زیستگاه‌های آبی کردستان میزبان بیش از پنج هزار پرنده مهاجر است

سنندج - ایرنا - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: بیش از پنج هزار انواع پرنده مهاجر در تالاب بین المللی زریبار و دیگر زیستگاه‌های آبی استان مشاهده شده است.

شهاب محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مهاجرت پرندگان به تالاب‌ها و زیستگاه‌های آبی در فصول بهار و پاییز انجام می‌شود، اظهار داشت: بیش از پنج هزار انواع پرنده در تالاب بین‌المللی زریبار و ۱۰ سد که از زیستگاه‌های اصلی پرندگان آبی و کنار آبزی است، مشاهده شده است.

وی اضافه کرد: از جمله گونه‌های مشاهده شده پرندگان در زیستگاه‌های آبی این استان در فصل پاییز شامل چنگر، اردک سرسبز، حواصیل، کاکایی و برخی دیگر از کنار آبزیان است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: تالاب بین‌المللی زریبار مریوان بدلیل برخورداری از شرایط زیستی مناسب و امنیت و آب و غذای کافی، به زیستگاه بسیاری از پرندگان مهاجر تبدیل شده است.

محمدی یادآور شد: با توجه به مشاهده موارد ابتلای پرندگان به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی استان‌های کشور، رصد و پیمایش وضعیت پرندگان در تالاب بین‌المللی زریبار و سدهای استان، شدت گرفته است.

وی گفت: همکاران محیط زیست استان بویژه در شهرستان مریوان وضعیت پرندگان در تالاب زریبار را از نظر شیوع آنفلوآنزا هر روز رصد و کنترل می‌کنند.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است. ش

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار استان‌ها