چهارمحال و بختیاری رتبه ۲۳ را بین استانها در اعتبارات سال ۱۴۰۰ دارد

شهرکرد- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: این استان در اعتبارات لایحه بودجه ۱۴۰۰ رتبه ۲۳ را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.

علی شهریارپور روز شنبه در نشست با خبرنگاران تاکید کرد: جمع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برابر ۱۹ هزار و ۳۰۷ میلیارد و ۴۳۱ میلیون ریال پیش بینی شده است.
وی افزود: این میزان اعتبار نسبت به سال گذشته که ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد و ۳۴۲ میلیون ریال بود، ۴۱.۵ درصد افزایش دارد.
شهریارپور تصریح کرد: سهم نسبی اعتبارات چهارمحال و بختیاری از مجموع اعتبارات استان‌های کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برابر ۱.۹ درصد است.
وی یادآور شد: از مجموع اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در لایحه بودجه سال آینده چهار هزار و ۲۷۴ میلیارد و ۴۹ میلیون ریال مختص اعتبارات هزینه‌ای عمومی است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: این میزان اعتبار نسبت به سال جاری که معادل ۲ هزار و ۷۸۶ میلیارد ریال بود ۵۳.۴ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی گفت: جمع کل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای چهارمحال و بختیاری در لایحه بودجه سال آینده شامل اعتبارات استانی، قانون استفاده متوازن، اعتبارات ملی و استانی ویژه ۱۵ هزار و ۳۳ میلیارد و ۳۸۲ میلیون ریال است.
شهریارپور تاکید کرد: این مبلغ نسب به سال گذشته آن که ۱۰ هزار و ۸۵۴ میلیارد و ۳۴۲ میلیون ریال است، ۳۸.۵ درصد افزایش دارد.
وی اضافه کرد: در لایحه بودجه سال آینده ۲ هزار و ۴۱۳ میلیارد و ۱۱۲ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شامل اعتبارات تملک استانی، دو سوم سه درصد نفت و ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده برای چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: این مبلغ نسبت به سال گذشته که یک‌هزار و ۹۱۲ میلیارد و ۱۰۸ میلیون ریال بود ۲۶.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی یادآور شد: همچنین اعتبارات قانون استفاده متوازن چهارمحال و بختیاری در لایحه بودجه سال آینده چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده است که نسبت به سال جاری ۹۲.۹ درصد افزایش دارد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تاکید کرد: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبارات طرح های ملی چهارمحال و بختیاری پنج هزار و ۸۷۴ میلیارد ریال و اعتبارات طرح های استانی ویژه ۲ هزار و ۳۴۶ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال پیش بینی شده است که در مقایسه با اعتبارات سال قبل از آن به ترتیب ۱۴.۶ درصد و ۵۲.۹ درصد افزایش نشان می دهد.
وی یادآور شد: منابع عمومی و اختصاصی چهارمحال و بختیاری در لایحه بودجه سال آینده هشت هزار و ۱۹۹ میلیارد و ۵۲۶ میلیون ریال در نظر گرفته شده و این میزان نسبت به سال گذشته که ۶ هزار و ۲۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال بود ۳۶.۱ درصد افزایش دارد.
وی گفت: چهارمحال و بختیاری در جمع منابع اعتباری لایحه بودجه سال آینده شامل درآمدهای عمومی و اختصاصی رتبه ۲۶ استان های کشور را به خود اختصاص خواهد داد.
شهریارپور اظهار داشت: شناسایی ظرفیت‌های بلااستفاده در زمینه منابع جدید درآمدی و تلاش برای تحقق درآمدهای مصوب بودجه، چهارمحال و بختیاری را به یکی از استان‌های موفق و پیش‌رو در تحقق اهداف درآمدی و حتی ایجاد مازاد درآمد تبدیل کرده است.
وی در این خصوص افزود: اگر چه درصد افزایش درآمدهای مالیاتی چهارمحال و بختیاری در ۲سال اخیر به میزانی بیشتر از میانگین افزایش استان‌های کشور با واقعیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی استان منطبق نبوده و شرایط را برای وصول آن سخت‌تر کرده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: میزان اعتبارات اختصاص یافته به طرح‌ها و پروژه‌های استان در سال‌های اخیر محدود به ردیف‌های اعتباری و یا منابع ذکر شده در قانون بودجه نبوده و از محل ردیف‌های متفرقه و منابع متمرکز نیز اعتباراتی به استان اختصاص یافته است.
وی افزود: در همین راستا و در سال‌جاری پس از سفر معاون محترم  رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به چهارمحال و بختیاری و با پیگیری‌های مسوولان ارشد استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مبلغ پنج هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار مازاد بر اعتبارات مصوب قانون بودجه با تخصیص ۱۰۰ درصد به طرح‌های استان اختصاص یافت که این اقدام در نظام بودجه‌ریزی استان بسیار ارزشمند و در نوع خود کم‌نظیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها