فراخوان ایران به ایجاد اجماع جهانی در برابر اقدامات زورمدارانه یکجانبه

لندن – ایرنا – سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، با ایراد سخنانی در سمینار دیپلماتیک "اقدامات زورمدارانه یکجانبه در چارچوب کرونا"، جامعه جهانی را به ایجاد اجماع در برابر اقدامات زورمدارانه یکجانبه دعوت کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در این سمینار که از سوی نمایندگی های دائم ایران، کوبا و ونزوئلا در وین و با شرکت بیش از 38 کشور به طور مجازی برگزار شد، کاظم غریب آبادی یکی از ویژگی های تاریخ معاصر را گرایش چند کشور به ویژه آمریکا به تحمیل اقدامات زورمدارانه یکجانبه علیه کشورهای هدف، در راستای اهداف سیاست خارجی خود دانست و با تأکید بر اینکه چنین اقداماتی تأثیر مستقیم بر حق حاکمیت کشور آسیب دیده و سایر کشورها دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که تحت چنین اقدامات غیرانسانی قرار گرفته است. 

وی افزود: این وضعیت، همراه با گسترش سریع و بی رویه کرونا در سراسر جهان، پیامدهای وخیم آن بر چنین کشورهایی را در برخی چالش ها ثابت کرده است. در واقع، در این حوزه هیچ ملتی به تنهایی نمی تواند به این چالش ها رسیدگی کند، و تنها ابزار در دسترس برای این منظور، همکاری و همبستگی می باشد، و نه تشدید اقدامات زورمدارانه غیرانسانی علیه دیگر ملت ها برای اهداف سیاسی بدخواهانه.

غریب آبادی در ادامه اقدامات زورمدارانه یکجانبه غیرانسانی و غیرقانونی که از سوی آمریکا اتخاذ می شوند را عامل محدود کردن توانایی ها در حفظ و تقویت ظرفیت ها برای پیشگیری و کنترل شیوع بیشتر ویروس کرونا دانست و افزود: این اقدامات غیر انسانی، به طور جدی بر سلامتی و زندگی ایرانیان و سایر ملت ها تأثیر می گذارند.

وی خطاب به شرکت کنندگان در نشست اعلام داشت: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را انجام داده و تمام قدرت خود را  برای جلوگیری و کنترل شیوع بیشتر این ویروس به شدت واگیر دار، بکار گرفته است. با این وجود، اقدامات زورمدارانه یکجانبه آمریکا که منجر به محدودیت های شدید بانکی بین المللی بر ایران شده، توانایی ما را در تأمین مالی واردات اقلام بشردوستانه از جمله داروها و تجهیزات پزشکی به شدت محدود کرده است.

وی همچنین اظهار داشت: در حالی که دولت آمریکا ادعا می کند در رژیم تحریم های خود معافیت هایی را برای واردات بشردوستانه در نظر گرفته است، با این حال، این ادعا برخلاف واقعیت بوده و این معافیت ها در عمل نتوانسته عدم تمایل تجار، شرکت ها و بانک ها در ریسک پذیری برای صادرات و تأمین مالی کالاهای بشردوستانه معاف شده را جبران کند. چنین اقداماتی بر توانایی کشورهای هدف در پاسخ کافی به پیامدهای بهداشتی فزاینده ویروس کرونا تأثیر منفی می گذارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان سپس به ترور دانشمند برجسته، شهید فخری زاده اشاره کرد و خطاب به شرکت کنندگان در سمینار گفت: در زمانی که ایران تحت چنین تحریم های غیرانسانی آمریکا قرار دارد، یک دانشمند برجسته ایرانی به نام دکتر محسن فخری زاده ترور شد، که کاملا مغایر با حقوق بین الملل، از جمله اصول منشور ملل متحد و حقوق اساسی بشر است. شهید فخری زاده، به عنوان یک فیزیکدان و استاد دانشگاه، اقدامات علمی متنوعی را در حوزه های مختلف انجام داده بود. یکی از آخرین خدمات شهید فخری زاده، نقش برجسته ایشان در تولید اولین کیت بومی آزمایش کرونا بود که سهم بزرگی در تلاش های ملی ما در مهار کرونا داشت. این شهید همچنین بر ساخت واکسن کرونا نظارت داشت. ما این عمل تروریستی فجیع را به شدت محکوم می کنیم و از همه کشورها و سازمان های بین المللی مربوطه می خواهیم که این اقدام تروریستی را به طور قاطع و روشن محکوم کنند.

غریب آبادی در پایان با تأکید بر اینکه اکنون وقت آن است تا جامعه بین المللی چنین اقدام جنایتکارانه ای را رد و از آمریکا بخواهد فوراً همه تحریم های غیرقانونی خود را لغو کند تا کشورهای هدف بتوانند بهتر با این ویروس مقابله کنند، افزود: ما از همه در جامعه بین المللی می خواهیم که به ایجاد یک اجماع جهانی در برابر چنین اقدامات غیرانسانی کمک کنند.

به گزارش ایرنا، سمینار "اقدامات زورمدارانه یکجانبه در چارچوب کرونا" به ابتکار نمایندگی های دائم ایران، کوبا و ونزوئلا در وین در روز دوشنبه ۱۰ آذرماه و با مشارکت گزارشگر ویژه اقدامات زورمدارانه یکجانبه سازمان ملل، رییس مرکز همکاری‌های جنوب، ‌سفرا و نمایندگان ۳۶ کشور، به طور مجازی برگزار می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha