پرونده‌های قاچاق در مرز بازرگان ۵۳ درصد کاهش یافت

ارومیه- ایرنا- سرپرست اداره کل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۴۴۸ پرونده قضایی مربوط به قاچاق در این گمرک تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۳ درصد کمتر بوده است.

مجتبی بازگیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارزش ریالی این پرونده‌ها حدود ۵۰۰ میلیارد ریال است که نسبت به مشابه سال قبل ۲۸۲درصد افزایش دارد.

وی ادامه داد: عمده پرونده قضایی تشکیل شده در این گمرک از ابتدای سال جاری مربوط به گازوئیل، مشروب الکلی، لوازم یدکی، البسه، دارو، مواد خوراکی، مواد مخدر، لوازم پزشکی و سیگار بوده است.

سرپرست اداره کل گمرک بازرگان بیان کرد: کالاهای قاچاق به کمک دستگاه‌های کنترلی و سامانه ایکس‌ری حین ورود و خروج کامیون‌ها و اتوبوس‌ها کشف و ضبط می شود.

وی اضافه کرد: از ۴۴۸ پرونده تشکیل شده در خصوص قاچاق ۳۵۴ مورد آن بالای ۱۰میلیون ریال و کمتر از ۱۰۰ مورد، زیر ۱۰ میلیون ریال است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =