۱۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 84132555
۰ نفر

برچسب‌ها

تحلیلگر انگلیسی: جهان خواستار بازگشت آمریکا به برجام است

پکن- ایرنا- «بابی نادری» تحلیلگر انگلیسی مسایل بین المللی با یاداوری ضرورت بازگشت آمریکا به برجام گفت که قدرت های بزرگ جهان از جمله چین، روسیه و اروپا خواستار بازگشت «جو بایدن» رییس جمهوری منتخب آمریکا به برجام هستند.

به گزارش ایرنا، بابی نادری در تحلیلی که تلویزیون چین روز چهارشنبه منتشر کرد آورده است: کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس، آلمان و فرانسه که اعضای برجام هستند، از بایدن خواسته اند به این توافق بازگردد و با گام های متقابل با تهران به توافق برسد.

او می افزاید: شورای روابط خارجی اروپا حتی در بیانیه ای که در پایان ماه گذشته میلادی منتشر شد خطاب به دولت آمریکا اعلام کرد که فشارهای دولت ترامپ و خروجاو از برجام در کنار تحریم ها مانع از سرگیری تعامل با ایران شده است به طوری که تهران را مجبور کرده است برخی از تعهداتش را اجرا نکند.

نادری می گوید که اروپا هنوز امیدوار است بایدن به توافق بازگردد و حتی آماده همکاری و کمک در این راستا است و دولت حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید دارد با بازگشت به برجام و لغو تحریم ها شرایط دوباره عادی می شود.

این نویسنده تلویزیون چین با اشاره به شیوع کرونا در جهان نوشته است: همه گیری کرونا این فرصت را برای واشنگتن و تهران فراهم کرده است که مرحله به مرحله و گام به گام تنش ها را کاهش دهند و به این شکل جان تازه ای به برجام دمیده شود و منطقه نیز شاهد صلح و ثبات باشد.

نادری که عضو کانون نویسندگان «گلید آو گریت بریتانیا» است، ادامه می دهد: آمریکا برای ورود به عصر بایدن آماده می شود از مسایل مهمی که باید به آن پرداخته شود اوضاع خاورمیانه و مناقشات در این منطقه است و برای انگلیس،  آلمان و فرانسه ضروری است که گام های دیپلماتیک قوی برای رایزنی در ارتباط با این مسایل و حل و فصل آنها بردارند.

وی می افزاید: هر سه کشور باید با بایدن در این ارتباط و برای بازگشت به توافق هسته ای رایزنی و به او کمک کنند آنها حتی می توانند از سنا و کنگره آمریکا بخواهند که از بازگشت دولت بایدن به توافق هسته ای حمایت و دولت آمریکا را در این راستا تشویق کنند.

نادری تصریح کرده است که کمیسیون مشترک برجام قبل از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا برگزار می شود ایران،  روسیه، چین و اعضای اروپایی آن بهترین فرصت را خواهند داشت تا با رایزنی، هماهنگی و تلاش های مشترک به دولت بایدن کمک کنند که به توافق هسته ای برگردد تا ایران بتواند از مزایای اقتصادی تعهداتش نسبت به برجام بهره مند شود.

او تاکید کرد که سه کشور اروپایی باید قبل از هر چیز رایزنی هایی با همتایان ایرانی خود داشته باشند آنها باید با سنا و کنگره آمریکا نیز وارد شور شوند و به آنها تاکید کنند که عربستان و اسراییل نباید به دنبال تلاش برای فروپاشی برجام و جلوگیری از تلاش های بایدن برای بازگشت به برجام شوند.  

نادری می گوید: بایدن و تونی بلینکن نامزد وی برای مقام وزارت خارجه گفته اند اگر تهران به تعهداتش بازگردد، آمریکا نیز به برجام باز می گردد در تهران حسن روحانی رییس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم اعلام کرده اند اگر تحریم ها لغو شود، تعهدات ایران نیز اجرایی می شود.

نویسنده در ادامه آورده است: خوشبختانه دولت ترامپ رو به اتمام و او در حال خروج از کاخ سفید است لذا شرایط برای ایران و آمریکا فراهم است حالا آنها با اندکی همکاری و مصالحه می توانند از یک بحران خارج شوند.

نادری در پایان می گوید: بازگشت به دیپلماسی با ایران نه منفعت بلکه یک منطق است باید از هر فرصتی در این شرایط برای مقابله با تنش های خودساخته و تشدید تشنجات منطقه ای جلوگیری کرد دوران فشار حداکثری ترامپ شکست خورده و پایان یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار جهان