۲۵۸ هزار و ۱۲۲ راس دام  در استان مرکزی واکسیناسیون شدند

اراک - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: ۲۵۸ هزار و ۱۲۲ راس دام این استان امسال علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک واکسیناسیون شدند.

«مجید محمدی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله تب مالت در اولویت های شبکه دامپزشکی خنداباست و بر این اساس  چهار هزار و ۷۹۰ راس دام سنگین و ۲۷ هزار و ۲۵۱ راس دام سبک استان امسال علیه این بیماری واکسینه شدند که نقش مهمی در کاهش موارد انسانی بیماری داشته‌ است.

وی ادامه داد: پنج هزار و ۶۴۴ مورد پایش و مراقبت تب برفکی، یک‌هزار و ۲۰۸ مورد پایش بیماری لمپی اسکین و چهار هزار و ۴۳۰ مورد پایش بیماری شاربن امسال در راستای شناسایی و مبارزه به موقع با این بیماری‌ها در شهرستان خنداب انجام شده‌است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: ۲ مرکز درمانگاهی،  ۲ داروخانه و یک مرکز مایه کوبی وابسته در این شهرستان فعال بوده و در این مدت تعداد یک هزار و ۲۱۰ عملیات درمانگاهی توسط بخش خصوصی شهرستان انجام شده‌ است.

محمدی با یاآوری فعالیت ۱۹ مرغداری گوشتی فعال در شهرستان خنداب افزود: ۱۰۸ هزار و ۵۴۵ قطعه جوجه ریزی امسسال در این واحدها  انجام شده‌ است.

وی ادامه داد:  در راستای پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ۴۳۵ مورد پایش فعال و غیر فعال از نقاط هدف شهرستان خنداب انجام شد و تاکنون موردی از این بیماری در این شهرستان مشاهده نشده‌ است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خنداب یادآور شد: ۱۵۵ راس دام سنگین و یک‌هزار و ۵۳ راس دام سبک در کشتارگاه دام این شهرستان کشتار شد و ۲ لاشه گاو و ۲ لاشه گوسفند از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

محمدی مبارزه و پیشگیری از کشتار غیر مجاز در راستای مقابله با بیماری مهلک و کشنده تب کریمه کنگو و سایر بیماری‌های مشترک را از اولویت‌های شبکه دامپزشکی خنداب دانست گف: بر این اساس یک هزار و ۲۸۵ بازرسی از مرکز عرضه فرآورده های خام دامی (قصابی،مرغ فروشی ) در شهرستان انجام شد.

وی ادامه داد: ۲۱۳ کیلوگرم انواع فرآورده غیر قابل مصرف در این بازرسی‌ها از چرخه مصرف انسانی خارج و پنج پرونده برای برخورد با مراکز متخلف تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.

خنداب یکی از شهرستان‌های ۱۲گانه تابعه استان مرکزی است که در حوزه پرورش دام و طیور از قطب‌های فعال محسوب می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =