پاکستان سوخت گیری نیروگاه اتمی ۱۱۰۰ مگاواتی را آغاز کرد

اسلام‌آباد - ایرنا - کمیسیون انرژی اتمی پاکستان عملیات سوخت‌گیری نیروگاه اتمی تازه تاسیس "کی-۲" در کراچی با قابلیت تولید ۱۱۰۰ مگاوات برق را آغاز کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از رسانه‌های پاکستانی، نیروگاه اتمی واحد-۲ (کی-۲) قرار است آوریل ۲۰۲۱ ( فروردین - اردیبهشت ۱۴۰۰) فعالیت خود را آغاز کند و این کشور سوخت‌گیری  آن را برای آزمایش نهایی نیروگاه اتمی آغاز کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان اعلام کرد: نیروگاه اتمی کی-۲ که به تازگی ساخت آن تکمیل شد، با قابلیت تولید ۱۱۰۰ مگاوات برق پس از مجوز از سازمان تنظیم مقررات اتمی این کشور وارد فاز آزمایشی شد.

به گفته این سخنگو، نیروگاه اتمی کی-۲ یک راکتور آب تحت فشار است که بر اساس فناوری HPR-۱۰۰۰ چینی و یک کارخانه نسل سوم مجهز به ویژگی‌های ایمنی پیشرفته ساخته شده است.

مراسم سوخت‌گیری  در این نیروگاه با حضور مقامات چینی و پاکستانی از جمله سرلشکر "ندیم زکی" مدیرکل اداره برنامه استراتژیک و "محمد نعیم" رئیس کل کمیسیون انرژی اتمی پاکستان برگزار شد.

منابع خبری نوشتند: ساخت نیروگاه در  ۳۱ اوت ۲۰۱۵ ( نهم شهریور ۱۳۹۴) آغاز شد و بهره‌برداری تجاری آن پس از گذراندن چندین آزمایش عملیاتی و ایمنی در آوریل سال آینده میلادی آغاز می‌شود.

چهارمین نیروگاه هسته‌ای پاکستان هشتم دی ماه ۹۵ با ظرفیت تولید ۳۴۰ مگاوات به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد تا ظرفیت تولید برق هسته‌ای در این کشور، به بیش از یکهزار مگاوات افزایش یابد. 

کمیسیون انرژی اتمی پاکستان اخیراً با اشاره به برنامه‌های بلند مدت این کشور در زمینه تولید برق هسته‌ای با هدف جبران کمبود برق اعلام کرد: بعد از سال ۲۰۲۱، تقریبا هرسال عملیات ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در پاکستان آغاز خواهد شد (در مجموع چهار نیروگاه هسته‌ای جدید) تا این کشور بتواند به نقطه هدف برسد. 

کی-۲ یکی از دو نیروگاه هسته‌ای ۱۱۰۰ مگاواتی است که در شهر کراچی به عنوان قلب اقتصادی پاکستان ساخته می‌شود. پیش بینی می‌شود نیروگاه دیگری به نام کی-۳ تا پایان سال ۲۰۲۱ به بهره برداری برسد.

پاکستان توانست تکمیل این نیروگاه‌های هسته‌ای را به رغم شرایط دشوار ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا در این کشور تا حد زیادی مطابق برنامه ادامه دهد.

گزارش رسانه‌های پاکستانی حاکی است که این کشور طی سال‌های اخیر سرمایه گذاری‌های کلانی نیز برای توسعه داروهای هسته‌ای، بیمارستان‌ها و لوازم مرتبط به تشعشعات از جمله مراکز مبارزه با سرطان را در دستور کار قرار داده است. 

پاکستان یکی از کشورهای صاحب سلاح هسته‌ای و از قدرت‌های اتمی جهان شناخته می‌شود. این کشور نخستین بمب اتمی‌اشرا در هفتم خرداد ۱۳۷۷ و دوهفته پس از آزمایش بمب هسته‌ای توسط هند رقیب سنتی خود در جنوب آسیا، آزمایش کرد. 

برخی موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بین المللی ادعا کردند: پاکستان با سرعت زیادی در حال تقویت توان هسته‌ای نظامی خود است و تا سال‌های آینده، به سومین قدرت هسته‌ای جهان بعد از آمریکا و روسیه تبدیل خواهد شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

سرخط اخبار جهان