ورود ۳۰۰ لیتر آب به داخل تونل زاب پیرانشهر

تهران - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: حدود ۱.۵ کیلومتر از حفاری تونل ۳۶ کیلومتری زاب ( پیرانشهر) باقی مانده که ورود ۳۰۰ لیتری آب به داخل تونل، کندی حرکت را سبب شده است.

"قاسم تقی زاده خامسی " روز شنبه با انتشار ویدیویی از آبگرفتگی تونل زاب در صفحه اینستاگرام خود نوشت: تونل ۳۶ کیلومتری زاب از پیرانشهر در آذربایجان غربی شروع می شود و قرار است ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب را از سد" کانی سیب" به دریاچه ارومیه منتقل کند و یکی از طرح های مهم احیای این دریاچه است.

وی اضافه کرد:کار احداث سد تمام شده و از مهر ماه که زمان آبگیری  آغاز شد، حدود۴۲ میلیون متر مکعب آب به مخزن سد وارد شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نوشت: حدود ۱.۵ کیلومتر از حفاری تونل ۳۶ کیلومتری زاب باقی مانده و دستگاه حفار (TBM) به آبرفت برخورد کرده است.

تقی زاده خامسی افزود:فشار تا ۱۰ بار و ورودی ۳۰۰ لیتری آب به داخل تونل حرکت دستگاه را کند کرده است.

وی نوشت: صاحبنظران و کارشناسان حفر چاه های خشکه اندازی و انتقال آب به خارج را با پمپ های قوی توصیه کرده اند که در حال انجام است و فشار و ورودی آب را به نصف کاهش داده، اما رسی بودن خاک مسیر، کار را بسیار سخت و کند کرده است.

معاون وزیر نیرو افزود:این بزرگ ترین و موثرترین طرح انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه است که دراین دولت شروع و به پایان خواهد رسید.

تقی زاده خامسی نوشت: کارفرمای این طرح وزارت نیرو است که در قالب شرکت آب و نیروی ایران آن را انجام می دهد و تاکنون حدود دو هزار و پانصد میلیارد  تومان برای آن هزینه شده است.

به گزارش ایرنا، پیشترمعاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: کاراحداث تونل انتقال آب از سد کانی سیب در شهرستان پیرانشهر به دریاچه ارومیه درحال انجام است که با اتمام آن بزرگ ترین طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید به بهره برداری خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد