جنگ یمن و وزیدن باد مخالف در بادبان جنگ افروزان

تهران –ایرنا –برخی تحلیلگران عرب می گویند: افزایش حمله‌های موشکی و پهپادی یمن به عمق عربستان و تاسیسات نفتی این کشورو آزادسازی بسیاری از مناطق راهبردی از دست نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی نشان می‌دهدکه یمنی ها در روند عبور از مرحله دفاع به هجوم توانسته‌اند معادلات جنگ را به سود خود تغییر دهند.

به گزارش ایرنا، دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) روز سه شنبه ۱۱ آذرماه اعلام کرد که جنگ در یمن و حومه آن، تاکنون کشتار ۲۲۳ هزار نفر را به دنبال داشته است. این نهاد با اشاره به بالا بودن قربانیان جنگ و غیر قابل پذیریش عنوان کردن این موضوع، اعلام کرد که یمن اکنون به نقطه بی‌بازگشت رسیده و نیازمند آتش‌بس است. همچنین دفتر هماهنگی سازمان ملل و هماهنگ کننده امور انسان‌دوستانه در یمن، شامگاه دوشنبه ۱۰ آذر به دنبال کشته شدن ۱۴ زن و کودک در استان «الحدیده» واقع در غرب یمن با انتشار بیانیه‌ای با وحشتناک توصیف کردن این حمله آن را نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه دانست و گفت که طرف‌های درگیر باید به منظور حمایت از غیرنظامیان، اقدامات لازم را صورت دهند. این سازمان تصریح کرد، این کشور اکنون با بدترین بحران انسانی در جهان روبروست و بیش از ۸۰ درصد از ساکنان آن، نیازمند کمک‌های بشردوستانه و حمایت هستند. از این رو، طرف‌های درگیر باید راهکاری برای صلح پایدار و جلوگیری از فقر و نجات جان مردم پیدا کنند.

 در میدان‌های نبرد یمن هم از یک سوی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تازگی موفق شده‌اند کنترل کامل پایگاه راهبردی «ماس» را در استان «المارب» به عنوان قلب اقتصادی یمن به دست بگیرند و از سوی دیگر این نیروها موفق شده‌اند بار دیگر با هدف قرار دادن تاسیسات نفتی عربستان قدرت خود در تغییر معادلات جنگ ظالمانه علیه مردم این کشور را به رخ عربستان و پشتیبانان آن بکشند. 

گرفتاری سعودی‌ها در باتلاق یمن

ائتلاف حمله به یمن به سردمداری عربستان هدف خود از عملیات «طوفان قاطعیت» را کنار گذاشتن جریان مردمی انصارالله از معادلات سیاسی یمن و بازگردان «عبد ربه منصورهادی» رئیس جمهوری فراری یمن به قدرت عنوان کرد. عربستان همواره به یمن به عنوان حیات خلوت خود نگاه کرده است. با انقلاب مردمی یمن، ورود گروه مردمی انصارالله به صنعا سبب نگرانی ریاض و به منزله پایان نفوذ سعودی‌ها در این کشور بود. انقلاب مردم یمن و ورود جریان مردمی انصارالله به صنعا از نظر عربستان به منزله نادیده گرفتن خط قرمز این کشور  بود. از این رو، عربستان از روز ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با چراغ سبز آمریکا و رژیم صهیونیستی، یمن را هدف حمله‌های خود قرار داد. حمله غیر قانونی و غیر انسانی ائتلاف برخی اعراب به این کشور تاکنون سبب به خاک و خون کشیده شدن صدها هزار تن از مردم یمن شده که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
اکنون در شرایطی که نزدیک به ۶ سال این جنگ نابرابر سپری می‌شود اما  عربستان و همپیمانان آن که در آغاز جنگ ادعا می‌کردند در یک هفته کار یمنی‌ها را یکسره خواهند کرد همچنان در باتلاق جنگ گرفتار هستند و برای رهایی از آن به دنبال راهی می‌گردند.
تارنمای «اخبار الیمن» در بررسی این بحران نوشت: این جنگ به اعتبار عربستان لطمه زده است. اکنون «محمدبن سلمان» ولیعهد عربستان نمی‌خواهد به شکست ماجراجویی‌های خود اعتراف کند. گزارش مرکز پژوهشی اطلاعاتی- امنیتی «استرانفور» آمریکا ، نشان می‌دهد بن سلمان تلاش می‌کند با حل این بحران به طوری که ظاهر آن نشان دهنده پیروزی و باطن آن آکنده از خواری و ذلت است خود را از جنگ یمن رهایی بخشد. برپایه این گزارش، ریاض از طریق میانجگیران بین‌المللی به دنبال پایان دادن به جنگ است و پس از پیروزی «جوبایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خود را در تنگنا می‌بیند و برای کاهش فشارها در این زمینه به تل آویو پناه برده است. 

«اشرف الفلاحی» تحلیلگر مسائل یمن در روزنامه «عربی ۲۱» مصر در این زمینه نوشت: طی روزهای گذشته گروه مردمی انصارالله روند عملیات نظامی خود به عمق عربستان را افزایش داده است. این موضوع سوال‌های بسیاری را درباره گزینه‌های عربستان برای واکنش در برابر این حمله‌ها که تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار گرفته به دنبال داشته است. ناظران و کارشناسان معتقدند که هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی حیاتی نشان می‌دهد که این کشور هیچ راهبردی در جنگ یمن ندارد و مراکز تصمیم‌گیری این کشور دچار ناتوانی و اختلال شده‌اند.

«علی الذهب» تحلیلگر مسائل امنیتی و نظامی یمنی به روزنامه عربی ۲۱ مصر  هم در این خصوص به  رسانه ها گفت: سعودی‌ها دچار ناتوانی شده‌اند. بانک اهداف آنها علیه انصارالله به پایان رسیده است. واکنش سعودی‌ها به حمله‌های انصارالله ناکارامد است. انصارالله با نرمش و شایستگی توانست در برابر اقدامات عربستان واکنش مناسب نشان دهد. ریاض قدرت فعال سازی نبرد زمینی را در مرزهای خود ندارد.

«حسن حردان» دیگر تحلیلگر  تارنمای لبنانی «البناء» نوشت: برای همگان آشکار است عربستان در جنگ یمن شکست خورده و نتوانسته است این مردم را زیر کنترل خود درآورد. این جنگ توان مالی عربستان را فرسوده کرده و سبب شده است که ریاض هر روز بیشتر در باتلاق یمن گرفتار شود. تنها راه رهایی از این شکست پایان دادن زودهنگام جنگ از سوی سعودی‌ها و اعتراف به شکست در برابر مقاومت اسطوره‌ای مردم یمن است که همه محاسبات عربستان را برهم زده‌اند. این گروه با قدرت و پایداری خود و تبدیل جنگ به باتلاقی برای دشمنان، جهانیان را شگفت زده کرده است. عربستان در آغاز جنگ احساس می‌کرد با جنگ افزارهای خود می‌تواند طی یک هفته به هدف خود در یمن برسد. این در حالی است که اکنون پس از سپری شدن بیش از ۵ سال جنگ و هزینه بالای این جنگ، ثبات عربستان تهدید می‌شود.

کاهش بهای نفت و درآمدهای ناشی از آن، شیوع ویروس کرونا و زیان‌های اقتصادی ناشی از آن، هزینه‌های هنگفت خرید سلاح، خرید موضع دیگر کشورها برای حمایت از عربستان در جنگ و پرداخت حق سکوت در برابر جنایت‌های ماشین جنگ سعودی‌ها علیه یمن همه دست در دست هم داده‌اند و ثبات عربستان را تهدید خواهند کرد.

قلب اقتصادی یمن نیز در آستانه آزادسازی 

گزارش تحلیلگران عرب حاکی است : افزایش حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تاسیسات نفتی، فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی عربستان یک تحول بی‌نظیر در روند جنگ یمن است. حمله‌های اخیر (سوم آذر) نیروهای یمن به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در جده نشان داد که یمنی‌ها از مرحله دفاع به هجوم منتقل شده‌اند و قواعد جدیدی را برای این جنگ ترسیم کرده‌اند. در جبهه داخلی هم ارتش و کمیته‌های مردمی موفق شده‌اند بخش‌هایی از استان نفت خیز مارب به عنوان قلب اقتصادی یمن را در کنترل خود در آورند. این موفقیت ارتش و کمیته‌های مردمی، ضربه کمرشکنی به عربستان و امارات به شمار می‌رود. نیروهای یمنی با این پیروزی یک دستاورد دیگری را بر کارنامه پیروزی‌های خود در این نبرد افزوده اند.

«شوقی عواضه» مفسر سیاسی شبکه خبری- تحلیلی «المنار» لبنان هم دراین زمینه گفت: در سطح راهبردی و نظامی هم آزادسازی پایگاه نظامی ماس به عنوان بزرگترین و مهمترین پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف حمله به یمن در داخل این کشور به معنی به کنترل درآوردن کامل استان «مارب» از سوی نیروهای یمنی است. پایگاه ماس به عنوان مرکز فرماندهی هفتم نیروهای عبدربه منصور هادی و مزدوران وی از اهمیت راهبردی برخوردار بود. پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در این منطقه بیانگر حجم بالای شکست نظامی و امنیتی نیروهای ائتلاف حمله به یمن است. این در شرایطی است که این نیروها همه گونه تجهیزات نظامی و فناوری را در اختیار دارند. آزادسازی مارب در منطقِ نظامی و راهبردی، شکستی بی‌نظیر برای این ائتلاف است. با این پیروزی، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مهمترین خطوط دفاعی را در کنترل خود دارند. به کنترل در آوردن استان نفت خیز مارب از نظر اقتصادی هم پیروزی بزرگی برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شرایط تحریم‌های اقتصادی به شمار می‌رود و از فشارهای اقتصادی خواهد کاست.  

این تحلیلگران می گویند: با توجه به این شکست‌ها به نظر می‌رسد که عربستان اکنون برای رهایی از گرفتاری در یمن ۲ گزینه بیشتر در اختیار ندارد. یا این کشور باید به جنگ ادامه دهد و با هدر دادن دلارهای نفتی در این منازعه و کاهش خدمات اجتماعی و افزایش مالیات‌ها برای تامین هزینه ها فشار بیشتری را بر شهروندان خود وارد کند که این گزینه سبب غرق شدن بیشتر عربستان در باتلاق یمن و افزایش دامنه بحران اقتصادی خواهد شد و ثبات اجتماعی را تهدید خواهد کرد. گزینه دوم هم پایان دادن به جنگ و اعتراف به شکست در آن و پذیریش راه حل سیاسی و به رسمیت شناختن حق مردم یمن در تعیین سرنوشت خود است. شاید این گزینه بتواند عربستان را از باتلاقی که در حال غرق شدن در آن است رهایی بخشد و خطر انفجار بحران‌های اقتصادی، مالی و اجتماعی را در این کشور برای مدتی به تعویق اندازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار پژوهش