متولی برای حوزه توانبخشی و سلامت اجتماعی در نظام سلامت دیده نشده است

تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: اگر ۳ سطح خدمات در نظام سلامت یعنی «بهداشت، تشخیص و درمان، و توانبخشی» را در نظر بگیریم، نظام سلامت در ۲ سطح اول و دوم از گستردگی خوبی برخوردار بوده اما توجه کافی به سطح سوم نداشته و متولی برای حوزه توانبخشی و سلامت اجتماعی دیده نشده است.

به گزارش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دکتر «حمیدرضا خانکه» در گرامی داشت روز جهانی معلولان (۳ دسامبر)؛ با معرفی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که دارای ۲۳ دپارتمان تخصصی، ۸ مرکز تحقیقات و بنیه علمی حدود ۱۸۰ متخصص و حدود دو هزار دانشجو می باشد، گفت: این دانشگاه از ابتدای تاسیس، و همچنان تلاش می کند تا شرایطی را فراهم کند که علاوه بر حمایت طلبی توسط ارگان های مختلف، همکاری خوبی با سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و بخش دولتی ایجاد کند.

وی افزود: در حال حاضر، حدود ۷۰۰ میلیون معلول در جهان داریم که معادل ۱۰ درصد جمعیت دنیا است و بزرگترین اقلیت معلولان را تشکیل می دهند که متاسفانه ۸۰ درصد آنان در کشورهای با درآمد کم و متوسط مثل ایران قرار دارند و معمولا در این کشورها شرایط مناسبی برای معلولان فراهم نشده است و بنوعی مورد غفلت واقع شده اند.

رئیس دانشگاه با اشاره به نامگذاری روز ۳ دسامبر به نام " روز جهانی معلولان "، در مورد هدف از این اقدام مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: «آشنایی جامعه جهانی و مردم با مشکلات، مسایل و توانمندی معلولان و افزایش آگاهی خود معلولان نسبت به نیازها و توانمندی های خودشان»،  هدف این نامگذاری بوده است.

خانکه افزود: معلول، به افرادی گفته می شود که دارای محدودیت جسمی، روانی و گاها ذهنی هستند و این محدودیت ها، مانع نقش آفرینی آنان در حوزه های مختلف شود، و در نتیجه این افراد دچار مشکلاتی برای انجام فعالیت و داشتن زندگی مستقل خواهند شد که تمام تلاش جامعه جهانی بر این است تا شرایطی فراهم کند که معلولان نیز دارای فرصت برابر با سایر افراد باشند و با شان و عزت، زندگی مستقلی را در جامعه تجربه کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی در هر کشور، فراهم آوردن امکانات برای زندگی با فرصت برابر برای گروه های اقلیتی است، اظهار داشت: برای معلولان هم باید شرایطی ایجاد کنیم که بتوانند در جامعه، بطور مستقل و با عزت زندگی کنند.

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: این دانشگاه از بدو تاسیس با این فلسفه ایجاد شد که بتواند شواهد علمی مناسب برای تسهیل زندگی معلولان، حل مشکلات معلولان و فراهم آوردن امکانات لازم برای توسعه خدمات توانبخشی و سلامت اجتماعی را انجام بدهد.

خانکه به عنوان استاد و محقق برجسته کشورمان افزود: در حال حاضر، افرادی که دارای محدودیت یا معلولیت مادرزادی یا اکتسابی می شوند، خدمات توانبخشی متصل به نظام سلامت برای آنان دیده نشده است و این خدمات سلامتی به شکل پراکنده و براساس توان و بضاعت فرد ارائه می شود.

وی اظهارداشت: سازمان بهزیستی، جمعیت هلال احمر، وزارت بهداشت و همچنین وزارت رفاه، برای تامین این خدمات تلاش می کنند ولی بنظر می آید که نیاز است تا این تولی گری، متمرکز در نظام سلامت ایجاد بشود، نیاز است که توجه خاص به این حوزه بشود، بلکه نیاز است که بخشی از امکانات در تمام عرصه ها از زندگی شهرنشینی تا خدمات سلامت برای این گروه اختصاص داده بشود، و امکانات مورد نیاز این گروه در وسایل نقلیه عمومی نیز فراهم بشود.

وی تصریح کرد: باید جامعه را برای حضور بیشتر معلولان، مناسب سازی کنیم، چرا که محدود کردن معلولان، ایزوله کردن و خانه نشین کردن آنان، حق انسانی این گروه نیست و این گروه هم حق دارد تا مانند سایر اقشار، در جامعه حضور داشته باشد و از توانمندی هایشان استفاده بشود و منابع مورد نیاز در اختیار آنان قرار بگیرد که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این عرصه، قدم برمی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش