همزمان با روزجهانی خاک اعلام شد؛ شناسایی ۶۱۳ نقطه آلاینده خاک در تهران

تهران-ایرنا- رئیس اداره پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از شناسایی و پایش منابع آلاینده خاک در اطلس مناطق ۲۲ گانه خبر داد و گفت: ۶۱۳ نقطه آلاینده خاک در تمام مناطق پایتخت شناسایی و بررسی شد.

به گزارش ایرنا از محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، "غلامرضا پدیدار" روز شنبه با اشاره به روز جهانی خاک مصادف با ۱۵ آذرماه(۵ دسامبر) گفت: از میان ۶۱۳ نقطه آلاینده خاک، ۳۳۸ نقطه نیز از نظر آلودگی عناصر سنگین و شاخص های فیزیکی و شیمیایی خاک مورد اندازه گیری قرار گرفت.

وی  با یادآوری اینکه خاک یکی از منابع مهم و ارزشمند طبیعت است و یک پالاینده طبیعت محسوب می‌شود، گفت: خاک علاوه بر آنکه تأمین کننده مواد غذایی است، خاصیت تصفیه کنندگی نیز دارد، که حاصل خواص فیزیکی( عمل نفوذ آب از منافذ )، شیمیایی( جذب سطحی و تبخیر ) و خواص زیستی( تجزیه و فساد مواد آلی ) آن است.

پدیدار با بیان اینکه بدون داشتن خاک سالم، حیات و زندگی روی زمین امکانپذیر نخواهد بود، افزود: ۹۵% غذای انسان از زمین حاصل می‌شود. بنابراین برنامه ریزی برای داشتن خاکی سالم و تولید کننده، لازمه بقای انسان است.

وی خاطرنشان ساخت: ورود انواع مواد و آلاینده های حاصل از فعالیت های انسانی و صنعتی به درون خاک از جمله مشتقات نفتی، فلزات سنگین و مواد آلی سبب تغییر کیفیت آن شده که همین مسئله باعث خارج شدن خاک از حالت طبیعی خود و در نتیجه آلودگی آن می شود.

پدیدار ادامه داد: لذا به منظور حفاظت از خاک در شهر تهران، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار اقدام به شناسایی و پایش منابع آلاینده خاک و تهیه اطلس آلودگی مناطق ۲۲ گانه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها