۱۰ درصد بیماران کرونایی نیشابور قرنطینه را رعایت می‌کنند

مشهد- ایرنا- رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: فقط ۱۰ درصد بیماران کرونایی در حوزه زیرپوشش این دانشکده قرنطینه را رعایت می‌کنند.

دکتر محسن عظیمی‌نژاد پنجشنبه شب در نشست با خبرنگاران افزود: از شنبه هفته آینده طرح غربالگری در ورودی ادارات شهرستان اجرایی می‌شود و از طریق کد ملی، افراد مبتلا به کرونا که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند شناسایی و جریمه می‌شوند.

وی ادامه داد: هزینه درمان یک بیمار کرونایی به طور متوسط ۴۰ تا ۴۵ ‌میلیون ریال و بیماران آی.سی.یو ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون ریال است و از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برای داروهای بیماران کرونایی در بیمارستان‌های نیشابور هزینه شده که این مبلغ شامل بیمه نمی‌شود.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: تغییر رنگ وضعیت شهرستان نیشابور یک فرصت و همچنین یک تهدید است زیرا اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان ادامه پیدا کند ظرف سه هفته آینده به وضعیت زرد می‌رسیم و در غیر این صورت اگر دوباره تجمع و دورهمی‌ها شروع شود به وضعیت قرمز خواهیم رسید که مدت زمان آن کوتاه مدت نخواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر ۱۷ شبانه‌روز است که در وضعیت قرمز به سر می‌بریم و اگر عده معدودی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند عواقب آن دامنگیر همه افراد جامعه می‌شود.
عظیمی نژاد ادامه داد: اگر به وضعیت زرد برسیم امکان برگزاری گردهمایی‌ها با رعایت موارد بهداشتی ممکن می‌گردد و پس از رسیدن به وضعیت نارنجی ۲ هفته فرصت خوایم داشت تا با بررسی آمار میزان موفقیت را اندازه‌گیری کنیم و در حال حاضر هم شیب نزولی آمار مبتلایان بسیار آرام است.
وی گفت: آبان امسال مرگبارترین ماه شیوع کرونا بود. در این ماه بیش از ۹ هزار آزمایش PCR با نمونه‌های جمع‌آوری شده از ۱۰ مرکز در نیشابور و فیروزه و زبرخان انجام‌ شد و از ابتدای شیوع کرونا ۱۰ نوزاد مبتلا به کرونا در نیشابور به دنیا آمده و ۱۰مادر باردار داشته‌ایم که از این تعداد ۲ نوزاد و ۲ مادر فوت کرده است.

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور افزود: ۱۴ درصد از بیماران کرونایی بستری‌ شده در این شهرستان و ۲۰ درصد از بیماران کرونایی فوت شده مبتلا به دیابت و سه درصد از بیماران بستری شده و چهار درصد از فوت شدگان مبتلا به آسم بوده‌ و در مناطق زیرپوشش این دانشکده به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت هشت نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند.
وی ادامه داد: نارنجی شدن وضعیت نیشابور به معنای کاهش خطر کرونا نیست و اگر شهروندان با سهل‌انگاری مقررات بهداشتی را رعایت نکنند زمستانی سیاه‌تر از پاییز در پیش رو خواهیم داشت.
عظیمی نژاد گفت: سردرد هم به علایم کووید ۱۹ افزوده شده و باید مراقب سردردهایی که به راحتی رفع نمی شوند باشیم.
شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =