انتقاد افغان‌ها از اقدامات ارتش استرالیا در کشورشان

تهران - ایرنا - روزنامه "افغانستان تایمز" روز شنبه اعلام کرد که شهروندان این کشور از محکومیت رفتار نظامیان استرالیایی و آنچه که اقدامات غیرقانونی و کشتار غیرنظامیان در این کشور خوانده شده، استقبال می کند.

جنایات استرالیا نباید ذهن ها را از دیگر جنایات نیروهای خارجی منحرف کند

:small_red_triangle:گزارش جنایات جنگی استرالیا یک نگاه اجمالی نادر از حقیقت معنای واقعی جنگ های غرب است. نباید اجازه داده شود تمرکز بر استرالیا اجازه دهد نیروهای اشغالگر انگلیس از چنگال عدالت خارج شوند.

:small_red_triangle:سال گذشته بی بی سی داستانی را گزارش داد که چگونه سربازان نیروهای ویژه انگلیس در سال ۲۰۱۲ دو کودک افغان را به قتل رساندند. این شباهت زیادی به جنایات استرالیایی ها دارد!

:small_red_triangle:انگلیس یک زندان مخفی در افغانستان در پایگاه خود در کمپ باستیون اداره کرد که در آن افغان ها را به مدت نامحدود و بدون هیچ گونه اتهامی در آن نگه می داشت!

:small_red_triangle:انگلیس از ایالات متحده در اداره زندانهای مخفی برای بازداشت و شکنجه غیرقانونی حمایت کرد. هر چند رسما این مسئله را انکار می کند و تا آنجا که ممکن است سکوت می کند. اما این یک راز آشکار است!
 

اعطای مدال افتخار به سرباز استرالیایی ک در افغانستان جنایت کرد!

کوین فراست، یک سرباز نیروهای ویژه استرالیایی به نام رابرتس اسنیتدر سال 2012 در ولایت ارزگان یکی از بازداشت شدگان را دستبند زده بود و از مکانی بلند به زمین انداخت و زیر شکنجه کشت درحالیکه همین سرباز همچنین به دلیل عملکرد برجسته رزمی، بالاترین مدال رزمی استرالیا را از آن خود کرد

به گزارش روز شنبه ایرنا، این رسانه افغان افزود: سه شنبه گذشته نسخه استرالیایی روزنامه انگلیسی «گاردین» عکسی را منتشر کرد که نشان می داد یک سرباز از نیروهای ویژه استرالیا در حال نوشیدن مایعات با پای مصنوعی یک شهروند کشته شده افغانی است؛‌ انتشار این تصویر بار دیگر با نمایش اقدامات دیگر ارتش استرالیا در افغانستان با محکومیت ها و انتقادات شدیدی در سراسر جهان روبرو شد.
رادیو بین‌المللی چین در این خصوص گزارش داد: درست در شرایطی که جنایات ارتش استرالیا در افغانستان پی در پی فاش و با انتقاد جامعه بین المللی روبرو می شود، مقامات استرالیا اخیرا چین را به دلیل استناد به کاریکاتورهای طراحی شده با موضوع کشتار غیرنظامیان غیر مسلح افغان توسط نظامیان استرالیا در رسانه های اجتماعی مورد انتقاد قرار داده و این کاریکاتورها را جعلی توصیف کرده اند که این نیز نوعی هوچیگری است.

اما گزارش افغانستان تایمز حاکی است که افکار عمومی این کشور بر این باور است که اقدامات استرالیا استانداردهای دوگانه در رابطه با موضوعات حقوق بشری را نمایان کرده است و کاری که استرالیا باید انجام دهد این نیست که توجهات به این کشتار را با حمله به چین منحرف سازد، بلکه باید صادقانه از مردم افغانستان عذر خواهی کند.

«ذبیح الله زمرایی» تحلیلگر سیاسی افغاستان در گفت و گو با خبرنگاران گفت که چین در حمایت از مردم افغان صحبت می کند و خواستار مجازات سربازان استرالیایی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی است.

«محمد دانشجو» دیگر تحلیلگر سیاسی افغانستان نیز به خبرنگاران گفت که کشتار غیرنظامیان یک جنایت جنگی است و تردیدی وجود ندارد که سربازان استرالیایی در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده اند.

وی افزود، درخواست دولت استرالیا برای معذرت خواهی چین مضحک است و کاری که استرالیا باید انجام دهد این است که صمیمانه از مردم افغانستان به دلیل جنایات جنگی سربازانش عذرخواهی کند.
براساس گزارش افغانستان تایمز، علاوه بر استرالیا جنایات جنگی سایر نظامیان ناتو که در افغانستان مستقر هستند نیز برملا شده است، اما تحقیقات مرتبط در این زمینه در اغلب موارد به دلیل مداخلات سیاسی بدون نتیجه رها شده و سربازان دخیل در این جنایات نیز نهایتا از مجازات معاف شده اند. بر همین اساس، مردم افغانستان هیچ انتظاری ندارند که درباره جنایات جنگی در استرالیا تحقیقاتی انجام شود.
این گزارش به نقل از «فاروه شاه» یکی از ساکنان کابل نوشت: جنایات جنگی ارتکابی توسط سربازان استرالیا قابل بخشش نیستند؛ چون این جنایات استانداردهای دوگانه دولت استرالیا در زمینه حقوق بشر را فاش کرده اند.

وی بر این باور است که در صورتی که هیچ گونه فشاری از سوی جامعه بین الملل وجود نداشته باشد، باور اینکه سربازان استرالیایی عامل جنایات در افغانستان حقیقتا مجازات می شوند، بسیار سخت است.

براساس این گزارش، چین مانند جامعه بین الملل اقدامات ارتش استرالیا در افغانستان را محکوم کرد اما با این حال دولت استرالیا اخیرا به صراحت صفحه کاربری شخصی «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در شبکه اجتماعی توئیتر را به انتشار تصاویر جعلی متهم کرده و حتی از توئیتر خواسته است همه اظهارات او را از توئیتر حذف کند که البته با مخالفت دست اندرکاران این شبکه اجتماعی بین المللی رو به رو شد.
این گزارش با اعلام اینکه درخواست افکار عمومی افغانستان در این زمینه کاملا روشن و واضح است، نوشت: تحلیلگران بر این باورندکه  واکنش دولت استرالیا به افشای حقیقت اقدامات آن کشور در افغانستان تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی افغانستان و در واقع جهانیان است تا از فشار عمومی بر خود بکاهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار جهان