رئیس جمهوری عراق جنایت ترور شهید فخری زاده را محکوم کرد

بغداد - ایرنا - رئیس جمهوری عراق امروز (چهارشنبه) در دیدار سفر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با وی، جنایت ترور شهید دکتر «محسن فخری زاده» را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه دفتر «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق آمده است: «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق امروز با «برهم صالح» رئیس جمهوری این کشور در کاخ «السلام» در شهر بغداد دیدار کرد.

براساس این بیانیه، دوطرف در این دیدار، روابط دوجانبه و راههای توسعه همکاری مشترک در همه زمینه‌ها در راستای منافع دو کشور همسایه را بررسی کردند.

این بیانیه تصریح کرد: در این دیدار آخرین تحولات سیاسی عرصه منطقه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

براساس این بیانیه، رئیس جمهوری عراق بر "لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه و رد هرگونه اقدامات خشونت‌آمیز و حمله‌ای که باعث خدشه به امنیت کشورها و سلامت آنها می‌شود؛ با هر انگیزه‌ای که باشد، تاکید کرد".

در این بیانیه آمده است: صالح جنایت ترور فخری زاده دانشمند برجسته ایرانی را محکوم کرد و بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش و پاسداری از امنیت و ثبات و تقویت امنیت و صلح منطقه‌ای تاکید کرد.

براساس این بیانیه، برهم صالح گفت: عراق از منظر اعتقاد راسخ خود در رد اقدامات خشونت‌آمیز و تنش‌ها که باعث تضعیف امنیت و ثبات منطقه می‌شود، حرکت می‌کند و برای دوری از کشمکش‌ها و درگیری‌ها که بر امنیت و ثبات داخلی این کشور تاثیر می‌گذارد، می‌کوشد و با قدرت از همیاری و همکاری منطقه‌ای برای برقراری صلح و تقویت ثبات کشورها و ملت‌ها حمایت می‌کند.

براساس این بیانیه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در این دیدار بر حمایت از ثبات عراق و تقویت ریشه‌های روابط اقتصادی و اجتماعی که دو کشور و ملت برادر را به هم پیوند می‌دهد، تاکید کرد.

بعد از ظهر روز جمعه ۷ آذر ماه عناصر تروریستی مسلح، خودرو حامل محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار داده و وی را به شهادت رساندند.

این اقدام تروریستی با محکومیت احزاب، نهادها، تشکل‌های اسلامی، شخصیت‌ها، سازمان‌ها و کشورهای مختلف روبرو شده است.

در عراق جریان‌ها و شخصیت‌های مختلف سیاسی و گروه‌های مقاومت اسلامی در بیانیه‌های مختلف، این ترور جنایتکارانه را محکوم کرده‌اند.

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق هم یکشنبه شب در تماس تلفنی با «محمد جواد ظریف»، اقدام تروریستی شهادت فخری زاده را محکوم کرد و مراتب تسلیت دولت متبوعش به دولت و مردم کشورمان را به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار جهان