بایدن برای بازگشت به برجام به اجازه کسی نیاز ندارد

تهران- ایرنا- فریدون مجلسی می‌گوید: ایالات‌متحده سیاستش این خواهد بود که به‌راحتی به برجام بازگردد و در این راستا دولت بایدن نیاز به اجازه گرفتن از هیچ‌کسی را ندارد.

روزنامه آرمــان ملی شنبه ۱۵ آذر گفت و گویی را با فریدون مجلسی دیپلمات پیشین کشورمان ترتیب داد که در ادامه در گزیده ای از آن می خوانیم: طرحی که نمایندگان مجلس در روزهای پایانی هفته آینده تصویب کرده‌اند، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نام دارد که دولت را موظف می‌کند سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید و در داخل کشور ذخیره کند و اینکه دولت موظف شده، ظرف مدت ۲ماه دسترسی‌های نظارتی پروتکل الحاقی را متوقف کند. در نهایت اینکه اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت آنها از ایران به شرایط عادی و رضایت‌بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. در راستای بررسی این مساله «آرمان ملی» گفت‌وگویی با فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین کشورمان و کارشناس‌ارشد مسائل بین‌الملل داشته است که در ادامه می‌خوانید.

برجام پس از مصوبه اخیر مجلس دستخوش چه تحولاتی خواهد شد و آمریکا چه مسیری را طی می‌کند؟

بایدن باز هم اعلام کرد که به برجام بازخواهد گشت و بارها اعلام کرده که خروج دونالد ترامپ از برجام یک اشتباه بزرگ بوده است و این اقدام را قبول ندارد. بنابراین او مشخصا پس از روی کارآمدن به برجام باز خواهد گشت و به‌صورت اتوماتیک این کشور باید به تعهدات خود در برجام عمل کند. از همین رو برخی تحریم‌هایی را نیز که ایالات‌متحده به صورت یک‌طرفه فعال کرده است نیز ملغی خواهد شد. بنابراین ایالات‌متحده سیاستش این خواهد بود که به‌راحتی به برجام بازگردد و در این راستا دولت بایدن نیاز به اجازه گرفتن از هیچ‌کسی را ندارد. آنها پس از بازگشت به برجام از ایران خواهند خواست که به تمامی تعهدات خود عمل کند. هدف نهایی آنها این است و در این راستا گام خواهند برداشت. در این میان نیز ایران باید به تعهداتی که داده است عمل کند، در غیر این صورت خطراتی در کمین ایران است. آنچه ایران را تهدید می‌کند بازگشت آن شش قطعنامه‌ای است که ایران را ذیل تحریم‌های بین‌المللی قرار می‌دهد. قطعنامه‌هایی که در زمان دولت احمدی‌نژاد علیه ایران وضع شدند و کار ایران را بسیار سخت کردند.

آیا ایالات‌متحده آمریکا به‌خواسته ایران تن خواهد داد و مشکلات حل خواهند شد؟

مجلس دیروز از دولت خواسته است که ایالات‌متحده را مجبور کند تا به تعهدات خود عمل کند. این تعهدات شامل برداشتن کلیه تحریم‌هایی است که دونالد ترامپ آنها را در سه سال اخیر وضع کرده است. ایالات‌متحده با برداشتن تمامی آنها موافقت نخواهد کرد و قسمتی از آنها را احتمالا لغو می‌کند. آنها انتظار دارند تعهدات را اول ایران انجام دهد. اصولا برجام به این علت شکل گرفت تا ایران را طبق ادعای خودشان از دسترسی به تسلیحات هسته‌ای بازدارند و روز گذشته نیز بایدن بر آن تاکید کرد. اساسا آنها با ایران مشکل منطقه‌ای دارند و در همین راستا اختلافات آنها حل نمی‌شود. امروز مشکل منافع و خطوط قرمز دو کشور در منطقه است. ایران در زمان پذیرفتن برجام نیز اعلام کرده است که از خطوط قرمز خود عقب‌نشینی نخواهد کرد اما محدودیت‌های هسته‌ای را می‌پذیرد. دعوای اصلی در همین نقطه است و این امر سبب می‌شود هراز گاهی تنش‌ها بالا رود. این تضاد در خطوط قرمزها قابل حل نیست و با آمدن بایدن نیز پابرجاست و باید در این راستا یک تصمیم اصولی‌ گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار پژوهش