تعداد پرندگان تلف شده در تالاب میقان اراک به ۹۷۰ قطعه رسید

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ۹۷۰ لاشه پرنده تلف شده بر اثر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا کنون در تالاب میقان اراک کشف شده که این رقم در ابتدای هفته جاری ۴۰۱ مورد بوده و نشانگر افزایش به نسبت چشمگیری در این خصوص است.

«رضا میرزایی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تمام پرندگان جمع‌آوری شده بصورت اصولی و بهداشتی و از طریق آهک پاشی دفن شده است.

وی بیان کرد: پایش مستمر تالاب میقان با جدیت در حال انجام است و تیم‌های پایش محیط زیست تمام منابع آبی و سایر مناطق تحت مدیریت استان را در خصوص این بیماری رصد می‌کنند و تاکنون به جز منطقه تالاب میقان، موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی مشاهده نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: تاکنون ۲۰۶ گونه پرنده در تالاب میقان اراک شناسایی شده است اما بیشترین تلفات پرندگان مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مربوط به غازهای خاکستری است و چندین گونه اردک و تنجه نیز  در میان پرندگان تلف شده مشاهده شده است.
میرزایی تاکید کرد: تردد به محوطه تالاب میقان اراک با شیوع این بیماری ممنوع است و تدابیر لازم نیز در این خصوص اندیشیده شده است.

وی عنوان کرد: کنترل بیماری آنفوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک با مشارکت و هماهنگی دستگاه‌های متولی در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، از مردم خواست در صورت مشاهده لاشه پرندگان به هیچ عنوان به آن ها دست نزنند و مراتب را برای پیگیری لازم  به محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم ۱۴۰ گونه پرنده است.
دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون‌های تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.
درنای خاکستری از گونه‌های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها