خروجی سدهای خوزستان در بارندگی پیش رو افزایش نمی‌یابد

اهواز - ایرنا - معاون مطالعات جامع آب سازمان آب و برق خوزستان ظرفیت خالی سدهای این استان را ۹ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: خروجی سدهای استان برهمین اساس در بارش‌های پیش رو افزایش نمی یابد.

فراز رابعی پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس پیش بینی هواشناسی، برای روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده مجددا در همه حوضه ها بارندگی خواهیم داشت اما شدت آن از بارندگی اخیر کمتر است.
وی افزود: وضعیت بارش ها بصورت روزانه رصد می شود و امروز نیز نشستی برای برنامه ریزی سدها تشکیل و مقرر شد باتوجه به حجم خالی مخازن و پیش بینی بارش ها، خروجی سدها افزایش نداشته باشد.
رابعی اضافه کرد: برهمین اساس خروجی سدهای خوزستان تغییری نداشته و مطابق حداقل نیاز پایین دست تنظیم شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر خروجی سدهای کرخه و دز هر کدام ۷۰ مترمکعب برثانیه، خروجی سد گتوند (کارون) ۲۳۰ مترمکعب برثانیه و سد مارون هفت مترمکعب برثانیه است.
بر اساس این گزارش، بارندگی شدید از ۶ تا ۹ آذر در خوزستان، آبگرفتگی معابر شهری در برخی شهرهای استان را به همراه داشته است. در این بارندگی شهرهای اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، گتوند، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه شاهد آبگرفتگی بودند که واکنش کاربران فضای مجازی و انتقاد شهروندان را نیز در پی داشته است.
پیش از این نگرانی از بابت فعال شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی در پایین دست سدها در خوزستان وجود داشت.
در تاریخ پنجم آذر ظرفیت خالی سدهای استان ۹.۹ میلیارد مترمکعب بوده است.
رابعی معاون سازمان آب و برق خوزستان پیش از این گفته بود: در بارندگی اخیر با وجود وقوع سیلاب در همه حوضه‌های آبریز خوزستان، این سیلاب‌ها در پشت سدها مهار شده و خروجی سدها افزایش نیافت.
بیشترین بارش‌ها در حوضه مارون اتفاق افتاد و بیشتر ایستگاه‌های باران سنج منطقه بیش از یک صد میلیمتر بارش را ثبت کردند که تاکنون سابقه نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها