای ۳۸۰ میلیارد دلاری برای این امر کنار گذاشته شود.

شایان ذکر است که هزینه دور نخست کمک‌های مالی کرونایی دولت آمریکا ۲۸۰ میلیارد دلار بود.

از سوی دیگر، اکنون که مشخص شده که سالمندان در ابتدای صف واکسیناسیون قرار دارند و بر اساس طرح دیلینی جوانان ممکن است تا شش ماه منتظر دریافت کمک‌های مالی کرونایی بمانند.

بر اساس گزارش دانشگاه جان هاپکینز، آمریکا تنها در روز جمعه شاهد دو هزار و ۶۰۷ مورد مرگ و ۲۷۹ هزار و ۴۰۹ مورد ابتلا بود. این در حالی است که جانز هاپکینز پیش از این رقم ۲۱۰ هزار مبتلا و مرگ روزانه یک هزار و ۸۰۰ مورد را به صورت میانگین گزارش داده بود.

تاکنون در آمریکا بیش از ۱۴ میلیون و ۷۷۴ هزار نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده و از این میان بالغ بر ۲۸۵ هزار و ۶۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کارشناسان این افزایش نگران‌کننده شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر را ناشی از سفرهای میلیونی آمریکایی‌ها در تعطیلات جشن شکرگزاری می‌دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =