پرداخت تسهیلات به معلولان و چند خبر کوتاه از شمال استان اصفهان

کاشان - ایرنا - پرداخت ۱۰۸ فقره تسهیلات به معلولان اردستان، برطرف شدن مشکل کرایه حمل و نقل بین شهری کاشان، بستری شدن ۲۳ بیمار حاد تنفسی در کاشان و آران و بیدگل و کشف پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در نطنز از جمله اخبار کوتاه روز پنجشنبه شهرهای شمال استان اصفهان است.

پرداخت ۱۰۸ فقره تسهیلات اشتغال‌زایی به معلولان اردستان

رییس اداره بهزیستی اردستان گفت: در سال جاری ۱۰۸ فقره تسهیلات اشتغال به مبلغ ۵۴ میلیارد ریال به معلولان این شهرستان پرداخت شده است.

محمدعلی مطلب‌زاده در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان با بیان اینکه یک‌هزار و ۱۳۶ نفر معلول زیرپوشش بهزیستی اردستان قرار دارند، افزود: بیشترین شمار معلولان با ۴۱۶ نفر در گروه معلولان جسمی و حرکتی و کمترین شمار نیز با ۹۱ نفر در گروه معلولان بینایی هستند.

وی از پرداخت مستمری به ۴۵۶ نفر از معلولان زیر پوشش بهزیستی اردستان خبر داد و گفت: به طور متوسط به نسبت جمعیت خانوار به هر معلول از یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تا پنج میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مستمری پرداخت می‌شود.

رییس اداره بهزیستی اردستان با بیان اینکه ۲۰ درصد از سهمیه بیمه‌ کارفرمایانی که نسبت به کارگیری معلولان اقدام کنند توسط بهزیستی پرداخت می‌شود افزود: برای ۱۷ معلول ضایعه نخاعی علاوه بر مستمری ماهیانه، در هر ماه پنج میلیون و ۵۴۰ هزار ریال حق پرستاری پرداخت می‌شود.

مطلب‌زاده همچنین با بیان اینکه اردستان دارای ۲۰ خانواده ۲ معلول است، گفت: عملیات احداث پنج واحد مسکونی برای خانواده‌های ۲ معلول به بالا در اردستان و زواره شروع و ۲ واحد نیز در زواره تحویل خانواده ۲ معلول شده است و بقیه افراد نیز به بنیاد مسکن شهرستان معرفی شده‌اند.

رییس اداره بهزیستی اردستان افزود: این اداره برای هر واحد مسکونی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به صورت بلاعوض پرداخت می‌کند.

مطلب‌زاده با بیان اینکه ۴۸ درصد اداره‌های شهرستان در زمینه مناسب‌سازی مکان نمره بالای ۵۰ دریافت کرده‌اند گفت: پیگیر اجرای قانون استخدام سه درصد معلولان در ادرات شهرستان هستیم.

وی به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به ۱۸ نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان خانواده‌های معلول اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۱۲ مورد کمک هزینه توانبخشی، ۲۰ مورد کمک هزینه درمان و ۹ مورد کمک هزینه مناسب‌سازی به معلولین پرداخت شده است.

رییس اداره بهزیستی اردستان با بیان اینکه به دلیل کمبود اعتبارات ۷۰ نفر از معلولان در نوبت دریافت مستمری هستند افزود: هزینه‌های بالای درمان و تهیه موارد بهداشتی از دیگر مشکلات معلولین این شهرستان است.

مطلب‌زاده به وجود سه مرکز نگهداری معلولان در اردستان اشاره کرد و افزود: ۱۰ نفر کودک پسر در مرکز معلولان ذهنی کچومثقال، ۱۶ نفر معلول ذهنی دختر بالای ۱۵ سال در مرکز حرفه‌آموزی اردستان و ۲۰ نفر در خانه سالمندان زواره نگهداری می‌شوند.

شهرستان اردستان با بیش از ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

مشکل کرایه حمل و نقل بین شهری کاشان حل می‌شود

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه کاشان گفت: ‌با توجه به شرایط موجود حمل و نقل عمومی برون‌شهری در خطوط کاشان به شهرهای مشکات، برزک، نیاسر، قمصر و روستاهای تابعه شهرستان و مشکلات پیش‌رو، اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کاشان با همکاری شهرداران و بخشداران چهارگانه این شهرها برای ارایه خدمات هرچه بهتر به مردم نسبت به ساماندهی این ناوگان اقدام خواهند کرد. 

حسین عبدالله‌زاده در نشست ساماندهی حمل‌ و نقل عمومی برون شهری کاشان یکی از اساسی‌ترین مشکلات این حوزه را نبودن قیمت مصوب برای ارایه خدمات حمل و نقل بین‌شهری دانست و گفت: نبودن قیمت مشخص باعث نارضایتی و بلاتکلیفی بین مسافران بود.

به گفته وی، مقرر شد نرخ کرایه برون‌شهری با محوریت راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و همکاران بخشداری و شهرها تهیه و ابلاغ شود که باید انجمن صنفی شرکت‌های مسافربری کاشان، نطنز و آران و بیدگل با هماهنگی بخشداران و اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای باید به فوریت قیمت خدمات حمل ونقل برون‌شهری را تعیین و تصویب کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی فرمانداری کاشان تصریح کرد: به منظور ساماندهی ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری لازم است مسافربرهای شخصی از جابه‌جایی مسافر خودداری و پلیس راه و راهور باید مطابق قوانین، اعمال قانون کنند.

عبدالله‌زاده به نوسازی ناوگان تاکسیرانی بین شهری اشاره کرد و افزود: نوسازی ناوگان تاکسی با پلاک "ت" برای خطوط بین‌شهری توسط شهرداری‌ها ممنوع است و در صورت تامین شرایط نوسازی به طور صرف توسط خودروهای با پلاک "ع" با اولویت رانندگان فعال در این خطوط امکان‌پذیر خواهد بود.

انتخاب دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کاشان به عنوان پژوهشگر برجسته

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کاشان از انتخاب محمد آقاجانی دانشجوی این دانشگاه به عنوان دانشجوی پژوهشگر برجسته کشوری خبر داد.

حمیدرضا گیلاسی اظهار داشت: به استناد دستورالعمل اجرایی نحوه امتیازدهی به فعالیت‌های تحقیقاتی دانشجویان پژوهشگر موضوع بند "ک" ماده ۲ آیین‌نامه تسهیلات آموزشی، پژوهشی و رفاهی ویژه استعدادهای درخشان، این دانشجو به عنوان دانشجوی پژوهشگر برجسته انتخاب شد.

۲۳ بیمار حاد تنفسی در کاشان و آران و بیدگل بستری شدند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۲۳ بیمار جدید حاد تنفسی ۲۴ ساعته در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند.

مریم امیدی افزود: در مجموع هم اکنون ۲۷۳ بیمار حاد تنفسی در مراکز درمانی کاشان و آران و بیدگل بستری هستند.

وی بیان کرد: ۹۳ نفر از این بیماران در بخش مراقبت‌های مرکزهای درمانی شهرستان‌ها بستری شده‌اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان یادآور شد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۰۶ هزار و ۵۶۷ نفر به مرکزهای بستری و سرپایی تشخیصی و درمانی در کاشان و آران و بیدگل مراجعه کرده‌اند که هفت هزار و ۳۹۰ نفر از آنان مرخص شده‌اند.

به گفته وی، در ۲۴ ساعت گذشته بیماری کووید-۱۹ جان ۶ نفر را در کاشان و آران و بیدگل گرفته است.

فراهم کردن زیرساخت‌ها برای معلولان آران و بیدگل ضروری است

فرماندار آران و بیدگل گفت: فراهم کردن زیرساخت‌ها لازم برای معلولان این شهرستان ضروری است.

اسماعیل بایبوردی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: زیرساخت‌ امکانات رفاهی معلولان این شهرستان باید به شکلی فراهم شود که با رعایت حقوق شهروندی آنان به صورت حداکثری همراه باشد.

وی با تاکید بر ضرورت ساماندهی معابر عمومی برای سهولت آسان‌تر و مطلوب‌تر تردد معلولان در آران و بیدگل افزود: ضروری است شهرداران، بخشداران و روسای دستگاه‌های اجرایی شهرستان با آسان‌تر کردن تردد معلولان به ساختمان‌های مربوطه، در مراجعه معلولان به آن دستگاه یا اداره پاسخگوی سریع و مناسب برای حل مشکلات آنان باشند.

وی نقش ادارات بهزیستی و ورزش و جوانان شهرستان آران و بیدگل را در تأمین سلامت فکری و روانی معلولان مهم و بی‌بدیل برشمرد و افزود: با پیش‌بینی احداث استخر و سالن ورزشی ویژه معلولان در این شهرستان، شاهد بهبود و ارتقای سطح ارایه خدمات به این قشر از جامعه خواهیم بود.

فرماندار آران و بیدگل به فعالیت ۳۱ مرکز حوزه امور اجتماعی، ۱۱ مرکز زیر نظارت حوزه پیشگیری و هفت مرکز توانبخشی معلولان ذهنی، جسمی، روحی و روانی زیر پوشش اداره بهزیستی این شهرستان اشاره کرد و گفت: این مرکزها می‌تواند در توانبخشی، مدیریت و کاهش آسیب‌های اجتماعی این شهرستان موثر باشد.

وی با اشاره به وجود ۲۱۰۰ معلول و ۴۰ مرکز تحت پوشش بهزیستی در این شهرستان گفت: مددجویان تحت پوشش این نهاد به دلیل آسیب‌های ناشی از محرومیت، نیاز به تکریم بیشتر و کارکنانی با صبر و سعه صدر بالا و تواضع بیشتر و دانش‌گرا دارند.

بایبوردی به اشاره به شعار امسال روز جهانی معلولان "ساخت جهانی بهتر پس از کرونا برای افراد دارای معلولیت" گفت: اداره بهزیستی آران و بیدگل برای خانواده‌های آسیب‌دیده اجتماعی ناشی از بیماری کرونا برنامه‌ریزی کند.

وی افزود: همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند موجی از اضطراب و ناامنی را در جامعه برای خانواده‌ها و کودکان تحمیل ‌کند که این امر علاوه بر ایجاد بیماری و درد جسمانی، بار روانی و اجتماعی را به خانواده‌ها و به‌خصوص کودکان تحمیل می‌کند که این مهم نیازمند مشاوره‌های روانشناسی برای خانواده‌های آسیب‌دیده است.

وی با تبریک هفته معلولان به جامعه معلول این شهرستان و تشکل‌های مردم‌نهاد در این حوزه به ویژه انجمن معلولان سوره صبح گفت: انجمن معلولان سوره صبح آران و بیدگل نمونه بارزی از سازمان مردم‌نهادی است که توانسته در ایجاد تحرک اجتماعی و امیدآفرینی در بین معلولان این شهرستان نقش‌آفرینی کند.

پلمب مرکز غیرمجاز دندان‌پزشکی در آران و بیدگل

رییس اداره حقوقی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مرکز غیرمجاز دندان‎پزشکی و ایمپلنت در شهرستان آران و بیدگل پلمب شد.

رضا کردی افزود: این مرکز درمانی غیرمجاز بر اساس شکایت مردمی و اعلام معانت شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل این مرکز درمانی با دستور دادستان این شهرستان پلمب شد.

وی با بیان اینکه متصدی این مرکز مدرک پزشکی، مجوز فعالیت و تخصص نداشت، ادامه داد: پرونده وی برای سیر مراحل رسیدگی به دادسرا ارجاع شد و به موجب حکم دادگاه، این فرد محکوم، محل فعالیت تعطیل و با انتشار حکم به مدت یک‌ماه، از طریق نصب بنر در محل تاسیس مطب، دادنامه صادره اجرایی شد.

آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

کشف پنج میلیارد ریال  کالای قاچاق در نطنز

فرمانده انتظامی نطنز از کشف محموله کالای قاچاق به ارزش پنج میلیارد ریال در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ مرتضی هادیان گفت: ماموران انتظامی در بازرسی از خودروهای عبوری در محورهای ارتباطی شهرستان به ۲ دستگاه خودرو سواری مشکوک شدند و در بازرسی از این خودروها کالاهای قاچاق را کشف و ضبط کردند.

وی کالاهای قاچاق کشف شده را لوازم خانگی، عکاسی، فیلمبرداری و منسوجات برشمرد و افزود: در این ارتباط ۲ متهم  دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده انتظامی نطنز خاطر نشان کرد: ماموران این یگان از ابتدای سال جاری تاکنون  موفق شدند با توقیف ۵۹ دستگاه خودروی حمل کالای قاچاق مقدار قابل توجهی کالا از جمله انواع لوازم خانگی، قطعه‌های خودرو و موتور سیکلت، منسوجات، لوازم آرایشی و بهداشتی و تجهیزات رایانه‌ای‌ قاچاق را کشف و ضبط کنند.

شهرستان نطنز با ۴۷ هزار نفر جمعیت در فاصله نزدیک به ۱۲۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها