دانش آموزان باید بر ساحت مهارتی شاخه فرهنگی وهنری پرورش یابند

تهران- ایرنا - وزیر آموزش‌وپرورش شاخه فرهنگی هنری را یکی از شاخه‌های مهارتی عنوان و تاکید کرد: همه دانش آموزان باید برساحت این شاخه(فرهنگی و هنری) پرورش یابند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن حاجی میرزایی عصر چهارشنبه در آیین امضای تفاهمنامه همکاری این وزارتخانه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با اشاره به اینکه توسعه و تقویت مهارت‌های فرهنگی و هنری را نتیجه انعقاد این تفاهمنامه میان دو دستگاه اجرایی دولت می دانیم، گفت: براین باوریم با همکاری دو وزارتخانه و زیر مجموعه های آن، بدون شک فهم فرهنگی، هنری و زیباشناختی دانش آموزان را می توان افزایش داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین این تفاهمنامه را گامی در جهت توسعه همکاری‌های دوجانبه دانست و افزود: با توجه به پدیده انباشت تراکم جمعیت، توسعه دانش تجربی و بهبود وضع سلامت و بهداشت، پدیده تخصصی شدن شکل گرفت و باعث تفکیک امور شد.

وی ادامه داد: این موضوع منجر به توسعه تخصص شد اما تمایزی که در نقش‌ها ایجاد کرد ابتدا یک تجزیه انتزاعی از این مأموریت‌ها بود و بعد به تجزیه ساختاری تبدیل شد.

تبدیل عصر همکاری ها به همگرایی‌ها

جاجی میرزایی درادامه سخنان خود همچنین با اشاره به این که انسان موجودی واحد، اما دارای وجوه متنوعی است که این وجوه از یکدیگر اثر ‌پذیرفته و نیازمند یک نگرش یکپارچه هستند، تاکید کرد: معتقدیم آنچه باعث ساختن جامعه می شود همانی است که به افراد می‌آموزیم؛ ازطرفی روش‌های آموزشی است که فوق‌العاده دارای اهمیت است؛ بنابراین هرچقدر یادگیری عمیق‌تر باشد نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی کشور اشاره کرد و گفت: امروز خوشبختانه عصر همکاری ها به همگرایی تبدیل شده و درک مشترک از حوزه کار و فعالیت باعث افزایش توانمندی انسان است؛ و انسان دارای ساحت‌های مختلف است و برای رسیدن به این هدف دستگاه‌ها باید باهم کار کنند.

توجه آموزش‌وپرورش به همه ساحت‌ها

حاجی میرزایی با یادآوری این نکته که در سند تحول بنیادین که مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است، تاکید شده آموزش‌وپرورش همه ساحت‌ها را مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: ساحت‌های عبادی اخلاقی، علمی، هنری و زیباشناختی، زیستی و بدنی، سیاسی و اجتماعی اقتصادی و حرفه‌ای از این جمله است که باید توازنی بین همه آن‌ها برقرار شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ساحت زیباشناسی و هنری یکی از وجوه انسان و از ۱۱ حوزه یادگیری دانش آموزان در حوزه فرهنگ و هنر است بنابراین نخستین عرصه همکاری در این ساحت به شمار می رود.

حاجی میرزایی ادامه داد: در آموزش‌وپرورش مأموریت این کار برعهده سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است و این سازمان در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و مصمم به خلق موقعیت‌های یادگیری و تولید یک بسته یادگیری که از پایه اول ابتدایی تا دوازدهم هستند تا این ساحت رشد پیدا کند.

تاکید بر مهارت آموزی پس از فراغت از تحصیل

وی در عین حال خاطر نشان کرد: بر اساس قانون اهداف و وظایف آموزش‌وپرورش موظف هستیم همه افرادی که وارد نظام تعلیم و تربیت می‌شوند پس از فراغت از تحصیل حداقل یک مهارت را فراگرفته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای طرح هر دانش‌آموز یک مهارت خبر داد و عنوان کرد: این طرح زمینه خوبی برای همکاری دو وزارتخانه است تا مهارت‌های هنری که جذاب هستند، عرضه شود.

حاجی میرزایی اضافه کرد: عرصه سومی که توسعه همکاری‌ها را موجب می‌شود، هدایت ۵۰درصد دانش آموزان به سمت شاخه‌های فنی و حرفه‌ای است و این در حالی است که ۳۶درصد دانش آموزان در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند.

ضرورت وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در ادامه بر ضرورت وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستان تأکید و گفت: اکنون ۳۳ هنرستان هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۱ استان و در پنج رشته؛ نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی فعالیت می‌کنند. این هنرستان‌ها می‌توانند گسترش یابند و حتی بخش خصوصی در این زمینه همکاری کند تا عرصه‌ای برای توسعه مهارت‌های فرهنگی و هنری شود.

حاجی میرزایی افزود: از مجموع ۱۶۰ رشته مهارتی شاخه کاردانش، ۲۹ رشته مهارتی درزمینه هنر ازجمله؛ صنایع‌دستی، هنرهای تجسمی، هنرهای آوایی، موسیقی و... است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌ها به هنرجویان هنرستان‌های کاردانش ارائه می‌شود.

تحصیل ۷۷ هزار هنرجو در رشته های فرهنگی و هنری

وزیر آموزش‌وپرورش در عین حال گفت: هم اکنون ۷۷ هزار هنرجوی دختر و پسر در سطح کشور در رشته‌های مهارتی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.

حاجی میرزایی اظهار داشت: در ۴۸ هنرستان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پنج رشته نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی، بیش از پنج هزار و ۴۸۰ هنرجو در سه‌پایه مشغول به تحصیل هستند.

وی ابرازامیدواری کرد: با همکاری دو دستگاه شاهد توسعه و تقویت مهارت‌های فرهنگی و هنری و فهم فرهنگی و هنری و زیباشناختی در سطح عموم دانش آموزان باشیم.

تفاهمنامه همکاری میان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش به امضای سید عباس صالحی و محسن حاجی میرزایی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ