تداوم فروش سهام عدالت به صورت خرد و بلوکی

تهران - ایرنا - سخنگوی آزادسازی سهام عدالت اعلام کرد: فروش سهام عدالت متوقف نشده و به صورت خرد و بلوکی ادامه دارد، شهروندان می‌توانند متناسب با شرایط بازار این اقدام را انجام دهند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ «حسین فهیمی»در پاسخ به  این سوال که چه زمان فروش سهام عدالت از سر گرفته می‌شود، افزود: دارایی سهام عدالت قابل توجه است و به جرات می توان گفت بازار خرد ۳۶ شرکت موجود در سهام عدالت در دست مشمولین این سهام است که شاید بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

وی تصریح کرد: توصیه موکد ما به سهامدارانی که شیوه مستقیم اداره سهام عدالت را انتخاب کرده اند این است که در زمان تصمیم به فروش نگاهی به کلیت بازار داشته باشند، زمانی که روند بازار نزولی است، اگر اقدام به فروش کنند قطعا موجب افت مجدد قیمت ها، تشکیل صف های فروش و دیر تر فروخته شدن سهمشان می شوند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت ادامه داد: سهام عدالت در یک برهه زمانی از طریق عرضه تبدیل به یک رکن تنظیم بازار شد و عطش صف‌های خرید را از بین برد و به نوعی نیاز سهامداران را تعمیم بخشید، اما در یک بازه زمانی با فروش های سنگین رویه بازار را تغییر داد، در صورتی که در چنین زمانی باید از صف فروش خارج شد.

فهیمی همچنین گفت: تاکنون حدود ۲۵۰ هزار نفر سفارش فروش خود را لغو کردند ؛ یعنی رقمی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان جمع این میزان لغو سفارش ها بوده که کمک شایانی به روند معاملات داشته است، این موضوع نشان می دهد که سهامداران سهام عدالت نیز با هوشمندی اقدام به معامله می کنند و اگر شرایط بازار مهیا نباشد اقدام به فروش نمی کنند.

وی با یادآوری این که همه کارگزاری ها موظف هستند امکان لغو سفارش را برای سهامداران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ شرکت کارگزاری در کشور وجود دارد که سهامداران با تحقیق در باره هر کدام  می توانند به عضویت آنها دربیایند.

وی ادامه داد:  امکان لغو سفارش، تصمیم نهایی را در اختیار سهامدار می گذارد. این دکمه لغو جزو ضروریات است و اگر کارگزاری این امکان را ایجاد نکند سهامداران با مرکز تماس سهام عدالت( شماره ۱۵۶۹) ارتباط برقرار کنند و اطلاع دهند تا پیگیری های لازم انجام شود.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت همچنین با بیان این که هیچ بانکی اجازه نگهداری وجه حاصل از فروش سهام عدالت را ندارد، خاطرنشان کرد: سفارش فروش سهامداران ثبت شده و در صورت فروش هیچ بانکی اجازه نگهداری وجه را ندارد و باید به سهامدار بپردازد؛ البته  سفارش های انباشته هم داریم که هنوز به فروش نرفته و در این باره تعهد اصلی ما به حفظ تعادل بازار، حفاظت از دارایی های مشمولین و تابعی از شرایط بازار است.

فهیمی افزود: کارگزاران بر اساس میزان کشش بازار می توانند عرضه انجام دهند و با توجه به رعایت ضرورت تعادل معاملات را دنبال کنند، اما به محض فروخته شدن منابع حاصل از آن باید به حساب سهامداران واریز شود.

ضرورت توسعه اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک

وی توسعه اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک را ضرورری دانست و گفت: در راستای اقتصاد هوشمند، وعده هایی به سهامداران بورسی داده بودیم که بعد از راه‌اندازی سامانه شناسایی هوشمند و الکترونیکی سجام، مابقی خدمات هم به صورت الکترونیکی در اختیار هموطنان قرار گیرد، در چند وقت اخیر به وعده‌هایمان عمل  و از دو سامانه دیگر رونمایی کرده‌ایم.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: با توجه به اینکه مدت‌ها انتظار سامانه‌ای به منظور برگزاری آنلاین مجامع بورسی و فرابورسی شکل گرفته  و مبانی قانونی فراهم بود، این سامانه راه‌اندازی و بهره‌برداری عملیاتی آن انجام شد.

فهیمی اظهار داشت: پس از سهمیه‌بندی عرضه‌های اولیه و فروش سهام عدالت حدود ۵۰ میلیون نفر عضو باشگاه سهامداران ما شدند که امکان گرد هم‌آوری همه این افراد به صورت فیزیکی در مجامع شرکت‌ها به نوعی دشوار یا غیر قابل انجام بود؛ بنابراین باید شرایط حضور الکترونیکی برای حق رای و نظارت آنها بر شرکت های مد نظر فراهم می‌شد.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توضیح داد: سامانه مجمع الکترونیکی علاوه بر اینکه امکان حضور الکترونیکی  سهامداران را فراهم می کند، اجازه نظارت بر عملکرد شرکت را به آنها می‌دهد که این اتفاق را می توان تغییر شیوه بنگاه داری پس از یک قرن در کشور عنوان کرد.

فهیمی تصریح کرد:  مدیران بورسی باید بدانند که از این پس از طریق الکترونیک در معرض دید میلیون ها سهامدار هستند پس باید صورت مالی شرکت و فعالیت اقتصادی جاری خود را مرتب به سهامداران ارائه دهند.

وی در عین حال  با تاکید بر اینکه سهامداران نباید نگران اختیارات خود باشند، بیان کرد: همه تلاش ما بر این بوده تا با ارائه این سامانه حق هیچ سهامداری در نظارت بر عملکرد شرکت، تایید یا رد صورت های مالی، حق رای و انتخاب مدیر شرکت ها تضییع  نشود.

برگزاری مجمع الکترونیکی ۵ شرکت سرمایه‌گذاری استانی در آینده نزدیک 

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: این اقدام یک تحول بنیادی در شرکت‌های بورسی و نظام بنگاه‌داری ما است که رییس‌جمهور هم بهره برداری از آن را آغاز کرده و به زودی حدود پنج شرکت سرمایه‌گذاری استانی با این مدل مجمعشان را برگزار می‌کنند.

فهیمی درباره سامانه جامع توزیع سود هم بیان کرد: خواسته های به حق، بجا سهامداران این بود که وقتی سهامدار تعدادی شرکت هستند عایدی آنها که وجه (سود) است را بدون مراجعه حضوری به مرکز خاصی دریافت کنند، این سامانه نیز برای پاسخگویی به این انتظار طراحی و ساخته شده است؛ بنابراین افرادی که علاوه بر داشتن اوراق با درآمد ثابت در شرکت های بورسی و فرابورسی سهامدار هستند، سود سهامشان را بدون مراجعه به جایی تنها با درج شماره حسابشان در این سامانه دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت، همراهی شرکت های بورسی و فرابورسی در این باره است و امیدواریم الزام قانونی فراهم شود تا هیچ یک از شرکت ها اجازه توزیع سود خارج از این سامانه را نداشته باشند تا سهامداران بتوانند از یک سامانه متمرکز تمامی سودهای استحقاقی خود را دریافت کنند و اگر نتوانستند سودشان را دریافت کنند سامانه ای برای پیگیری آنها وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha