۱۵۲ بورسیه بلاتکلیف در دانشگاه‌ها جایابی شدند

تهران- ایرنا- رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از تعیین تکلیف ۱۵۲ بورسیه در دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش روز شنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۵۸ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

لازم الاجرا بودن احکام دیوان عدالت اداری

در این نشست، محمدرضا رضوان طلب، رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، اظهار داشت: احکام صادر شده از دیوان عدالت اداری برای جذب بورسیه‌ها فصل الخطاب است و در وزارت علوم، هیچ دانشگاهی اجازه ندارد حتی برای اجرای این احکام تأخیر داشته باشد. بنابراین اجرای این احکام لازم الاجراست.

وی درباره تعیین تکلیف ۱۵۲ بورسیه، گفت: این افراد یا حکم دیوان عدالت اداری دارند یا جایابی نشدند. عده ای هم جایابی شدند اما دانشگاه ظرفیت ندارد که بر این اساس مقرر شد هر کدام به پنج دانشگاه تعیین شده، معرفی و در یک دانشگاه جذب شوند.

رضوان‌طلب با تأکید بر اینکه سازوکارهای مربوط به جذب تعریف شده و مشخص است، خاطرنشان کرد: پرونده متقاضی جذب ابتدا به هیأت اجرایی برای اعلام نظر ارسال می‌شود بعد از آن اگر نظر هیأت اجرایی مخالف بود متقاضی بر اساس ماده ٢٠ قانون رسیدگی به شکایات هیأت عالی می‌تواند درخواست تجدیدنظر کند و اگر دوباره نظر هیأت اجرایی مخالف بود، می‌تواند درخواست تجدید نظر از هیأت مرکزی کند و درصورت رد شدن هم در آخر می‌تواند از هیأت عالی جذب پیگیری کند که برای هر کدام از این مراحل درخواست تجدیدنظر ۲ هفته و در مجموع هشت هفته فرصت است.

محمدعلی کی نژاد در این جلسه با تأکید بر اجرایی شدن احکام صادره دیوان عدالت اداری، اظهار داشت: مراجع نظارتی و ضابط قضایی باید بر اجرایی شدن این احکام نظارت و رسیدگی داشته باشند.

وی با اشاره به معرفی بورسیه‌های مورد تأیید هیأت عالی جذب به دانشگاه‌ها، افزود: طبق قانون، اگر دانشگاه بورسیه‌ خود را به دلایل مختلف جذب نکند، به مدت پنج سال نمی تواند در آن رشته اعلام نیاز برای فراخوان داشته باشد.

رییس هیأت عالی جذب بر اساس مصوبه هیأت عالی جذب، بر لزوم اجرایی شدن بند "ز" ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه و بند "پ" ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه برای مشمولین این بندها در مجلس ازجمله کارمندان ایثارگر و خانواده معظم شهدا و آزادگان تأکید کرد.

اختصاص سهمیه جذب هیأت علمی به ۲ وزارتخانه

صدرالدین صدری نوش آبادی، معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی، گفت: طبق این قانون متقاضیان جذب به ترتیب به صورت پیمانی، رسمی آزمایشی و رسمی قطعی جذب می‌شوند چرا که فلسفه این روند قانونی به منظور بررسی توانایی علمی و صلاحیت عمومی متقاضی است.

وی از اختصاص ۳۱۰ مجوز جذب نخبگان به وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، آموزش و درمان پزشکی خبر داد و گفت: سهم وزارت علوم از این سهمیه‌های جذب نخبگان ۲۵۰ سهمیه و وزارت بهداشت ۶۰ سهمیه است؛ البته این سهمیه‌ها بر اساس تقاضای مشترک معاونت علمی و فناوری با این ۲ وزارتخانه است.


تهیه فهرست انطباق نیازهای دانشگاه‌ها

در بخش دیگری از جلسه هیأت عالی جذب، علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در مورد لیست انطباق نیازهای دانشگاه‌ها بر اساس آمایش آموزش عالی، اظهار داشت: در حال حاضر این لیست بر اساس مأموریت و نیازهای دانشگاه‌ها در حال به‌روزرسانی است، وزارت علوم تلاش می کند این پذیرش فراخوان بر اساس آمایش آموزش عالی انجام و اجرایی شود.

جواد محمدی، دبیر هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: هیأت عالی جذب برای اجرایی شدن هر چه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب باید با دقت بیشتری صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان جذب را بررسی کند.

هنگی در پایان جلسه تعدادی از اعضای هیأت‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی قوچان، صنعتی همدان، پیام نور، جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه، علوم و فنون دریایی خرمشهر، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، علوم پزشکی بوشهر، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی گناباد، علوم پزشکی زاهدان، علوم پزشکی زنجان، علوم پزشکی شهر کرد، علوم‌پزشکی کردستان و علوم‌پزشکی قم تأیید صلاحیت شدند.

به گزارش ایرنا، ۱۵۲ بورسیه بلاتکلیف مربوط به سه هزار بورسیه سال ۹۲ هستند که هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از همان سال موظف به تعیین تکلیف وضعیت این بورسیه ها در زمینه صحت سنجی حکم بورسیه و جایابی در دانشگاه ها شد. در یکسال اخیر جایابی بورسیه ها با حاشیه های زیادی از جمله صدور حکم انفصال از خدمت روسای چند دانشگاه مواجه شد، چرا که برخی از این بورسیه ها به دلیل سطح علمی پایین یا نبودن رشته مرتبط با مدرک تحصیلی شان، امکان جذب در دانشگاه نداشتند که با پا درمیانی هیأت عالی جذب این مسائل برطرف و تعداد زیادی از آنها در دانشگاه های دولتی و غیردولتی به عنوان هیأت علمی جذب شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha