سهراب مرادی در اندیشه توکیو

تهران- ایرنا- غیبت «سهراب مرادی» در لیگ برتر وزنه‌برداری و رکوردگیری نشان از آن دارد که دارنده مدال طلا بازی‌های آسیایی به دنبال حضور قدرتمند در مسابقات قهرمانی آسیا است.

به گزارش ایرنا، اردو تیم ملی وزنه‌بردرای مردان ایران از دهم آبان ماه سال جاری آغاز و روز گذشته با رکوردگیری وزنه‌برداران به پایان رسید. در این اردو که به مدت ۴۰ روز در سالن وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد حافظ قشقایی، حسین سلطانی، محمد زارعی، علی میری، صالح چراغی، کیانوش رستمی، سهراب مرادی، رسول معتمدی، سیدایوب موسوی، علی هاشمی، کیا قدمی و علی داودی زیر نظر محمد حسین برخواه به تمرین پرداختند. این تمرین نخستین اردو گروهی پس از شیوع ویروس کرونا در ایران بود. 

در پایان این اردو اوت کردن کیانوش رستمی، غیبت سهراب مرادی و رسیدن علی داودی به ۲۰۵ کیلوگرم در یک‌ضرب مهمترین اتفاقات رکورد گیری بود. هر چند که اوت کردن کیانوش رستمی مدعی حضور در توکیو برای دوستداران این رشته تعجب برانگیز نبود اما عدم شرکت سهراب مرادی در رکوردگیری این سوالات زیادی را در ذهن مخاطبان ایجاد کرد سوالاتی که برخی دلیل آن را مصدومیت و برخی دیگر ذخیره انرژی برای مسابقات قهرمانی آسیا در فروردین ماه تلقی می کنند. 

اما واقعیت چیست؟ سهراب مرادی که خردادماه سال ۱۳۹۸ در اردو آماده سازی تیم ملی از ناحیه کتف مصدوم شده بود پس از چند دوره مداوا در بی‌خبری تمرینات خود را دنبال می کند و حتی در گزینشی المپیک نیز شرکت کرد تا با زدن وزنه‌های سبک بتواند امتیاز این تورنمنت را کسب کند. هر چند که اخبار دقیقی از میزان آمادگی اطلاعی در دست نیست اما بی‌ترید مرادی در حال آماده سازی خود برای حضور قدرتمند در المپیک توکیو است. 

او به ۲ دلیل در رکوردگیری تیم ملی شرکت نکرد. دلیل نخست اینکه این رکورد برای ورزشکاران حاضر در لیگ برتر وزنه‌برداری به عنوان رکورد رسمی محسوب می‌شد و مرادی اکنون عضو هیچ ‌تیمی نیست و در لیگ برتر امسال حضور ندارد. بنا به گفته «محسن بیرانوند» رکورد تمرینات تیم ملی برای ورزشکاران عضو تیم‌های مختلف محاسبه خواهد شد.

دلیل دوم برای حضور نیافتن مرادی در رکوردگیری ذخیره‌ نیرو برای مسابقات قهرمانی آسیا بود این مسابقات یکی از مهمترین گزینشی‌های المپیک در قاره کهن به شمار می‌رود و سطح آن نیز طلایی است سطحی که اگر نمایندگان ایران بتوانند در آن موفق باشند بدون شک گام بلند در جهت حضور مرادی یا رستمی در توکیو است. مرادی با علم به اهمیت این مسابقات و ترس از مصدومیت مجدد در رکوردگیری شرکت نکرد تا بتوانند مانند گذشته با آمادگی کامل در آوردگاه ازبکستان حاضر شود. مسابقاتی که فرودین ما سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. 

مرادی در این تورنمنت رقیبان بزرگی مانند تائو تیان چینی، ابراهیم الباخ قطری و کیانوش رستمی از ایران دارد. وی در دسته ۹۶ کیلوگرم عنوان‌دار به شمار می‌رود و تا چندی پیش رکورد یک ‌ضرب، دوضرب و مجموع جهان را در اختیار داشت. او در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی ۲۰۱۸ جهان که در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد با مهار وزنه ۱۸۶ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۳۰ کیلوگرم در دوضرب توانست تمام رکوردهای مجموع این دسته را از آن خود کند. 

البته تیرماه سال گذشته تیان‌تائو با مهار ۲۳۱ کیلوگرم رکورد دوضرب ۹۶ کیلوگرم را از آن خود کرد. مرادی ۲ مدال طلا مسابقات قهرمانی جهان (آناهیم ۲۰۱۷ و عشق‌آباد ۲۰۱۸) و یک مدال طلا المپیک ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه دارد. مرادی در المپیک ۲۰۱۲ لندن در دسته ۸۵ کیلوگرم حضور داشت که نبا سه بار اوت کردن از گردونه مسابقات حذف شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha