مناسب سازی شبکه شاد برای دانش آموزان با نیازهای ویژه در دستورکار است

تهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: مناسب‌سازی شبکه شاد برای ارائه خدمات به دانش آموزان با نیازهای ویژه جزء اولویت‌های آموزش و پرورش است.

به گزارش روز پنجشنبه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در پیامی به مناسبت روز جهانی معلولین نوشت: یادگیری مهم‌ترین و راهبردی‌ترین امکانی است که به افراد مجال بروز و ظهور و شکل دادن به زندگی خود را می‌دهد تا هویت و شخصیت خود را بسازند و در زندگی اجتماعی از حاشیه‌نشینی، استیصال و انزوا بیرون بیایند؛ روی پای خود بایستند و به یک شهروند مؤثر در جامعه تبدیل شوند. فرصت یادگیری حق مسلم انسان‌ها است.

وی افزود: اساس بی‌عدالتی‌های اجتماعی ریشه در توزیع نابرابر فرصت‌های آموزشی دارد. بنابراین نابرابری در این سطح به نابرابری در سطوح دیگر ازجمله؛ قدرت و ثروت منجر می‌شود. فرصت آموختن از مهم ترین حقوق مردم است و برای کسانی که این محرومیت را دارند یا نیازهای متفاوتی دارند، این نیاز جدی‌تر و اولویت بیشتری دارد. از آن جا که همه معلولیت‎ها نمایان نیستند و آثار همه معلولیت‎ها نیز قابل مشاهده نیست، تدوین سازوکارهای کافی برای پاسخگویی کامل به نیازهای افراد دارای معلولیت (چه معلولیت‎های آشکار و چه پنهان)، بسیار ضروری است.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از پیام عنوان کرد: بر همین اساس در آموزش ‌و پرورش وظیفه‌ داریم شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم تا این افراد به ‌راحتی بتوانند از حقوق خودشان برخوردار شوند. تحقق این امر، مستلزم نگاه منعطف به کودکان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و توجه به تفاوت‌های فردی آنان است.

حاجی میرزایی ادامه داد: از سویی دیگر شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا، بر زندگی و سلامت افراد دارای معلولیت در سراسر جهان تأثیر زیادی گذاشته است. با در نظر گرفتن این موضوع که‎بسیاری از افراد دارای معلولیت، شرایط زمینه‌ای خاصی دارند و آسیب‎پذیرترند، بیش از سایرین نیازهای بهداشتی دارند. بنابراین برای دستیابی به بالاترین استاندارد بهداشتی، از بین بردن موانع دسترسی معلولان به مراکز بهداشتی – درمانی، کاهش هزینه‎های آن و تأمین نیازها و تجهیزات بهداشتی آنان ضرورتی جدی است و هدف اصلی آموزش و پرورش استثنایی، در بحران کرونا، پوشش حداکثری دانش‎آموزان و استمرار فعالیت‎های آموزشی، پرورشی و توانبخشی با استفاده حداکثری از فناوری‎های نوین و قابلیت‎های فضای مجازی است. تا آثار منفی شیوع این بیماری بر دانش‎آموزان بانیازهای ویژه را به حداقل رساند. بر همین اساس مناسب‌سازی شبکه شاد برای ارائه خدمات و سرویس به دانش آموزان با نیازهای ویژه جزء اولویت‌های این وزارت قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ بسته‌های تحولی در نظر گرفته شده جهت گیری‌های روشنی به سمت هدف‌های روشن و مشخص دارد و سعی شده است با تدوین بسته‎های تحولی تحقق پذیر، مشارکت‎پذیر، مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، از حیث کیفی توسعه آموزش‎های دیجیتالی و الکترونیکی، آموزش‎های مهارتی چندگانه، گسترش و توسعه نهضت زبان اشاره و خط بریل، مداخلات بهنگام، توسعه مشارکت‎ها، توسعه مدارس انطباقی، توسعه آموزش‎های فنی و حرفه‎ای، توسعه مراکز آموزشی و توان‎بخشی مشکلات ویژه یادگیری و مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده دانش‎آموزان بانیازهای ویژه و افزایش سطح پوشش تحصیلی به ویژه در پیش دبستان، اقدامات مؤثری را اجرا و تحولات خوبی برای دانش‎آموزان با نیازهای ویژه ایجاد کند.

وزیر آموزش و پرورش یادآورشد:دستیابی به اهداف والای تعلیم و تربیت افراد با نیاز ویژه، مستلزم برنامه‎ریزی دقیق و اجرای مناسب است و این امر با اهتمام و همیاری تمامی مسوولان، نهادها و انجمن های غیردولتی امکان پذیر خواهد شد.

حاجی میرزایی همچنین در بخشی دیگری افزود: در این راستا حمایت، مشارکت و سخاوت خیرین ارجمند نیز یاریگر جسم و روح این عزیزان است، تا با مشارکت در "نهضت توان‎افزایی" و استاندارد سازی فضا، تجهیزات آموزشی و توانبخشی، کتب درسی، والدین و آموزش، شرایط تعلیم و تربیت تطابق سازی شده برای رشد همه جانبه دانش‎آموزان را ایجاد کنیم و بیش از پیش بتوانیم، زمینه های توانمندسازی و ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت، را رقم بزنیم و استعدادهای این عزیزان را شناسایی و پرورش دهیم. "روز جهانی معلولین" فرصتی برای بازشناختن توانمندی‌های چشمگیر این عزیزان است که در پرتو همت‌های بلند و عزمی استوار به آن دست یافته‌اند.

وی در پایان گفت: امید است در سایه نظام جمهوری اسلامی که به تأکیدات دین مبین اسلام و بزرگان دین، گام های ارزنده ای در جنبه‎های تدوین قوانین، حمایت های حقوقی و اقدامات عملی برای این عزیزان برداشته و در راه استقلال و توانمندسازی آنان تلاش های زیادی نموده است، با اندیشه‎های نو و افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی، ترکیب ظرفیت‎ها، تقسیم کار و انجام فعالیت‎های مکمل، در جهت رشد کمی و کیفی آموزش و پرورش و  خدمت به این عزیزان گام‎های مؤثری برداشته شود.

به گزارش ایرنا، 13آذر امسال (سوم دسامبر) روزجهانی معلولین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش