هشدار هواشناسی درباره فعالیت سامانه بارشی در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی با صدور هشدار سطح زرد اعلام کرد: با نفوذ توده هوای ناپایدار از اواخر وقت شنبه (۱۵ آذر) سامانه بارشی تا روز سه‌شنبه در این استان فعال خواهد بود.

به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره کل هواشناسی در این هشدار سطح زرد (آگاهی) زمان شروع نفوذ و فعالیت سامانه بارشی اوایل وقت یکشنبه ۱۶ آذر اعلام شد که تا پیش از ظهر سه‌شنبه ۱۸ آذر در خراسان جنوبی مستقر است.

وزش تندباد موقتی، بارش باران و در برخی نقاط همراه با رعد و برق، در مناطق سرسیر و کوهستانی بارش برف و کاهش دید در اثر تشکیل مه از پیامدهای فعالیت این سامانه بارشی است.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی منطقه اثر سامانه بارشی جدید را شامل بیرجند، بشرویه، حاجی آباد (زیرکوه)، خوسف، درمیان، سرایان، طبس، فردوس، قاین، نهبندان و سربیشه اعلام و تصریح کرد: لغزندگی سطح جاده‌ها، کاهش دید در اثر تشکیل مه، احتمال اختلال در رفت و آمدهای جاده‌ای، وقوع روان آب و آبگرفتگی معابر در این مدت قابل پیش بینی است.

پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت فاصله طولی خودروها حین رانندگی، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی از قبیل زنجیر چرخ و اطمینان از عملکرد برف پاک کن‌ها، اجتناب از چرای دام و قرار گرفتن در حاشیه رودخانه‌های فصلی و پاکسازی کانال‌ها و آبراهه‌ها از توصیه‌های جوی هواشناسی استان برای عبور از این سامانه بارشی است.

همچنین با ادامه روند کاهشی دمای هوا تا اواسط هفته آینده به تدریج هوا سردتر می‌شود و از اواسط هفته آینده وقوع یخبندان شبانه نیز در خراسان جنوبی پیش بینی می‌شود.

آماده باش نیروهای امدادی و عملیاتی 

اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی هم در اطلاعیه‌ای از آماده باش کامل نیروهای امدادی و عملیاتی خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع بارندگی‌های رگباری شدید همچنین جاری شدن روان آب طی بازه زمانی بعد از ظهر شنبه تا صبح سه‌شنبه هفته آینده در سطح استان که در برخی نقاط قطعا با روان آب و آبگرفتگی معابر عمومی همراه خواهد بود، ضمن آماده باش کامل نیروهای امدادی و عملیاتی شهرستان بویژه در روزهای یکشنبه و دوشنبه و تشکیل ستاد مدیریت بحران شهرستان، تدابیر لازم (اطلاع رسانی به مسافران، روستاییان، کشاورزان، دامداران و عشایر استان) اندیشیده می‌شود.

همچنین در اطلاعیه دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی بر بازدید مسیل‌ها، کانال‌ها و نقاط سیل خیز شهری و روستایی تاکید شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها