۱۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۰۳
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84134191
۰ نفر

برچسب‌ها

طعم فقر در آمریکا قبل و بعد از کرونا

بغداد – ایرنا- یک رسانه عراقی در گزارشی ویژه به بررسی میزان فقر و گرسنگی در آمریکا با استناد به آمارهای رسمی منتشر شده در این کشور پرداخت.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری «العهد نیوز» عراق در گزارش امروز خود آورده است: شاید بسیاری از مردم به علت برداشت ناشی از تبلیغات گسترده و فیلم های آمریکایی که جامعه این کشور را ایده آل به تصویر می کشند، آمارهای منتشر شده این روزها در رسانه های آمریکایی درباره افزایش گرسنگی در این کشور را باور نکنند اما این روزها ویدئوها و تصاویری در شبکه اینترنت منتشر می شود که نشان می دهد افراد مجبورند ساعت ها برای دریافت یک وعده غذا در صف های طولانی به انتظار بنشینند.

مشکل گرسنگان در آمریکا تنها مشکل این روزهای آمریکا نیست زیرا «فیلپ الستون» گزارشگر ویژه مبارزه با فقر و حقوق بشر سازمان ملل در سال 2018 میلادی در گزارش خود شمار گرسنگان آمریکا را دستکم 50 میلیون نفر برآورد کرد که با "نبود امنیت غذایی" روبرو هستند؛ یعنی آنها مطمئن نیستند که می توانند غذای کافی را به طور منظم بدست بیاورند.

اما امروز شیوع کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن بر شدت وخامت اوضاع افزوده و در همین زمینه، «لوئیس گارسیا» مدیر مرکز غذا و تحقیقات و کار می گوید که کرونا بسیاری از چیزها از بهداشت عمومی گرفته تا ثبات اقتصادی و البته امنیت غذایی را مختل کرده است.

آمارهای زیر در رسانه های آمریکایی درباره گرسنگی و نبود امنیت غذایی منتشر شده است.

نبود امنیت غذایی 25 درصد خانواده ها

آمارهای وزارت بهداشت آمریکا نشان می دهد که حتی قبل از شیوع کرونا، نزدیک به 13.7 میلیون خانواده یعنی 10.5 درصد از مجموع خانواده های آمریکایی با نبود امنیت غذایی در دوره ای از سال 2019 میلادی روبرو بوده اند.

این آمارها بدان معنا است که بیش از 35 میلیون آمریکایی نتوانسته اند غذا فراهم کنند یا به نیازهای غذایی خود پاسخ دهند یا درباره منبع تامین وعده غذایی آتی خود اطمینان نداشته اند.

شیوع کرونا نیز بر شدت اوضاع افزوده است. در این زمینه، دانشگاه «نورث وسترن» ارزیابی کرده است که شیوع کرونا نبود امنیت غذایی را دو برابر کرده است و 23 درصد از خانواده ها در سال 2020 میلادی دچار آن شده اند.

نبود امنیت غذایی میلیونها فرزند آمریکایی

پیش از شیوع کرونا، خانواده هایی که فرزند داشتند، 14.5 برابر بیشتر با تجربه نبود امنیت غذایی نسبت به خانواده هایی که فرزند نداشتند، روبرو بودند. این آمارهایی است که وزارت کشاورزی آمریکا ارایه کرده و نشان می دهد که 13.6 درصد خانواده های دارای فرزند طعم تلخ نبود امنیت غذایی را در سال گذشته چشیده اند. بیش از 5 میلیون نفر در این خانواده ها زندگی می کنند.

اما با ظهور ویروس کرونا، شرایط بسیار بدتر شده است. براساس گزارش تابستان امسال موسسه «بروکینز»، در اواخر ماه ژوئن، 27.5 درصد خانواده های دارای فرزند دچار نبود امنیت غذایی بوده اند؛ یعنی 13.9 میلیون فرزند، عضو خانواده های فاقد امنیت غذایی بوده اند.

یک تحلیل جداگانه نیز که دانشگاه نورث وسترن انجام داده ، نشان می دهد: نبود امنیت غذایی در بین خانواده های دارای فرزند با افزایش سه برابری به 29.5 درصد رسیده است.

گرسنگی نژادپرستانه!

آمارها نشان می دهد که گرسنگی نیز در بین نژادها متفاوت است. براساس گزارش وزارت کشاورزی آمریکا، وضعیت برای سیاه پوستان و آمریکایی های لاتین تبار بدتر است؛ به گونه ای که نبود امنیت غذایی در سال 2010 میلادی، 19.1 درصد برای سیاه پوستان و 15.6 درصد برای لاتین تبارها بوده است. این آمارها برای سفید پوستان کمتر از میانگین ملی بوده و به حدود 7.9 درصد بالغ شده است.

ثبت نام 39 میلیون نفر برای کوپن غذا

گزارش مرکز «اولویت های بودجه و سیاست» نشان می دهد که در سال 2019 میلادی، از هر 9 آمریکایی، یک نفر از برنامه کمک غذایی تکمیلی (SNAP) مشهور به کوپن غذا استفاده کرده است.

این برنامه به خانواده های کم درآمد یا بی درآمد آمریکا کمک مالی می کند. مدیریت این برنامه با وزارت کشاورزی آمریکا است.

در ماه مارس امسال، کنگره آمریکا قانونی را با عنوان «قانون خانواده های اول» تصویب کرد. تصویب این قانون در چارچوب پاسخ اضطراری دولت آمریکا به نیازهای مردم در دوره کرونا صورت گرفت.

براساس این قانون، برنامه SNAP به میزان تقریبا 40 درصد توسعه یافت اما با این حال، تحلیل روزنامه «نیویورک تایمز» نشان داد که این برنامه برای تامین نیازهای غذایی نیازمندان کافی نبوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار جهان