۱۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۷:۰۰
کد خبرنگار: 2011
کد خبر: 84133095
۳ نفر

برچسب‌ها

شکست پروژه کشاندن آژانس به حلقه فشار حداکثری

تهران- ایرنا- تلاش‌های آمریکا و متحدان منطقه‌ای واشنگتن برای کشاندن آژانس بین المللی انرژی اتمی به ورطه فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران تا آخرین روزهای حیات دولت ترامپ بی‌نتیجه مانده و این جز بخاطر هوشمندی تهران در زمینه نحوه اجرای تعهدات هسته‌ای نبوده است.

مصاحبه اخیر «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با خبرگزاری فرانسه، آب پاکی را روی دست دشمنان خارجی جمهوری اسلامی ریخت تا در روزهای پایانی دولت «دونالد ترامپ» از آژانس قطع امید کنند. گروسی در این مصاحبه که سه‌ شنبه ۱۱ آذرماه انجام گرفت، تاکید کرد که هیچ نشانه‌ای از کاهش همکاری تهران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد، در پی شهادت «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران وجود ندارد.

هر چند روابط ایران و آژانس در دوره جدید به گرمی دوره «یوکیا آمانو» مدیر کل فقید و پیشین آن نیست اما دشمنان ایران تاکنون نتوانسته‌اند از این کانال نفوذ کرده و به توافق هسته‌ای لطمه ای وارد کنند. نمونه آن نخستین سفری بود که گروسی شهریورماه امسال به ایران داشت و در این سفر دو روزه ضمن گفت وگو با مسوولان عالی رتبه کشورمان، دو طرف به توافق دست یافتند و بیانیه مشترکی مبنی بر تقویت همکاری‌ها منتشر کردند.

در این بیانیه اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کرده‌اند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ۲۰۱۶ به صورت موقت از جانب ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

همچنین بر اساس توافق مذکور، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده از سوی آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس را برای حل وفصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. در مقابل، آژانس نیز به موجب توافقی که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده،‌ هیچ سؤال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده‌اند، ندارد.

یکی از این اماکن «تورقوزآباد» بود که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شده بود ایران در آن به فعالیت های هسته ای غیرصلح آمیز مشغول است؛ محلی که قالیشویی از آب درآمد و ادعای نتانیاهو تا مدت‌ها مضحکه خاص و عام شد. بنابراین توافق ایران و آژانس خط بطلانی بر گزارش‌های ادعایی رژیم صهیونیستی کشید تا نخست وزیر این رژیم که هر چند ماه یک بار با بهره‌گیری از تریبون‌های مختلف ایران را به فعالیت‌های هسته‌ای غیرصلح‌آمیز متهم می‌کند، دست خالی بماند.

اینک رژیم صهیونیستی ناامید از اثرگذاری بر آژانس، بیش از پیش بر راه های خرابکارنه و تروریستی در قبال فعالیت های هسته ای ایران متمرکز شده است. انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز و به شهادت رساندن نخبه هسته ای کشورمان آخرین توطئه های این رژیم علیه ایران بوده است.

سران رژیم صهیونیستی در حالی در صدد غیرصلح آمیز جلوه دادن فعالیت های هسته ای ایران هستند که این رژیم تا کنون به عضویت «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» (ان.پی.تی) در نیامده و با وجود برخورداری از بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای، اجازه بازید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نمی‌دهد.

این در حالی است ایران افزون بر الحاق به ان.پی.تی، تاسیسات و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را همواره در معرض بازرسان آژانس قرار داده‌است. در همین ارتباط بود که چندی پیش «مجید تخت روانچی» نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد با رد هرگونه محدودسازی فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تاکید کرد که «فعالیت هسته‌ای سعودی و همچنین اسرائیل باید شفاف شود و تحت نظارت آژانس انرژی اتمی درآید.»

در کنار رژیم اشغالگر قدس، عربستان سعودی قرار گرفته که یارای تحمل ایرانِ هسته ای را ندارد. سعودی‌ها تلاش خود را برای شکست مذاکرات هسته ای که در سال ۱۳۹۴ به برجام منجر شد، به کار بستند. خبر خروج ترامپ از برجام آنها را ذوق زده کرد و فشار حداکثری دولت جمهوریخواه آمریکا بر ایران منطبق با منافع ملی تل آویو و ریاض بود.

آل سعود در سال های اخیر همزمان با فشار حداکثری آمریکا بر ایران تلاش کرد تا ضمن اجماع سازی علیه تهران در منطقه، برای انزوای ایران در سازمان های بین المللی از جمله آژانس نیز اقدام کنند. به تازگی خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در گزارشی نوشته که شورای وزیران سعودی به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه این کشور از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کردند که بازرسی های خود را در داخل ایران برای کشف سایت های هسته ای اظهار نشده افزایش دهد.

پیشتر نیز عربستان در صدر اعضای شورای همکاری خلیج فارس در نامه ای به «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده‌ بود اما برخلاف انتظار آنان، این تحریم پنج ساله همان طور که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی شده بود در تاریخ ۲۷ مهرماه امسال برداشته شد.

شکست سیاست های تهاجمی آمریکا و متحدان عبری و عربی ترامپ در قبال ایران بیش از هر عاملی به تعهدپذیری ایران در برجام برمی گردد؛ تعهداتی که آمانو در ۱۷ گزارش مداوم خود در فضای پسابرجام بر آن مهر تایید زد. فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران در دوره گروسی نیز مورد تایید این سازمان راستی آزما است. ضمن اینکه پنج گام ایران در مسیر کاستن از تعهدات قابل بازگشت بوده و با الحاق مجدد دولت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات از سوی طرف های مقابل، تهران نیز آماده است تا به شرایط توافق بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار پژوهش