یک قلاده خرس قهوه ای در ارتفاعات مارمیشوی ارومیه مشاهده شد

ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: افراد محلی امروز پنجشنبه در ارتفاعات مارمیشو در حوزه استحفاظی این شهرستان یک قلاده خرس قهوه ای بالغ را مشاهده و دقایقی از این گونه ارزشمند تصویربرداری کردند.

مختار خانی پنجشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خرس قهوه ای از جمله گونه های مهم و حساس بوده که در سال‌های اخیر جمعیت آن به شدت کاهش یافته است و به همین دلیل جهت حفظ و احیاء نسل آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست برنامه ملی حفاظت از این گونه تهیه و تدوین شده است.
وی بیان کرد: آذربایجان غربی به لحاظ شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی از جمله مناطق مهم کشور برای زیست این گونه محسوب می‌شود و در تمامی مناطق این استان پراکنش دارد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: در سال های اخیر و بعد از ابلاغ برنامه عمل ملی حفاظت از این گونه ارزشمند، تلاش های زیادی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست این استان در راستای حفظ و احیاء نسل خرس قهوای انجام شده است که می‌توان به همکاری در ساخت مستند خرس قهوه ای، آموزش و توانمند سازی افراد بومی و محلی، برخورد با تخلفات شکار و صید اشاره کرد.

منطقه مارمیشو در ۴۰ کیلومتری غرب شهر ارومیه، در میان رشته کوه های مارمیشو نزدیک به مرز ایران و ترکیه قرار گرفته، دسترسی به روستای مارمیشو از حاشیه رودخانه نازلوچای در غرب ارومیه و بعد از عبور از روستاهای پسان، بانی و هلانی امکان پذیر خواهد بود.

خرس قهوه‌ای (نام علمی: Ursus arctos) گونه‌ای خرس بزرگ‌جثه و درشت‌اندام است که در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی و شمال اورآسیا پراکنده است.

وزن این نوع خرس از ۷۰ تا ۷۸۰ کیلوگرم متغیر است و بزرگ‌ترین زیرگونهٔ آن خرس کودیاک در قامتی هم‌اندازهٔ خرس قطبی با وی بر سر عنوان بزرگ‌ترین گونهٔ خرس و بزرگ‌ترین حیوان شکارچی روی خشکی رقابت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها