سهمیه فرصت‌های مطالعاتی داخل کشور افزایش یافت

تهران- ایرنا- رییس سازمان امور دانشجویان از افزایش سهمیه فرصت‌های مطالعاتی داخل کشور به ۴۰۰ و افزایش ۲ برابری میزان مقرری دانشجویان در این زمینه خبر داد.

مجتبی صدیقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره فرصت های تحقیقاتی در ایام کرونا، افزود: با توجه به مشکلات اعزام و خروج دانشجویان و نیز مشکلات اجرایی در راستای نرخ ارز، سهمیه زیادی برای اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی در ۶ ماه دوم سال جاری اختصاص پیدا نکرد.

وی در خصوص ادامه طرح فرصت های مطالعاتی داخل به عنوان جایگزین فرصت مطالعاتی خارج از کشور، گفت: سازمان امور دانشجویان فرصت های مطالعاتی داخل را توصیه کرد تا دانشجویان این فرصت ها را در دانشگاه های بزرگ تر بگذرانند. برای این منظور میزان مقرری دانشجویان برای فرصت های داخل، همچنین وجوه پرداختی حمایتی به دانشگاه ها برای استفاده این دانشجویان از آزمایشگاه ها افزایش یافت.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه مقرری این فرصت ها برای ۶ ماه دوم سال ۲ برابر شده است، خاطرنشان کرد: محدودیتی برای سهمیه فرصت های مطالعاتی داخل وجود ندارد، از این رو امسال ۴۰۰ سهمیه فرصت مطالعاتی داخل کشور اختصاص یافت و دانشگاه ها از این سهمیه ها می توانند استفاده کنند.

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: بسیاری از نیازهای دانشجویان برای اجرای پروژه ها با فرصت های مطالعاتی داخل کشور برآورده می شود. همچنین به جای اعزام یک دانشجوی دکتری به بورس خارج از کشور، هشت دانشجو می توانند از فرصت مطالعاتی داخل کشور استفاده کنند.

صدیقی درباره امکان ادامه فرصت مطالعاتی خارج از کشور افزود: اعزام به فرصت های مطالعاتی خارج از کشور برای مواردی که دانشجویان پروژه های اضطراری دارند، فقط به مدت ۶ ماه انجام می شود.

به گزارش ایرنا، از یک سال و نیم گذشته فرصت های مطالعاتی داخل کشور برای دانشجویان دکتری به دلیل نوسانات چشمگیر بهای ارز مورد توجه بیشترقرار گرفته است. جدی بودن اجرای فرصت های مطالعاتی داخل تا جایی ادامه داشت که در دفترچه کنکور دکتری به دانشجویان اعلام شد فرصت های مطالعاتی داخل جایگزین بورس های خارج از کشور می شود.

در این شرایط تعداد دانشجویانی که در فاصله سال های ۹۳ تا ۹۷ از بورسیه کامل ستفاده کردند، به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =