۱۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 2454
کد خبر: 84132845
۰ نفر

برچسب‌ها

عون: لبنان خواهان موفقیت مذاکرات ترسیم مرزهای جنوبی است

تهران – ایرنا - میشل عون رئیس جمهوری لبنان در دیدار با رئیس هیئت میانجی آمریکا در روند مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی گفت که کشورش برای ثبات در مرزهای جنوبی خود، خواهان موفقیت این مذاکرات است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی لبنان (NNA) امروز چهارشنبه از دیدار میشل عون با جان دروشر رئیس هیئت آمریکایی میانجی در مذاکرات غیرمستقیم بین لبنان و رژیم صهیونیستی برای تعیین مرزهای دریایی و دورتی شیا سفیر آمریکا در لبنان خبرداد.

عون در این دیدار بر روش روشن هیات لبنانی در روند مذاکرات تاکید کرد و ادامه مذاکرات را ضروری دانست، گفت: ثبات کشور در ترسیم درست مرزهاست.

وی دشواری های روند مذاکرات را قابل حل دانست.

رییس جمهور لبنان درحالی که کشورش بدنبال جستجوی نفت و گاز در مرزهای دریایی است، از آنچه "گزینه های دیگر" نامید بعنوان تدبیر دولتش درصورت توقف مذاکرات نام برد.

رییس هیات آمریکایی که در طول این نشست مراحل تکمیل روند مذاکره و نقش آمریکا در آن را ارائه داده بود، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به نفع همه طرف ها ادامه یابد.

در این دیدار ازطرف لبنانی، سلیم جریصاتی وزیر سابق امور ریاست جمهوری، آنتوان شقیر مدیرکل نهاد ریاست جمهوری و بولس مطر و اوسامه خشاب دو مشاور بلندپایه حضور داشتند.

نخستین دور از مذاکرات ترسیم مرزها ۲۳ مهر در منطقه ناقوره در مرز لبنان با فلسطین اشغالی به میانجی گری آمریکا و زیر نظارت سازمان ملل آغاز شد اما این جلسه کوتاه بود و تنها نزدیک به یک ساعت به طول انجامید. آخرین دور مذاکرات که قرار بود امروز چهارشنبه برگزار شود؛ بار دیگر به تعویق افتاد.

گفته می شود دلیل تعویق دور اخیر مذاکرات مرزی، فشار آمریکا و به دنبال مخالفت رژیم صهیونیستی با پیشنهاد لبنان در خصوص محدوده مرزی مورد مذاکره بوده است.

آمریکا در حال تلاش برای ایجاد "نقاط مشترک" میان لبنان و رژیم صهیونیستی است تا از این طریق مذاکرات میان دو طرف را که پس از چهار دور به بن بست رسیده است، بار دیگر از سر بگیرد.

مقام های لبنان بارها گفته اند که مذاکرات ترسیم مرزها با اسرائیل صرفا جنبه فنی دارد و به معنای مقدمه عادی سازی روابط بین دو طرف نیست.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha