تاریخ‌سازی معکوس در لیگ بیستم؛ قعرنشینیِ با اقتدار از لحاظ گل

تهران- ایرنا- در بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر و تا پایان هفته چهارم شاهد به ثمر رسیدن کمترین گل و بر جای گذاشته شدن بدترین میانگین گلِ به ثمر رسیده، در تاریخ این مسابقات هستیم.

به گزارش ایرنا، چهار هفته از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران گذشته و در آستانه آغاز هفته پنجم هستیم. تا به اینجا ۳۲ بازی برگزار شده و تنها ۵۱ بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرده است.

به طور میانگین شاهد ۱.۵۹ گل در هر بازی بوده‌ایم و در ۲ هفته اخیر تعداد گل‌های زده شده ۲رقمی هم نشده است. این مساله نگرانی‌های فراوانی را درباره آینده فوتبال ایران در سطح باشگاهی به وجود آورده است. اینکه چرا تعداد گل‌های زده شده اینقدر کم است و تیم‌ها بازی‌های خوبی را به نمایش نمی‌گذارند. حالا در ادامه اوج فاجعه را بیش از قبل برایتان آشکار می‌کنیم تا شاهد یک تاریخ‌سازی در لیگ بیستم باشید.

لیگ اول: ۵۸(۲.۰۷)

لیگ دوم: ۶۵(۲.۳۲)

لیگ سوم: ۹۴(۳.۳۵)

لیگ چهارم: ۶۳(۱.۹۶)

لیگ پنجم: ۷۴(۲.۳۱)

لیگ ششم: ۵۸(۱.۸۱)

لیگ هفتم: ۸۰(۲.۲۲)

لیگ هشتم: ۸۰(۲.۲۲)

لیگ نهم: ۹۳(۲.۵۸)

لیگ دهم: ۸۶(۲.۳۸)

لیگ یازدهم: ۷۷(۲.۱۳)

لیگ دوازدهم: ۹۲(۲.۵۵)

لیگ سیزدهم: ۶۰(۱.۸۷)

لیگ چهاردهم: ۵۸(۱.۸۱)

لیگ پانزدهم: ۷۰(۲.۱۸)

لیگ شانزدهم: ۶۳(۱.۹۶)

لیگ هفدهم: ۷۹(۲.۴۶)

لیگ هجدهم: ۶۰(۱.۸۷)

لیگ نوزدهم: ۶۴(۲)

لیگ بیستم: ۵۱(۱.۵۹)

اعدادی که می‌بینید میزان گل‌های زده شده در چهار هفته نخست بیست دوره لیگ برتر فوتبال ایران است. داخل پرانتز نیز می‌توانید میانگین گل‌ها را در هر دوره مشاهده کنید. در تاریخ لیگ برتر ۱۱ دوره با حضور ۱۶ تیم، ۶ دوره با حضور ۱۸ تیم و سه دوره با حضور ۱۴ تیم برگزار شده که همگی در محاسبات لحاظ شده‌اند.

لیگ بیستم توانسته با تعداد گل‌هایش یک رکورد بزرگ را خلق کند؛ کم‌گل‌ترین شروع تاریخ لیگ برتر تا پایان هفته چهارم. ۲۲ صدم تا دومین میانگین گل زده فاصله است تا با اقتدار این عنوان را به فصل جاری اعطا کنیم. در سوی مقابل در سومین دوره لیگ برتر که مسابقات با ۱۴ تیم برگزار می‌شد ۹۴ گل تا پایان هفته چهارم زده شده بود و معدل گلزنی ۳.۳۵ بود که حدود ۲ و نیم برابر لیگ فعلی است. جالب است که تنها در همان دوره بود که میانگین گلزنی تا پایان هفته چهارم به عدد سه رسید.

این دوره، هفتمین فصلی بود که میانگین گل‌های زده شده تا پایان هفته چهارم کمتر از ۲ گل بود تا مشخص شود این مشکل فقط به لیگ بیستم ختم نمی‌شود و تنها شاهد اوج‌گیری این سقوط بوده‌ایم. پیش از لیگ بیستم در لیگ‌های ششم و چهاردهم معدل گل‌های رد و بدل شده ۱.۸۱ بود و بدترین آمار متعلق به این ۲ فصل بود ولی حالا چهار هفته اول بیستمین دوره، توانسته با اقتدار صدرنشین باشد!

در نهایت به یک آمار ناامیدکننده دیگر می‌رسیم. در مجموع هفته‌های اول تا چهارم ۲۰ دوره لیگ برتر فوتبال ایران(۸۰ هفته) تنها در سه هفته شاهد این بوده‌ایم که گل‌های زده شده کمتر از ۱۰ گل باشد و دورقمی نشود. از این سه هفته ۲ هفته متعلق به لیگ بیستم بوده و تنها در هفته سوم لیگ هجدهم بود که چنین اتفاقی رخ داد و تنها هشت گل به ثمر رسید. در این دوره ۲ بار در چهار هفته برگزار شده تعداد گل‌ها روی عدد ۹ قرار گرفته است.

دلایل متعددی را می‌توان برای این قضیه ردیف کرد که هرکدام درصدی اثرگذاری داشته‌اند. حضور مربیان جدید در فضایی متفاوت، نبود تماشاگران، جایگاه متزلزل مربیان و احتیاط بیش از حد برای نگه داشتن صندلی، کیفیت پایین کادر فنی و بازیکنان، کوچ ستاره‌های لیگ به کشورهای خارجی و بالا رفتن سن ستاره‌های سابق، کمبود بازیکنان خارجی باکیفیت و همچنین مربیان خارجی و ...

هرچه هست این مساله تنها به امسال و این فصل برنمی‌گردد. در فصول قبلی نیز آمارهای استخراج شده از لیگ برتر و گل‌های زده‌ شده نسبت به لیگ‌های آسیایی و اروپایی به مراتب پایین‌تر بود اما در این فصل و در این ۳۲ بازی برگزار شده شاهد وخیم‌تر شدن اوضاع هستیم. باید امید داشت در هفته‌های آتی این مشکل مرتفع شود و تیم‌ها با نمایشی جذاب‌تر به مصاف یکدیگر بروند تا مردم از منازل و از راه دور بعد از تماشای بازی‌ها دچار سردرد و عذاب وجدان ناشی از هدر دادن وقت خود نشوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار ورزش