۱۷ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۵۸
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 84135731
۰ نفر

برچسب‌ها

تدابیر اروپایی‌ها برای مقابله با موج تازه کرونا

تهران- ایرنا- در حالی که کرونا دوباره سراسر اروپا را تحت کنترل در آورده و شمار مبتلایان هر روز رکورد می‌شکند، هر یک از کشورها از راهبردهای متفاوتی برای مقابله با این همه‌گیری استفاده می‌کند.

به گزارش یکشنبه ایرنا، کشورهای اروپایی از زمان اوج گیری مجدد کرونا تدابیر خود را تشدید کرده و به انواع روش‌ها برای جلوگیری از این همه گیری متوسل شده‌اند؛ مقررات منع رفت و آمد، تعطیلی مدارس، آزمایشات گسترده. اما این روش‌ها تا کنون نتوانسته از سرعت این همه گیری مرگبار بکاهد. این کشورها در عین حال اقدامات بسیار متفاوتی را انجام می‌دهند و پیگیری آنچه که کدام تدابیر در کجا اعمال می‌شود اغلب دشوار است. این امر موجب سردرگمی به خصوص برای بسیاری از مسافران خارجی شده است.

آمارهای غیرقابل اعتماد در لهستان

پس از آنکه لهستان در بهار به طور نسبی بحران را پشت سر گذاشت، همه گیری کرونا در موج دوم به طور کامل به کشور ضربه زد. با بیش از ۲۰،۰۰۰ آلودگی جدید در روز، لهستان در حال حاضر بالاتر از ارزش آلمان قرا، گرفته که از نظر جمعیت دو برابر بوده و و نرخ آزمایش در آنجا نیز نسبت به لهستان بسیار بالا است.

لهستان جزو کشورهایی در اروپاست که تعداد آزمایش کرونا در آنجا کم است؛ اخیراً در آنجا حدود ۴۰۰۰۰ آزمایش در روز انجام می‌شود از این رو گمان می‌رود تعداد موارد گزارش نشده بسیار بیشتر باشد. آمار گواهی فوت و میزان مرگ و میر لهستان از حدود ماه سپتامبر به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به این ترتیب نه تنها صدها مرگ کرونایی در روز در پشت این آمار پنهان است.

طبق آمارهای رسمی تعداد آلودگی‌های جدید هر روزه کاهش یافته است و مقادیر آن بین ۹۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نفر است. این احتمالاً به دلیل نظم بیشتر در بین لهستانی‌ها و تعطیلی جزئی است که البته شکل آن با آلمان متفاوت است: در آخر هفته گذشته مراکز خرید بزرگ تحت شرایطی مجاز به بازگشایی بودند. استخرها و مراکز ورزشی و تئاترها و سینماها بسته هستند و همه این تدابیر تا بعد از کریسمس اعمال می‌شود.

در حال حاضر پیست‌های اسکی در ارتفاعات لهستان در حال کار هستند و در این خصوص که آیا این یک اشتباه است یا خیر بین مقامات اختلاف وجود دارد. پس از شروع زمستان، جمعیت زیادی به این مراکز هجوم آورده‌اند، اگرچه شرایط فاصله گذاری و استفاده از ماسک نیز باید در آنجا اعمال شود، اما باز هم خطرات گسترس همه گیری از این طریق را نمی‌توان نادیده گرفت. رسانه‌های لهستانی گزارش دادند که رئیس جمهور «آندری دودا» شخصاً مخالف قوانین سختگیرانه است زیرا وی یک اسکی باز مشتاق محسوب می‌شود.

آزمایش‌های PCR در فرانسه مؤثر بودند

فرانسه با تعطیلات سراسری دوباره همه گیری را تحت کنترل نسبی قرار داده است. در حال حاضر میانگین شیوع ملی در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر کمتر از ۱۰۰ مورد است. تعداد آلودگی‌های جدید از حدود ۶۰،۰۰۰ در روز به زیر ۱۰،۰۰۰ کاهش یافته است و تعداد مرگ و میر و بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه نیز در حال کاهش است.

این موضوع باعث شده دولت کمی از سخت گیری های خود بکاهد. فروشگاه‌های غیر ضروری دوباره باز هستند و اکنون مردم می‌توانند به مدت ۳ ساعت در شعاع ۲۰ کیلومتری محل زندگی خود آزادانه حرکت کنند.

از جمله علت‌های این کاهش موفقیت آخرین آزمایش گروهی با ۲.۳ میلیون آزمایش هفتگی موسوم به PCR در اوایل ماه نوامبر عنوان می‌شود. در حال حاضر فرانسوی‌ها عمدتاً از آزمایش‌های سریع ۱۵ دقیقه‌ای رایگان و آسان استفاده می‌کنند. فرانسه یک استراتژی مشخص دارد - اگر تعداد آلودگی‌های جدید کمتر از ۵۰۰۰ مورد در روز باشد، محدودیت‌ها بیشتر کاهش می‌یابد. از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) اجبار به دریافت مجوز خروج دیگر اعمال نمی‌شود و فقط از ساعت ۹ شب تا ۷ صبح منع رفت و آمد برقرار است. رستوران‌ها نیز باید از ۲۰ ژانویه بازگشایی شوند.

در نتیجه این موفقیت‌ها، اعتماد به دولت افزایش یافته است. واکسیناسیون از ژانویه در خانه سالمندان آغاز می‌شود. اما فقط ۴۱٪ از فرانسوی‌ها مایل به واکسیناسیون هستند. همه در فرانسه نگران کریسمس هستند: دولت حضور حداکثر شش بزرگسال را در جشن‌ها توصیه می‌کند. طبق یک نظرسنجی، خانواده‌ها در حال برنامه ریزی جشن‌های کوچک‌تر به تنهایی هستند.

آلمان روند واکسیناسیون را قانونی می‌کند

دولت فدرال آلمان می‌خواهد واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را با مقررات تنظیم کند. با این حال نمایندگان پارلمان (بوندستاگ) می‌گویند این روش درستی نیست. برلین معتقد است که اولویت بندی برخی از گروه‌های جمعیتی برای دسترسی به واکسن‌ها نیاز به یک قانون رسمی دارد که حداقل معیارهای اساسی توزیع یک واکسن کمیاب را تنظیم می‌کند.

این بحث به دادگاه قانون اساسی آلمان نیز کشیده شده است. به گفته کارشناسان واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا برای کل جمعیت از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا همه به طور مساوی تحت تأثیر خطر آلودگی و محدودیت‌های ناشی از آن در زندگی روزمره قرار دارند. با این حال تصمیم درمورد اینکه در ابتدا کدام گروههای جمعیتی برای توزیع ترجیح داده می‌شوند مورد بحث است.

در آلمان، بیش از ۱۷،۷۶۷ آلودگی جدید با ویروس کرونا در طی یک روز ثبت شده است. مؤسسه روبرت کوخ (RKI) صبح دیروز (یکشنبه) با استناد به اطلاعات مقامات بهداشتی این خبر را اعلام کرد. این رقم تقریباً ۳۱۰۰ بیشتر از یکشنبه گذشته (۱۴،۶۱۱) بود. از آنجا که همه مقامات بهداشتی داده‌ها را در آخر هفته اعلام نمی‌کنند ، تعداد موارد گزارش شده توسط RKI معمولاً در روزهای یکشنبه و دوشنبه نسبت به سایر روزهای هفته کمتر است. آمار مرگ و میرهای مربوط به ویروس کرونا در آلمان نیز با افزایش ۲۵۵ موردی به ۱۸۷۷۲ مورد رسیده است.

آرامش نسبی پس از تعطیلی گسترده در اتریش

زندگی عمومی در اتریش پس از یک تعطیلی چند هفته‌ای تا حدی عادی می‌شود. از روز هفتم دسامبر (۱۷ آذر) مدارس، خرده فروشان، موزه‌ها، کتابخانه ها و شرکت‌ها برای خدمات تحت تدابیر شدید امنیتی مجاز به بازگشایی هستند. یادگیری از راه دور همچنان در مدارس و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به استثنای مدارس اجباری (کلاس‌های اول تا نهم) و کلاس‌های تکمیلی دبیرستان.

محدودیت‌های خروج نیز از روز دوشنبه از ساعت ۸ عصر تا ۶ صبح اعمال می‌شود. در این مدت، ترک آپارتمان فقط به یک دلیل معتبر مانند کار، خرید مواد غذایی یا استراحت در هوای تازه مجاز است. در طول روز دوباره ملاقات با خانوار دیگری امکان پذیر است، اما در اینجا نیز محدودیت وجود دارد: حداکثر شش بزرگسال و شش کودک می‌توانند در یک جمع حضور داشته باشند.

انتظار می‌رود رستوران‌ها و هتل‌ها تا ۷ ژانویه (۱۸ دی) تعطیل باشند. تحویل غذا و همچنین تحویل شبانه روزی امکان پذیر است. هتل‌ها مجاز به پذیرش مسافران تجاری هستند. با توجه به آغاز فصل اسکی، دولت اتریش روز چهارشنبه اعلام کرد که تله کابین‌ها از ۲۴ دسامبر مجاز به بازگشایی هستند. همچنین اعلام شد که بین اواسط دسامبر و ۱۰ ژانویه (از هفته آینده تا ۱۸ دی ماه) مسافران کشورهایی که ۱۴ روز موارد بروز کرونا در آنها بیشتر از ۱۰۰ مورد است، باید به مدت ۱۰ روز در قرنطینه باشند. آزمایش رایگان پس از پنج روز با استفاده از تست PCR امکان پذیر است.

شمار آلودگی ۷ روزه در اتریش به آرامی در حال سقوط است و در حال حاضر در مرز ۳۰۰ مورد قرار دارد. یک هفته پیش این میزان بیش از ۴۰۰ مورد بود. به گفته «رودولف انشوبر» وزیر بهداشت، وضعیت کوید -۱۹ در اتریش همچنان جدی است. بخش‌های مراقبت‌های ویژه هنوز هم به شدت شلوغ هستند و مرگ و میر زیادی وجود دارد - حدود ۵۰۰ نفر در اتریش در ۷ روز گذشته بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

محدودیت‌های شدید تماس در بلژیک

یک ماه پیش، بلژیک رکورد غم انگیزی را در اتحادیه اروپا به عنوان کشوری با بالاترین تعداد آلودگی به کرونا ثبت کرد. اکنون به لطف اقدامات شدید وضعیت رو به بهبود است: به استثنای چند مورد، مغازه‌ها که تا اول دسامبر تعطیل بودند، دوباره باز شده‌اند، اما خرید فقط به صورت خودکار و حداکثر برای نیم ساعت امکان پذیر است. رستوران‌ها، کافه‌ها و بارها بسته هستند. محدودیت‌های دقیق تماس در طول کریسمس نیز اعمال می‌شود. خانواده‌ها فقط می‌توانند یک نفر دیگر را دعوت کنند. فقط افراد مجرد مجاز به پذیرایی از دو دوست یا اقوام به طور همزمان در روزهای تعطیل هستند.

در هفته گذشته، هر روز حدود ۲۳۰۰ آلودگی جدید تأیید شده و ۲۰۴ بیمار به دلیل کووید -۱۹ در بیمارستانها بستری شدند. ۳۷۰۰ بیمار در حال حاضر تحت درمان اند که ۸۵۴ نفر از آنها در بخشهای مراقبت ویژه هستند. واکسیناسیون علیه ویروس کرونا از ۵ ژانویه در بلژیک آغاز می‌شود. «الکساندر دی کرو» نخست وزیر گفته است: وقتی واکسن آماده شد، ما نیز آماده واکسیناسیون هستیم.

برای مدتی طولانی، بلژیک کمی نسبت به آلمان و اقدامات نسبتاً سختگیرانه ای که به مهار همه گیری کمک می‌کند، انتقاد می‌کرد. وزیر بهداشت «فرانک واندنبروکه» می‌گوید، بلژیک اکنون آلمان را به دلیل تماس بیشتر در طول کریسمس مورد انتقاد قرار داده است: همسایگان ما آنچه را که مناسب است انجام نمی‌دهند. «اریکا ولیگه» پزشک و مشاور دولت خاطرنشان می‌کند که پزشکان آلمانی از آرامش این قانون در پایان سال بسیار ناراضی هستند. او می‌گوید: آنچه بلژیک انجام می‌دهد سختگیرانه است، اما شجاعانه و درست است.

تعطیلی‌های جزئی در سوئیس

هفته‌ها است که سوئیس تعداد نسبتاً بالایی از آلودگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی دارد. «آلن برست» وزیر کشور شرایط را دشوار توصیف می‌کند و می‌گوید سیستم بهداشتی تحت فشار است. کارکنان بیمارستانی در معرض فشار کاری هستند. با این حال، در سراسر کشور تعطیلی وجود نداشته و ندارد. در عوض همچنان به مسئولیت شخصی شهروندان اعتماد می‌شود.

در سراسر سوئیس، اکنون برای حمل و نقل عمومی، مغازه‌ها، استودیوهای ورزشی و هرجای دیگر که حداقل مسافت توصیه شده قابل مشاهده نباشد، ماسک اجباری است. برگزاری رویدادهای حداکثر ۵۰ نفر همچنان مجاز است. سقف حضور حداکثری ۱۰ د نفر در جلسات خصوصی اعمال می‌شود. پس از یک بحث عمومی بحث برانگیز، استراحتگاههای اسکی مجاز به فعالیت بیشتر هستند، اما نیاز به مجوز از سوی مقامات منطقه (کانتون) دارند.

برخی از کانتون ها قوانینی را صادر کرده‌اند که به طور قابل توجهی سخت‌تر از تصمیمات دولت مرکزی است. به عنوان مثال در کانتون گراوبوندن رستوران‌ها بسته بوده و فقط فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها در شهر بازل مجاز به فعالیت هستند.

سوئد ناچار به تعطیلی مدارس شد

سوئد در تلاش است تا سیاست کرونایی خود را برای اولین بار در طی شیوع همه گیری تغییر دهد. مدارس متوسطه که به دانش آموزان ۱۶ سال به بالا آموزش می‌دهند از هفته آینده با دستورالعمل جدید تعطیل می‌شود و در عوض از طریق ابزارهای یادگیری آنلاین کلاس‌های خود را تکمیل می‌کنند. «استفان لوفون» نخست وزیر سوئد گفت که این اقدام برای مقابله با رشد موارد ابتلاء و مرگ و میرها است که در هفته‌های اخیر به طور مداوم در حال افزایش است. وی در یک کنفرانس خبری در استکهلم تاکید کرد که این کار به منظور آهسته کردن روند شیوع بیماری انجام می‌شود.

لوفون از دانش آموزان خواست تا از آنلاین شدن مدارس به عنوان بهانه‌ای برای تعطیلات اولیه کریسمس استفاده نکنند. وی گفت: من اطمینان دارم که شما عاقل هستید و می‌فهمم که این تعطیلات طولانی کریسمس نیست. این فرصتی برای مهمانی‌ها با دوستان نیست، شما هنوز در مدرسه هستید و باید تحصیل کنید.

سوئد از ماه گذشته با موج دوم همه گیری دست و پنجه نرم می‌کند. محدودیت‌های جدید دیگری از جمله ممنوعیت تجمع بیش از هشت نفر در حال حاضر لازم الاجرا شده است، زیرا رویکرد پیشین دولت در برابر همه گیری به تدریج در برابر گسترش مداوم ویروس بی اثر شده است. دولت سوئد اعتراف می‌کند که تلاش بیشتری برای تعطیلی لازم است. نخست وزیر این کشور با اذعان به تغییر سیاست خود گفته است: روزی می‌رسد که همه چیز به حالت عادی برگردد، اما آن روز هنوز نیامده است. در اوایل سال جاری سوئد از یک تعطیلی گسترده اجتناب کرد زیرا در تلاش برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، بیشتر بخش‌های اروپا در حال تعطیل شدن بود.

بیش از ۱۰۰۰ سوئدی در ماه گذشته بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند یعنی بیش از آنچه که فنلاند، نروژ و ایسلند در کل شیوع بیماری مشاهده کرده‌اند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، سوئد ترجیح داد مدارس خود را در ماه مارس هنگام شروع همه گیری به طور دسته جمعی تعطیل نکند، اگرچه سالن‌های ورزشی برای افراد بالای ۱۶ سال قبل از بازگشایی با دوره جدید در ماه سپتامبر، به برگزاری دوره‌های آنلاین روی آوردند.

مقررات منبع رفت و آمد شبانه در پرتغال و ایتالیا

در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، از روز دوشنبه مقررات منع رفت و آمد شبانه در مناطق وسیعی از پرتغال اعمال می‌شود. «آنتونیو کاستا» نخست وزیر اعلام کرد که این تصمیم ۱۲۱ منطقه از ۳۰۸ شهر، از جمله پایتخت لیسبون و کلانشهر پورتو در شمال پرتغال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این، مردم نباید در دو آخر هفته آینده بین ساعت ۱۳ تا ۵ صبح خانه‌های خود را ترک کنند.

وی تأکید کرد، تنها راه برای کنترل همه گیری، پرهیز از اجتماعات است. با شرایط جدید، باید از تعطیلی‌های سخت مانند بهار جلوگیری شود. روز جمعه نیز رئیس جمهور پرتغال مجدداً وضعیت اضطراری بهداشتی را اعلام کرد. در پرتغال، از ابتدای ماه اکتبر تعداد آلودگی‌های جدید هر روز سه برابر شده و به حدود ۶۰۰۰ نفر رسیده است.

همچنین از جمعه ساعت ممنوعیت رفت و آمد شبانه از ساعت ۱۰ تا ۵ در ایتالیا برقرار شده است. در کشوری که به ویژه توسط موج اول آسیب دید، اکنون سه سطح خطر قرمز، نارنجی و زرد بسته به آلودگی وجود دارد. در حال حاضر چهار منطقه قرمز است (لومباردی، پیدمونت، دره آوستا، کالابریای جنوبی). ساکنان آنجا فقط در طول روز مجاز به ترک خانه خود برای رفتن به محل کار خود، دکتر یا سوپرمارکت هستند.

دولت ایتالیا اقدامات جدیدی را برای کارآفرینان و کارگرانی که به ویژه از اثرات همه گیری آسیب دیده‌اند اتخاذ کرده است. شنبه شب، کابینه یک بسته کمکی را تصویب کرد که شامل تخفیف مالیاتی، وام، پرداخت‌های معوق و کمک‌های مالی است.

نگرانی از تعطیلی طولانی مدت مدارس در یونان

به سختی می‌توان کشوری در اروپا را یافت که بتواند از پیامدها سخت کرونا فرار کند. در این میان بیشترین ضربه به مردم یونان وارد می‌شود. تعطیلی سه هفته‌ای از صبح روز شنبه در سراسر کشور اجرا می‌شود. به جز فروشگاه‌های ضروری مانند سوپرمارکت‌ها، همه جا بسته است. هرکسی که می‌خواهد برای خرید برود یا به پزشک مراجعه کند باید از طریق پیامک به مقامات اطلاع دهد. از ساعت ۹ عصر تا ۵ صبح مردم اجازه ندارند خانه خود را ترک کنند.

مراکز مهد کودک و مدارس ابتدایی باید فعلاً باز بمانند. همه مدارس و مؤسسات آموزشی دیگر ظرف سه هفته دوباره درهای خود را باز می‌کنند. رئیس اتحادیه معلمان مدارس متوسطه، «تئودوروس تسوشلوس» ابراز نگرانی می‌کند که در نهایت مدارس مجبور باشند مدت زمان بیشتری تعطیل بمانند. وی دولت در آتن را به آمادگی ضعیف برای موج دوم آلودگی‌ها متهم می‌کند. انجمن معلمان قبلاً در تابستان پیشنهادهایی را برای جلوگیری از تعطیلی مدارس ارائه داده بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha