برف و باران چهارمحال و بختیاری را فرا می‌گیرد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: با ورود یک سامانه بارشی به استان از اواخر وقت شنبه ۱۵ آذر در بسیاری از مناطق استان بارش باران و در ارتفاعات و مناطق کوهستانی بارش برف شکل می‌گیرد.

مهران چراغپور روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این سامانه بارشی با باد شدید و رعد و برق نیز همراه است از همین رو توصیه می‌شود ،به ویژه برای روز یکشنبه از صعود به ارتفاعات پرهیز شود.

وی شدت بارش‌ برف را برای شهرستان کوهرنگ و باران را برای مناطقی از لردگان و اردل پیش‌بینی کرد و گفت: فعالیت این سامانه بارشی تا روز دوشنبه در استان تداوم دارد و طی این مدت منجر به کولاک برف در ارتفاعات و مناطق کوهستانی و آبگرفتگی مسیل‎ها، رودخانه‌ها و معابر عمومی به ویژه در شهرستان‌های اردل و لردگان می‌شود.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: پس از خروج این سامانه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کاهش نسبی دما و مه‌گرفتگی جاده‌ها دور از انتظار نیست.

چراغپور در ادامه میانگین وزنی بارش‌های سال آبی جاری استان را ۱۳۶ میلیمتر اعلام کرد و گفت: این بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته و در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت از رشد ۲۵ درصدی برخوردار شده است.

وی با بیان اینکه ارتفاع برف در ایستگاه چلگرد صفر سانتی‌متر است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در سال گذشته در چنین تاریخی ۱۵ سانتی‌متر و دوره مشابه میانگین مدت ۱۴ سانتی‌متر برف در ایستگاه چلگرد گزارش شده بود که این موضوع نشان می‌دهد منابع آب پایدار در استان همچنان با کاهش و چالش جدی مواجه است.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه ۲ رودخانه زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها