۱۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۰:۰۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84134846
۰ نفر

برچسب‌ها

وقفه در مذاکرات برگزیت و آینده نامعلوم توافق تجارت آزاد

لندن – ایرنا – آخرین دور مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف، جمعه شب، پس از ساعت ها بحث و بررسی به دلیل آنچه هر دو طرف عدم دست‌یابی به شرایط لازم برای توافق نامیدند، متوقف شده است.

به گزارش ایرنا، «میشل بارنیه» نماینده شورای اروپا و «دیوید فراست» نماینده نخست وزیر انگلیس در امور برگزیت شامگاه جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که هنوز اختلاف نظرهای چشم‌گیری میان دو طرف وجود دارد. «به همین خاطر آن‌ها توافق کردند که برای توجیه مسئولین خود درباره وضعیت مذاکرات، گفت‌وگوها را متوقف کنند.»

با توجه به ضیق وقت، گفته می‌شود بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا قرار است فردا درباره روند مذاکرات تلفنی صحبت کنند.

اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آینده روابط دو طرف از سال آینده میلادی (۲۰۲۱) بر مبنای تعرفه های سازمان تجارت جهانی خواهد بود که هزینه‌ تبادل کالا میان دو طرف را به میزان چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

این درحالیست که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به تازگی در گزارشی هشدار داده که اجرای برگزیت بی‌توافق ضربه مهلکی را به اقتصاد انگلیس وارد خواهد کرد و در دراز مدت پیامدهای ناگواری را برای بازده اقتصادی و گسترش بی‌کاری در این کشور به همراه خواهد داشت.

نهاد ناظر بر عملکرد اقتصادی دولت انگلیس (او بی آر) هم پیش‌بینی کرده که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، رشد اقتصادی این کشور در سال آینده ۲ درصد منقبض خواهد شد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که در صورت تحقق برگزیت بی توافق، انگلیس بیشترین زیان مالی را در میان کشورهای صنعتی گروه ۲۰ متحمل می‌شود.

اختلاف بر سر چیست؟

آینده وضعیت ایرلند شمالی،  نقش دیوان دادگستری اروپا در اختلاف‌های طرفین،   دسترسی صیادان اتحادیه اروپا به مناطق ماهیگیری غنی انگلیس اختلافات اصلی دو طرف را در مذاکرات تشکیل می‌دهد.

بارنیه در مذاکرات برگزیت به انگلیسی ها پیشنهاد کرده که ماهی‌گیران اروپایی از ۱۸ درصد سهمیه قبلی ماهیگیری خود در آبهای انگلیس صرف نظر کنند. ابتدا، اتحادیه اروپا درخواست کرده بود که این دسترسی به طور کامل حفظ شود.  

با این حال این پیشنهاد در لندن بلافاصله به عنوان "پیشنهادی مضحک" رد شد. دولت انگلیس می خواهد ۸۰ درصد سهمیه صیدهای اروپا به این کشور مرجوع شود. بنابراین فاصله دو طرف در این خصوص هنوز هم بسیار زیاد است.

یک مقام نزدیک به دولت انگلیس که نامش فاش نشده به بی‌بی‌سی گفت بیانیه امشب نشان می‌دهد که اختلافات آن‌ها عمیق و مذاکرات با مشکل روبرو شده است.

سخنگوی بوریس جانسون پیشتر اعلام کرد که دولت برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا سخت در تلاش است. او با این حال تاکید کرد که انگلیس توافقی را امضاء نخواهد کرد که «به ما امکان کنترل اوضاع را برنگرداند». این سخنگو تصریح کرد: زمان خیلی کوتاه است و ما در مرحله خیلی حساسی در مذاکرات قرار داریم.

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا نیز صبح امروز (جمعه) ضمن هشدار درباره شکست مذاکرات تاکید کرد: ما خواهان توافق با انگلیس هستیم اما نه به هر قیمتی.

مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده همکاری‌های تجاری دو طرف، پس از اجرای برگزیت در بهمن‌ماه سال گذشته آغاز شد.  دو طرف مایل هستند تا پیش از برگزاری نشست سران اروپا در هفته آینده به توافق برسند. اعضای پارلمان اروپا هم در حال آماده شدن برای یک نشست ویژه در تاریخ ۲۸ دسامبر (۸ دی) در خصوص برگزیت هستند.

به گزارش منابع خبری «بارنیه» که برای مذاکره با طرف انگلیسی به لندن سفر کرده، برنامه بازگشت خود به بروکسل را به امید تداوم مذاکرات و دستیابی به توافق با انگلیس لغو کرده است. هرچند گفته می‌شود که فرانسه به برگزیت بی‌توافق رضایت داده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha