هشدار اتحادیه اروپا درمورد عواقب خطرناک رقابت بر سر واکسن کرونا

تهران – ایرنا – اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پس از صدور مجوز استفاده از واکسن دو شرکت داروسازی فایزر و بایون‌تک در انگلیس، درمورد تایید شتابزده واکسن و رقابت بر سر آن هشدار داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس اولین کشور غربی است که واکسن کووید – ۱۹ را تائید کرده، اقدامی که بسیاری آن را کودتای سیاسی به نفع دولت بوریس جانسون نخست وزیر این کشور که با انتقاد در زمینه نحوه مدیریت بحران کرونا روبه روست، تلقی می کنند.

تصمیم انگلیس برای تائید واکسن در قالب یک فرآیند اضطراری و فوق سریع انجام شده است.

در همین حال، آژانس داروی اروپا که مسئول تائید واکسن کووید – ۱۹ برای اتحادیه اروپاست، اعلام کرد که روش زمانبر این نهاد برای تائید واکسن کرونا، مناسب تر است زیرا براساس مدارک بیشتر انجام می شود و مستلزم کنترل های بیشتری نسبت به روش ناگهانی انگلیس است.

این نهاد درمورد تائید واکسن شرکت فایزر در انگلیس تصریح کرد که مجوز عرضه مشروط، مناسب ترین سازوکار نظارتی برای استفاده در شرایط اضطرار کنونی است.

آژانس داروی اروپا روز سه شنبه اعلام کرد که تا ۲۹ دسامبر (۹ دی) درمورد صدور مجوز برای واکسن شرکت فایزر تصمیم گیری می کند.

قانونگذاران اتحادیه اروپا نیز تصمیم انگلیس را مورد انتقاد قرار داده اند. «پیتر لیس» نماینده اتحادیه اروپا که عضو حزب آنگلا مرکل صدراعظم آلمان است، گفت: این تصمیم را مشکل ساز می دانم و به کشورهای عضو اتحادیه اروپا توصیه می کنم این فرآیند را طبق همان روش تکرار نکنند.

وی افزود: چند هفته آزمایش کامل از سوی آژانس داروی اروپا بهتر از صدور شتابزده مجوز واکسن است.

طبق مقررات اتحادیه اروپا، واکسن شرکت فایزر باید مجوز آژانس داروی اروپا را دریافت کند، اما کشورهای عضو این اتحادیه می توانند از روشی اضطراری استفاده کنند که امکان توزیع واکسن در بازارهای داخلی این کشورها را برای مصرف موقت فراهم می کند.

انگلیس مستلزم رعایت مقررات اتحادیه اروپاست، تا زمانی که در پایان سال جاری به طور کامل از این نهاد خارج شود.

همچنین «تیمو ولکن» قانونگذار اتحادیه اروپا از گروه سوسیالیست که دومین گروه بزرگ در پارلمان اتحادیه اروپاست، گفت: یک رقابت جهانی آشکار برای عرضه واکسن به بازار در اسرع وقت برقرار است.

وی افزود: با این حال، معتقدم که بهتر است زمان گذاشت و از تضمین کیفیت، تاثیرگذاری و ایمنی واکسن و منطبق بودن آن با استانداردهای اتحادیه اروپا اطمینان یافت.

 انگلیس به عنوان اولین کشور جهان، واکسن کووید ۱۹ تولیدشده در شرکت‌های داروسازی فایزر و بایون‌تک را تایید کرده است.

وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که آژانس نظارت بر داروی انگلیس مجوز استفاده از این واکسن را صادر کرده است و خدمات سلامت همگانی کشور از ابتدای هفته آینده آمادگی آغاز واکسیناسیون را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha