هزینه‌های کمرشکن؛ درد مضاعف بیماران کرونایی در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- درمانده شده است و دیگر چیزی برای پرداخت هزینه‌های درمان و دارو ندارد؛ مگر شوخی است پرداخت ۸۰ میلیون ریال هزینه درمان بیماری کووید۱۹ برای کارگر خراسان شمالی که فقط با یک موتور سه چرخ کار می‌کند و قادر به تامین هزینه‌های جاری زندگی نیست.

پرداخت هزینه های بیمارستانی برای افرادی که زندگی متوسط و یا درآمد ثابت دارند مشکل است چه برسد به آن هایی که در کف جامعه قرار دارند و این روزها با وجود شرایط اقتصادی نامناسب، تورم و وضعیتی که کرونا برای مردم ایجاد کرده پرداخت هزینه هایی مانند هزینه های بیمارستان قوز بالا قوز شده است.

خانواده هایی که تا دیروز با وجود ناملایمات زندگی دست خود را به سوی کسی دراز نکرده بودند این روزها مجبور شده کاسه چه کنم دست بگیرد و خانه به خانه نزد دوست و قوم و خویش و همسایه برود تا شاید بتواند بیمارش را از بیمارستان ترخیص کند.

این بخشی از مصایب کروناست که به هزینه های بالای درمان بیماران کرونایی که در کف جامعه زندگی می کنند و تحت پوشش نهادهای بیمه ای و حمایتی قرار ندارند باز می گردد. هر چند که بیمارانی که تحت پوشش بیمه هستند نیز از هزینه های بالای بیمارستان گلایه دارند.

بیماران بستری کووید۱۹ چشم انتظار کمک 

 علی‌رغم تلاش دولت برای درمان رایگان همه بیماران مبتلا به کرونا، هزینه ‌درمان این بیماری که برای برخی کمرشکن است نه تنها از سوی بیمه ها تمام و کمال پرداخت نمی شود بلکه برای افرادی که تخت پوشش بیمه نیستند نیز نجومی شده است تا آن جایی که برخی بیماران ترجیح می دهند در خانه بمانند به بیمارستان ها مراجعه نکنند،  اما خرج روی دست خانواده نگذارند و از دیگر سو افرادی نیز هستند که به علت نداشتن هزینه های درمان و بیمارستان نتوانسته اند بیماران را ترخیص کنند.

در یک خانواده پنج نفره در صورتی که همگی به کرونا مبتلا شوند، حدوداً باید تا ۵۰۰ میلیون ریال هزینه کنند

خراسان شمالی از ابتدای مرداد ماه جاری به استان های کرونا قرمز پیوسته است و با شروع محدودیت های جدید آذر ماه رییس دانشگاه علوم پزرشکی خراسان شمالی امیدوار است تعداد بستری های بیمارستان های استان کمتر شود و این در حالی است که تا هفته پیش تعداد بیماران به مرز ۴۰۰ نفر رسیده بود.

اما هزینه های درمان سرسام آور شده است و در استانی مانند خراسان شمالی این روند به علت هزینه های بالای درمانی بیماری کرونا و با وجود قرارگرفتن آمپول «رمدسیویر» در لیست تعهد بیمه، بازهم شمار زیادی از مبتلایان کرونا را به حدی به لحاظ مالی در فشار قرار داده است که حتی توانایی ترخیص از بیمارستان را ندارند.

دست خیران مانا

 بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان آمپول «رمدسیویر» برای درمان بیماران کرونا تجویز می شود اما این آمپول تا ۲۵ آبان ماه تحت پوشش تعهدات بیمه ای نبود و مردم مجبور بودند برای هر آمپول حدود هشت میلیون تا ۱۴ میلیون ریال هزینه کنند.  البته مشکل فقط این آمپول نیست هزینه های بستری وآی سی یو بویژه برای خانواده هایی که دستشان از دامن بیمه ها کوتاه است یه کابوسی تبدیل شده که شب آن ها را سیاه کرده و به همین علت است که هم اکنون برخی از خانواده ها برای ترخیص بیمارشان درمانده اند و تعداد این افراد به گفته برخی منابع درمانی کم هم نیست.

یکی از این خانواده ها که دست به دامن مردم و خیران شده بود می گوید: با وجود مراجعه به به مددکاری بیمارستان امام حسن(ع) برای کاهش هزینه های بیمارستانی همسرم اما باز هم باید چهار میلیون ریال پرداخت می کردم که باز هم از پرداخت آن ناتوان بودم.

وی که خود را علی محمدی معرفی می کند در ادامه می گوید: برای درمان همسرم مجبور شدم موتور سه چرخی را که با هزار بدبختی تهیه کرده و با آن امورات خود را می گذراندم در قبال مقداری پول به گرو بگذارم و اکنون دیگر هیچ ندارم که با آن همین مقدار اندک را نیز پرداخت کنم و به همین دلیل همسرم در بیمارستان مانده است.

او می افزاید: برای درمان این بیماری باید آمپولهایی تهیه می کردم که هر یک از آن ها ۱۰ میلیون ریال قیمت داشت اما عاجز از تهیه آن بودم و با این وجود باز هم هزینه های بیمارستان برای من که بیمه ندارم ۶۰ میلیون ریال تمام شد.

احمد ترابی یکی دیگر از این افراد می گوید: با وجود این که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارم اما باز هم هزینه های درمانم ۱۰۰میلیون ریال شد و بخش عمده این هزینه مربوط به آمپولی است که باید حتما تزریق می شد اما تحت پوشش بیمه نبود.

وی می افزاید: هرینه بستری و بیمارستان بدون احتساب بهای این آمپول ها نردیک به ۲۰ میلیون ریال شد که چون کارمند هستم و بیمه تکمیلی دارم پرداخت می شود.

 هزینه هایی خارج از توان بیمه ها

یکی از پزشکان خراسان شمالی می گوید: هر بیمار کرونایی به ۶ آمپول رمدسیویر  نیاز دارد که توسط پزشک متخصص تجویز می‌ شود که در مجموع چیزی حدود ۹۰ میلیون ریال برای هر بیمار کرونا هزینه در بر خواهد داشت.

وی که مایل به ذکر نام خود در این گزارش نیست می افزاید: حتی با بیمه شدن این آمپول باز هم فقط بخشی از قیمت آن را بیمه ها می پردازند و نه همه آن را و بخشی از دارو های بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه های پایه قرار ندارد و این موارد باید اصلاح شود.

وی می افزاید: حتی با بیمه، یک آمپول به چهار میلیون ریال کاهش قیمت پیدا کند که ۶ عدد از این آمپول ها ۲۴میلیون ریال می شود و با هزینه های دیگر باز هم در حالت خوشبینانه باید نزدیک به ۴۰ میلیون ریال برای بیمار هزینه شود.

وی با بیان این که بسیاری از مراجعان به بیمارستان ها تحت پوشش بیمه ها نیستند می افزاید: بیمارانی که از روستاها به بجنورد، اسفراین، شیروان و آشخانه مراجعه می کنند باید هزینه های جانبی دیگری هم بپردازند که در مجموع برای استانی که سرانه درآمد خانوار آن در بین استان های دیگر در پله سی ام قرار دارد سنگین است.

وی با تاکید بر این که این بیماری ممکن است تمامی اعضای خانواده را درگیر ‌کند و خاطرنشان می کند: برای نمونه در یک خانواده پنج نفره در صورتی که همگی به کرونا مبتلا شوند، حتی خانواده هایی که تحت پوشش بیمه هستند نیز باید تا ۳۰۰  میلیون ریال هزینه کنند.

وی اظهار می دارد: پرداخت این هزینه ها برای اقشار کم درآمد استان و حتی دیگر استان ها زیاد است و به همین دلیل برخی از بیماران به دلیل نداشتن توان مالی در بیمارستان ها اسیر شده و توانایی ترخیص از بیمارستان‌ را ندارند.

براساس مصوبه ای جدید این آمپول تحت پوشش بیمه قرار گرفته است اما در تماس با شرکت های بیمه اعلام شد هنوز این موضوع به ما ابلاغ نشده است و تا این موضوع لباس عمل بپوشد هنوز راه زیادی در پیش داریم

او می افزاید: هم اکنون روزانه چندین نفر به علت نداشتن هزینه های بیمارستان در خراسان شمالی نمی توانند بیماران خود را ترخیص کنند که این افراد علاوه بر اشغال تخت بیمارستانی، همچنان ناقل بیماری هستند و خطری بالقوه برای سایر بیماران و کادر درمانی نیز محسوب می‌شوند.

این پزشک می گوید:  در حالی که این بیماران پس از درمان باید در منازل دوره قرنطینه را سپری کنند اما تخت ها را اشغال کرده اند که ادامه این وضعیت مشکل ساز است.

وی تاکید می کند: براساس مصوبه ای جدید این آمپول تحت پوشش بیمه قرار گرفته است اما در تماس با شرکت های بیمه اعلام شد هنوز این موضوع به ما ابلاغ نشده است و تا این موضوع لباس عمل بپوشد هنوز راه زیادی در پیش داریم.

وی می افزاید: در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی فراوان دست و پنجه نرم می کنند مشکلات درمانی کرونا هم مزید بر علت شده و این عوامل دست به دست هم می دهد تا یک خانواده  قشر متوسط رو به پایین در جامعه با پرداخت این هزینه ها و آن چه باید در قرنطینه هزینه کنند به زیر خط فقر سقوط کنند.

در عین حال معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می گوید: افرادی که تحت پوشش بیمه سلامت، خدمات درمانی و تامین اجتماعی قرار دارند تا ۹۰درصد و در موارد خاص و بیمه های که عادی نیستند تا ۹۵درصد هزینه ها توسط بیمه ها پوشش داده می شود در عین حال برخی داروها و خدمات پاراکلینیکی هم تحت پوشش بیمه قرار ندارند و بیمارستان آن ها را آزاد حساب می کند.

قاسم بیانی تاکید می کند: هیچ بیماری به علت نداشتن و یا نپرداختن هزینه درمان در بیمارستان نیست و بسیاری از آن ها با به امانت گذاشتن کارت ملی و کارت های مشابه و یا چک بانکی بیماران خود را ترخیص می کنند.

وی می افزاید: افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند باید هزینه های بیمارستان را پرداخت کنند و با مراجعه به مددکاری بیمارستان می توانند از بخشی از هزینه ها را کم کنند اما مددکاری تا جایی که اجازه داشته باشد می تواند این کار را انجام دهند نه بیشتر از آن.

رییس شورای هماهنگی بیمه های استان اما معتقد است بیمه های پایه باید خدمات درمانی و دارویی را تحت پوشش قرار دهند که این کار را انجام نداده اند.

مهران ساری می گوید: بیشتر بیمه ها درمان و دارو را تحت پوشش قرار داده اند اما بیمه های پایه مانند تامین اجتماعی و خدمات درمانی باید موارد را که تحت پوشش نیست تایید کند و ما آن چه را که این بیمه ها تایید کنند تحت پوشش قرار می دهیم.

وی می افزاید: ما بیمه گر تکمیلی هستیم و افرادی که بیمه تکمیلی دارند افرادی هستند که دستشان به دهانشان می رسد و مشکلی در زمینه پرداخت ندارند.

وی خاطرنشان می کند: بقیه بیمه ها به جز این دو بیمه (خدمات درمانی و تامین اجتماعی) تکمیلی است و آن چه را که بیمه گر پایه تایید کرده باشد پرداخت می کند.

وی می افزاید: این وضعیت برای اقشاری است که بیمه هستند اما آن هایی که درآمدی ندارند حتی تامین یک آمپول نیز برایشان هزینه گزافی است و این موارد را باید دولت احصا کند تا بیش از این مردم در مضیقه نباشند.

در حدود ۹۰ درصد هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود و  این آمپول هم در فهرست بیمه قرار گرفته است

وی با تاکید بر این که پرداخت ۱۰درصد از هزینه های بیماری کرونا برای افرادی که بیمه هستند رقم زیادی نمی شود می گوید: برای اقشار توانمند که اکثرا نیز بیمه هستند پرداخت  ۵ یا ۱۰ درصد هزینه ها رقمی نیست و آب از آب هم تکان نمی خورد مشکل اصلی آن کشاروز کارگر و بازاری است که هم بیشتر با کرونا درگیر است و هم درصد زیادی از آن ها تحت پوشش بیمه نیست.

در عین حال رییس بیمه سلامت خراسان شمالی می گوید: تزریق آمپول رمدسیویر برای همه بیماران کرونایی تجویز نمی شود و براساس تشخیص پزشک تجویز می شود.

دکتر محسن رعنایی با بیان این که اکثر دارو ها توسط بیمه پرداخت می شود می گوید: در حدود ۹۰ درصد هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود و  این آمپول هم در فهرست بیمه قرار گرفته و به زودی ابلاغ می شود.

کرونا علاوه بر این که اقتصاد کشور و دنیا را کوچک کرده است هزینه هایی به خانوارها تحمیل کرد که فراتر از انتظار بود و متاسفانه به اذعان کارشناسان در استان هایی مانند خراسان شمالی که استانی کم در آمد و محروم است این هزینه بر بدنه جامعه تاثیر منفی داشته است.

در حالی که در ابتدای شیوع کرونا قرار بود هزینه های درمان این بیماری رایگان و یا حداقلی باشد این امر محقق نشد و پس از ۱۰ ماه از شیوع کرونا هنوز برخی خدمات دارویی و پاراکلینیکی هم تحت پوشش بیمه قرار ندارند اما خبر خوش این است که به گفته استاندار خراسان شمالی از این پس علاوه بر این که هر بیماری که بیمه نیست روی تخت بیمارستان هم بیمه می شود آمپول رمدسیویر هم تحت پوشش بیمه ها قرار گرفته است و می توان امیدوار بود که هزینه های بیمارستانی بیماری کرونا کاهش پیدا می کند.  

خراسان شمالی با دارا بودن ۸۶۳ هزار نفر جمعیت از مرداد ماه وارد وضعیت قرمز کرونایی شد.

محدودیت های جدید کرونایی از ابتدای آذر ماه در این استان نیز اجرا شده است و با توجه به وضعیت قرمز خراسان شمالی هنوز در سه شهرستان خراسان شمالی محدودیت ها به مدت یک هفته ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها