عفو بین‌الملل افزایش اعدام‌ها را در مصر محکوم کرد

تهران - ایرنا - «سازمان عفو بین‌الملل» با محکوم کردن موج گسترده اعدام‌ها در مصر تاکید کرد که طی دو ماه گذشته ده‌ها نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) روزنامه «القدس العربی»، سازمان حقوق بشر مستقر در لندن در گزارشی افزود که مقامات مصر فقط در ماه‌های اکتبر و نوامبر حداقل ۵۷ زن و مرد را اعدام کردند، این در حالی است که گفته می‌شود این تعداد تقریباً دو برابر آمار سال گذشته در این مدت است.

«فیلیپ لوتر» مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این ارتباط گفت: مقامات مصر در ماه‌های اخیر موجی از اعدام‌ مخالفان را آغاز کرده‌اند که بعضی از آنها با محاکمه‌های ناعادلانه صورت گرفته است.

بر این اساس سازمان حقوق بشر اعلام کرد که تعداد واقعی اعدام‌هایی که در مصر اجرا شده، از آمار منتشره، بیشتر است، زیرا مقامات این کشور آماری درباره اعدام‌ها یا تعداد زندانیان محکوم به اعدام منتشر نمی‌کنند و همچنین قبل از اجرای احکام اعدام، خانواده‌ها یا وکلای آنها را مطلع نمی‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرده است که مقامات مصر طی ده روز در ماه اکتبر ۴۹ حکم اعدام را اجرا کردند.

عفو بین الملل همچنین استفاده گسترده از شکنجه در زندانهای این کشور را محکوم کرد.

طبق گفته تعدادی از سازمان‌های غیردولتی، تعداد زندانیان سیاسی در مصر ۶۰ هزار نفر تخمین زده شده است که در بین آنها روزنامه‌نگاران، وکلا، دانشگاهیان، فعالان سیاسی و اسلام‌گرایانی حضور دارند که از زمان سرنگونی «محمد مرسی» رئیس جمهوری فقید این کشور در سال ۲۰۱۳ در مبارزات علنی علیه دولت قاهره دستگیر شدند.

دولت مصر بارها اتهامات نقض حقوق بشر را رد کرده و رئیس جمهوری «عبدالفتاح السیسی» نگهداری هرگونه زندانی سیاسی در کشورش را تکذیب کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار جهان