۱۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۹:۱۹
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84134350
۰ نفر

برچسب‌ها

تبادل اسرای انصارالله و دولت مستعفی یمن

تهران- ایرنا- دولت نجات ملی یمن وابسته به «انصارالله» و دولت مستعفی «عبدربه منصور هادی» مورد حمایت عربستان برای مبادله اسرای یکدیگر به توافق جدید دست یافتند.

به گزارش ایرنا، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته ملی اسرا در دولت نجات ملی این کشور جمعه با انتشار توییتی نوشت که روز گذشته عملیات مبادله ۶ اسیر از دو طرف در «مارب» انجام شد.   

وی افزود که تبادل اسرای دو طرف با کمک نیروهای میانجی محلی صورت گرفته است.

 نیروهای انصارالله و دولت مستعفی مورد حمایت عربستان در یمن تا کنون و در ماه های گذشته چندین مورد با یکدیگر تبادل اسرا داشته اند.

رئیس کمیته اسرای دولت نجات ملی یمن وابسته به انصارالله پیش‌تر نیز از اجرای توافق تبادل اسرا بین این کمیته و دولت مستعفی خبر داده بود.

عبدالقادر المرتضی ۲۴ مهرماه گذشته اعلام کرد؛ مشکلی که بر سر تبادل اسرا به وجود آمده بود، حل شد و تمام مراحل توسط طرفین به اتمام رسیده و عملیات تبادل اسرا در زمان مقرر انجام خواهد شد.  

وی زمان تعیین شده برای تبادل اسرا را روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر (۲۴ و ۲۵ مهرماه) اعلام کرده بود.  

رئیس کمیته اسرای یمن ششم مهرماه نیز گفته بود که موافقت‌نامه تبادل اسرا بر اساس توافقنامه سوئد منعقد شده و گامی مهم برای شکستن یخ‌هایی است که پس از چهار دور مذاکره برای تبادل اسرا انجام شده است. 

وی افزود: عملیات تبادل اسرا بین دولت نجات ملی و دولت مستعفی و عربستان زیر نظر صلیب سرخ انجام می‌شود و اسرا با پرواز از استان‌های ریاض عربستان و عدن و مارب یمن به فرودگاه صنعا و اسرای طرف مقابل از فرودگاه صنعا به استان‌های یاد شده منتقل می‌شوند.  

پایگاه اطلاع رسانی ۲۶ سپتامبر یمن در این باره نوشت که عملیات تبادل اسرا بین دو طرف زیر نظر سازمان ملل متحد انجام خواهد شد و شامل آزادی ۶۸۱ نفر از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ازای آزادسازی  ۴۰۰ نفر از نیروهای طرف مقابل از جمله ۱۵ سعودی و ۴ سودانی می‌شود.  

این در حالی است که «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن ۶ مهر از امضای توافق میان نمایندگان «جنبش انصارالله» یمن و دولت مستعفی این کشور برای مبادله بیش از یک هزار اسیر در مرحله نخست خبر داده بود.  

طبق بیانیه چهارمین نشست کمیته نظارتی اجرای توافق تبادل اسرا و بازداشت ‌شدگان یمنی، نمایندگان دولت مستعفی و جنبش انصارالله توافق کردند که در مرحله نخست، ‌یک هزار و ۸۱ اسیر را طبق اسامی توافق‌ شده، مبادله کنند.  

مبادله اسیران از موضوع‌های اساسی در گفت وگوهای یمنی- یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجی‌گری‌های محلی، مبادله شماری از اسیران انجام شده است.  

پیش‌تر نیز تعدادی از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و نیروهای وابسته به دولت مستعفی و فراری این کشور در چند مرحله  از طریق واسطه‌های محلی آزاد شده‌ بودند.   

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha