ادامه سیر صعودی کرونا در آمریکا؛ روزهای وخیم‌تر در راه است

تهران-ایرنا- مقام های بهداشتی آمریکا در حالی از طرح آغاز واکسیناسیون آمریکایی ها از اواسط ماه دسامبر سخن می گویند که شمار تلفات ناشی از کرونا در این کشور این روزها به اوج خود طی شش ماه گذشته رسیده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا خبرگزاری رویترز نوشت: مشاور ارشد برنامه توسعه، تولید و توزیع واکسن در آمریکا گفته حدود ۲۰ میلیون آمریکایی تا پایان سال ۲۰۲۰ در مقابل کووید ۱۹ واکسینه می شوند و بیشتر آمریکایی ها  تا اواسط ماه ۲۰۲۱ به واکسن های کاملا موثری دسترسی می یابند.

یک مقام  اجرایی نظارت بر برنامه واکسن در امریکا نیز گفته در ۲۴ ساعت یا حداکثر ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از صدور مجوز واکسن، این محصول در اختیار مردم خواهد بود.

این اظهارات درست در روزی مطرح شد که تعداد تلفات ناشی از کرونا در سطح ملی دو هزار و ۲۹۵ نفر دیگر افزایش داشته است. مقامات در برخی از ایالت های آمریکا گفته اند این امار در بخش هایی از کشور به دلیل دورهمی های مربوط به روز شکرگذاری بالاتر بوده است.

باربارا فِرر مدیر بهداشت عمومی لس آنجلس گفت در حالی که روز سه شنبه بدترین روز کشور تاکنون از نظر همه گیری بوده است احتمالا روزهای بعدی برای لس آنجلس بدترین خواهد بود زیرا شمار موارد ابتلا، بستری در بیمارستان و جان باختگان افزایش خواهد داشت.

مقام های بهداشتی آمریکا از مردم خواسته اند به مقررات کرونا حتی با وجود خبرهای امیدوارکننده درباره واکسن پایبند باشند.

مقامات بهداشتی آمریکا می گویند بعد از  صدور مجوز برای واکسن های تولیدی شرکت های مدرنا و فایرز، از ابتدای ماه ژانویه هر ماه حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دوز واکسن کووید۱۹ در آمریکا در اختیار خواهد بود.

با این حال افزایش آسیب ناشی از همه گیری کرونا که در ماه نوامبر باعث جان باختن ۳۷ هزار آمریکایی  شد مقام های محلی و ایالتی را وادار به بازگرداندن محدودیت ها در بخش های تجاری و فعالیت های عمومی کرده است.

کرونا تاکنون جان بیش از ۲۶۸ هزار نفر آمریکایی را گرفته است و بیش از ۱۳.۵ میلیون نفر قطعا به این ویروس آلوده شده اند. تعداد بی سابقه ۹۶ هزار نفر تا روز دوشنبه به دلیل کرونا در آمریکا بستری شده اند. آمریکا به طور متوسط شاهد ۱۶۰ هزار مورد ابتلای جدید  و تقریبا هزار و ۴۷۰ جان باخته در روز است که با آنچه که در اواسط ماه می در این کشور رخ داد برابری می کند.

پیش بینی ها نشان می دهد که شمار بستری ها و آمار تلفات همچنین در فصل مسافرت ها در فصل تعطیلات افزایش خواهد یافت و مقام های آمریکایی هشدار داده اند که این امر فشار مضاعفی را بر نظام بهداشتی کشور که تا همین حالا هم تحت فشار هستند؛ وارد خواهد کرد.

 بر اساس الگویی که موسسه ارزیابی های بهداشتی واشنگتن ارائه داده است انتظار می رود مرگ ماهانه ناشی از کرونا در ماه دسامبر به دو برابر برسد و به بیش از ۷۰ هزار نفر برسد که در زمان اوج همه گیری رخ داد و در ژانویه از ۷۶ هزار نفر بگذرد و بعد در ماه فوریه این آمار کاهش یابد.

محدودیت های مربوط به همه گیری به اقتصاد آمریکا  آسیب رسانده است. گروهی متشکل از اعضای هر دو حزب اصلی آمریکا روز سه شنبه از طرح کمک رفاهی ۹۰۸ میلیارد دلاری پرده برداشتند که هدف از آن  کمک به مشاغل کوچک تجاری، صنایع و بیکاری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جهان