بهره‌مندی از هنر بازیگران خارجی در ساخت سریال‌های تاریخی

تهران- ایرنا- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت: بهره‌مندی از توان هنری بازیگران خارجی در سریال‌های تاریخی می‌تواند عرصه‌های مختلف همکاری هنری بین کارگردانان ایرانی و هنرمندان خارجی را فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس با هشام رستم، بازیگر سینما و تلویزیون تونس دیدار و گفت‌وگو کرد. فراهانی با بیان سابقه طولانی جمهوری اسلامی ایران در تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌های مختلف تاریخی و اجتماعی افزود: سینمای ایران همواره با تکیه بر اصول اخلاقی و هنری توانسته به جایگاهی والا در عرصه‌های مختلف هنری در جهان دست یابد.
رایزن فرهنگی ایران در تونس افزود: تولیدات مختلف هنری پس از انقلاب اسلامی متناسب با سلیقه و ذائقه مخاطبان فزونی یافته و در این میان توانسته است در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی نیز به رتبه‌های برتر دست یابد.
وی با اشاره به پرورش هنرمندان توانا در عرصه‌های مختلف سینما، تلویزیون و تولیدات انبوه سینمایی پس از انقلاب اسلامی ایران، به تبادل تجربیات سینمایی با کشورهای مختلف در زمینه‌های مختلف هنری، آموزشی و نیز اجرای کارهای مشترک با برخی از کشورها پرداخت. تولید و ساخت سریال‌های تاریخی و قرآنی همواره در دستور کار کارگردانان و تهیه‌کنندگان ایرانی بوده است و ساخت سریال‌هایی همچون مریم مقدس ابن سینا، یوسف پیامبر(ع)، مردان آنجلس و نیز فیلم‌های سینمایی همچون محمد رسول الله(ص) نشان از توان بالای هنری هنرمندان ایرانی دارد که با استقبال بی نظیر جامعه ایران و دیگر کشورها مواجه شده است.
فراهانی با اشاره به آغاز ساخت سریال سلمان فارسی با حضور برترین بازیگران ایرانی و نیز برخی از بازیگران مطرح خارجی از جمله هشام رستم آن را نقطه عطف دیگری در به تصویر کشیدن زندگی شخصیت‌های تاریخی توصیف کرد.

رایزن فرهنگی ایران در تونس بهره‌مندی از توان هنری بازیگران خارجی در سریال‌های تاریخی می‌تواند عرصه‌های مختلف همکاری هنری بین کارگردانان ایرانی و هنرمندان توانای خارجی را فراهم کند و آغاز همکاری شما در سریال سلمان فارسی می‌تواند همکاری‌های هنری بین ایران و تونس را تقویت کند.

فراهانی با اشاره به آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در تونس نسبت به گسترش همکاری‌های هنری با هنرمندان تونسی و ایجاد و تقویت ارتباطات بین شرکت‌های سینمایی دو کشور، ابراز امیدواری کرد بازیگران توانای ایرانی نیز در فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی تونس حضوری مؤثر و فعال داشته باشند.

تولید برنامه‌های مشترک سینمایی بین ایران و تونس

هشام رستم نیز با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری، به استقبال بی‌نظیر از تولیدات سینمایی و سریال‌های تاریخ ایرانی در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: جذابیت‌های بصری، تکنیک‌های هنری و بهره‌مندی از متون اصیل تاریخی در ساخت سریال‌های تاریخی ایرانی از نقاط قوت آن‌ها به شمار می‌رود.

بازیگر سینما و تلویزیون تونس اظهار کرد: جامعه تونس همواره از تولیدات سینمایی ایران استقبال کرده و پیگیری سریال‌هایی چون مریم مقدس و یوسف پیامبر، نشان از زیبایی‌های هنری و تاریخی سریال‌های مذکور دارد.

وی با اشاره به سوابق طولانی و تجربیات خود در ایفای نقش در سریال‌های مختلف تونسی به ساخت سریال سلمان فارسی اشاره و آن را یکی از بهترین تولیدات هنری تاریخی توصیف کرد.

هشام رستم حضور و ایفای نقش در سریال مذکور و همکاری با داود میرباقری به عنوان یکی از کارگردانان مطرح سینمای ایران، یکی از افتخارات هنری من به شمار می‌رود و امیدوارم این گونه همکاری‌های هنری با کارگردان‌های ایرانی برای سایر بازیگران تونسی نیز فراهم شده و در خلال این نوع همکاری‌های بتوانیم تجربیات هنری بین هنرمندان دو کشور را منتقل و برنامه‌های مشترک سینمایی را تولید می کند.

روابط فرهنگی ایران و تونس

با توجه به دیدارها و سفرهای دوجانبه مسئولان فرهنگی و هنری ایران و تونس سطح روابط فرهنگی و هنری از سال های گذشته رو به افزایش رفت و براین اساس هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس برای نخستین بار با حضور وزیران فرهنگ دو کشور و مجموعه‌ای از هنرمندان در حوزه‌های موسیقی، صنایع دستی، هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما و شعر و ادب در کنار امضای دو تفاهم‌نامه در زمینه ترجمه و نشر و موسیقی برگزار شد. از این رو این رویداد مهم گویای علاقه‌مندی دو کشور به تعمیق روابط و گسترش ارتباطات فرهنگی در همه زمینه‌هاست.

همچنین شناخت تونسی‌ها نسبت به فرهنگ و تمدن کهن و معاصر ایران در حوزه مردم و نخبگان تفاوت‌های قابل توجهی دارد. در حوزه نخبگان، استادان دانشگاه‌ها و دانشجوها عمدتا نسبت به فرهنگ و تمدن ایران شناخت بسیار خوبی وجود دارد، به گونه‌ای که شاعران بزرگ ایران، فردوسی، خیام، حافظ، سعدی و شاعران معاصر، پروین اعتصامی و سهراب سپهری، به عنوان موضوعات رساله‌های دانشگاهی مورد توجه دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قرار گرفته‌اند.

همچنین در زمینه موسیقی ایرانی در دانشکده‌های موسیقی دو استان تونس و سوسه نسبت به مقامات موسیقی ایرانی، پژوهش‌های دانشگاهی بسیار ماندگاری انجام شده که بعضا با حضور هنرمندان و موسیقی‌دانان ایرانی از آن‌ها دفاع شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =