۱۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84132884
۰ نفر

برچسب‌ها

هیأت دولت افغانستان و طالبان مذاکرات اصلی صلح را آغاز کردند

کابل - ایرنا - سخنگویان هیأت دولت و گروه طالبان با تائید نهایی شدن دستورکار مذاکرات صلح، اعلام کردند که اکنون گفت و گوها در مورد برنامه اصلی صلح بین دو طرف آغاز شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «احمدنادر نادری» سخنگوی هیأت دولت افغانستان در دوحه امروز به طلوع نیوز گفت که مذاکرات برسر چارچوب گفت و گوها از جمله مقدمه آن که بحث در باره روشن شدن بیشتر آن ادامه داشت، نهایی شده است.

وی افزوده است که طرف های مذاکره کننده اکنون گفت وگوها را روی برنامه مذاکرات صلح آغاز کرده اند.

«محمد نعیم» سخنگوی هیأت گروه طالبان نیز گفته است که بحث دستورکار مذاکرات نهایی شده و بزودی گفت‌وگو در باره مذاکرات صلح آغاز خواهد شد.

بر اساس گزارش ها، اگر مشکلی در این روند بوجود نیاید، پس از نزدیک به سه ماه هیأت های دو طرف موفق شده‌اند تنها برسر چارچوب مذاکرات توافق کنند و بحث اصلی صلح که چالش اصلی دولت و گروه طالبان می‌باشد، آغاز خواهد شد.

هرچند هنوز خواسته های دو طرف در رابطه با صلح افغانستان روشن نیست اما سران ناتو و فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از دو طرف خواسته اند که با آغاز گفت وگوی رسمی صلح در  مرحله نخست خشونت ها کاهش یابد.

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در افغانستان نیز با بیان اینکه برای کاهش خشونت‌ها سخت کار خواهیم کرد، در توئیتی نوشته است که دستورکار سه صفحه‌، قانون و طرزالعمل درباره مذاکرات برای نقشه راه و آتش‌بس همه‌ موارد را تعیین می ‌کند.

وی افزود: «مردم افغانستان اکنون توقع پیشرفت سریع درباره نقشه راه سیاسی و آتش‌بس را دارند. ما خواست‌ه آن‌ها را درک و از آن پشتیبانی می‌کنیم.»

دفتر هیأت سازمان ملل در افغانستان نیز با استقبال از نهایی ‌شدن چارچوب مذاکرات صلح، آن را یک گام مثبت خوانده‌است.

اندریس‌وان‌برنت، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان نیز با استقبال از نهایی‌شدن چارچوب مذاکرات صلح در دوحه، آن را یک گام مهم به جلو خوانده است.

مذاکرات صلح دولت افغانستان و گروه طالبان در ۲۲ شهریور ماه در دوحه به صورت رسمی آغاز شد. دو طرف بتازگی از نهایی شدن چارچوب مذاکرات خبر می دهند و بررسی مشکلات اصلی که رسیدن به توافق صلح خواهد بود، پس از آن آغاز می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

سرخط اخبار جهان