نظامیان روس «پیش‌قراولان» واکسیناسیون کرونا

مسکو- ایرنا- واکسیناسیون علیه کرونا ابتدا روی نظامیان روسیه آغاز شده است و به گفته «تیمور ایوانف» معاون وزیر دفاع این کشور بیش از هفت هزار سرباز روس در چند روز گذشته علیه کویید-۱۹ واکسینه شده‌اند.

به گزارش ایرنا از مسکو، ایوانف تاکید کرد که در مرحله اول ۱۴ هزار و ۵۰۰  دوز واکسن برای واکسیناسیون سربازان دریافت و در مناطق نظامی، ناوگان شمالی و دستگاه مرکزی وزارت دفاع توزیع می‌شوند.

وی اظهار داشت: روزانه یک هزار و ۵۰۰ سرباز روس واکسینه می‌شوند و در حال حاضر هفت هزار و ۱۷۵ سرباز واکسینه شده‌اند.
در همین حال سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دستور داد سرعت واکسیناسیون پرسنل علیه ویروس کرونا افزایش یابد و روزانه حداکثر پنچ هزار نفر واکسینه شوند.

شویگو پیش‌تر گفته بود که تا پایان سال جاری، ۸۰ هزار نفر از نیروهای ارتش روسیه علیه ویروس کرونا واکسینه می‌شوند.

وزیر دفاع روسیه تصریح کرد: "در کل برنامه‌ریزی شده است که بیش از ۴۰۰ هزار نفر از نیروهای ارتش واکسینه شوند. "
شهردار مسکو نیز اعلام کرده است که ثبت نام برای اجرای واکسیناسیون علیه کرونا به دنبال دستور چند روز پیش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای اجرای این طرح از امروز آغاز شده است.   

کریل دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه (دست اندرکار تأمین مالی طرح واکسن اسپوتنیک وی)  هم گفته است که این صندوق درخواست‌هایی به سازمان‌های تنظیم کننده امور واکسن‌ها در بیش از ۴۰ کشور برای تأیید فرستاده است که اهمیت فراوان دارد.

به گفته وی، تا ماه مارس سال ۲۰۲۱ (اسفند ماه سال ۹۹) هر ماه حداقل ۴۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که تولیدکنندگان واکسن اسپوتنیک وی، نیازهای روسیه در بازار داخلی این کشور را تأمین کنند صندوق سرمایه‌گذاری‌های مستقیم روسیه امکان صادرات واکسن به کشورهای دیگر را بررسی خواهد کرد.

به گفته مقام روس، بهای هر دوز واکسن اسپوتنیک وی برای کشورهای مختلف کمتر از ۱۰ دلار خواهد بود.  

بیش از ۵۰ کشور جهان از روسیه در مجموع برای خرید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی درخواست کرده‌اند.   

پوتین به تازگی به سران کشورهای حاضر در نشست «جی-۲۰» گفت که روسیه آماده است تا واکسن ضد کرونای اسپوتنیک وی را به کشورهایی که به آن نیاز دارند عرضه کند.

پوتین افزود که روسیه در حال آماده ساختن واکسن سوم ضد کروناست.

روسیه اولین کشور در جهان بود که واکسن کویید-۱۹ با نام «اسپوتنیک وی» را ثبت کرد و توسط صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه تولید شد.  
به گفته مسوولان روس این کشور ساخت ۱۰ نوع واکسن کرونا را در دستور کار دارد.

بر اساس آمار ثبت شده در مجموع از ابتدای شیوع کرونا، ۶۵ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند که بیش از ۱.۵ میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در روسیه، ۲.۳ میلیون نفر به کویید-۱۹ مبتلا شده و ۴۱ هزار و ۵۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha