نظامیان خودرو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اوگاندا را به گلوله بستند

تهران - ایرنا - دو هفته پس از بازداشت و آزادی «بابی واین» (Bobi Wine ) نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا و رقیب رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ژانویه ۲۰۲۱، خودروی وی دیروز (سه‌شنبه) مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی اوگاندا قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، تارنمای رادیو بین‌المللی فرانسه روز چهارشنبه گزارش کرد: بابی‌ واین که نام اصلی او «رابرت کیاگولانی» ( Robert Kyagulanyi ) است، بر اساس دستور مقامات اوگاندا، باید دیروز مبارزات انتخاباتی خود را به حال تعلیق درمی‌آورد، ولی با سرپیچی وی از این دستور، نیروهای امنیتی این کشور خودروی او را مورد اصابت گلوله قرار دادند که در پی آن دو عضو تیم انتخاباتی واین زخمی شدند.

«یوری موسونی» ( Yoweri Museveni ) رئیس‌جمهوری اوگاندا از ۲۹ ژانویه سال ۱۹۸۶ تاکنون قدرت را در این کشور در دست دارد.

بر اساس این گزارش، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا به کمیسیون انتخابات متوسل و خواستار تضمین امنیت فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شده است.   

به گفته واین، او قرار بود دیروز در منطقه «جینجا» کارزار انتخاباتی برگزار کند. واین می‌گوید: چه کسی مسوول این انتخابات است. ارتش و پلیس به سمت خودروی ما شلیک می‌کند و ما قادر به ادامه برنامه نیستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا گفته که امروز به کمیسیون انتخابات این کشور خواهد رفت. واین افزود: ما می‌خواهیم کمیسیون انتخابات به ما بگوید که مسوول این انتخابات چه کسی است. ارتش و پلیس یا کمیسیون انتخابات. ما خواهان پاسخ هستیم.

واین گفت : ما از اصابت گلوله جان سالم به در بردیم ، زندگی ما مورد هدف قرار گرفته و کمیسیون انتخابات همچنان سکوت اختیار کرده است.

بابی واین ستاره موسیقی پاپ و نامزد ریاست جمهوری اوگاندا چهارشنبه دو هفته پیش به دلیل تلاش در جهت سازمان‌دهی راهپیمایی در شرق اوگاندا بازداشت شد؛ در پی ناآرامی‌های اعتراضی نسبت به این بازداشت، به گفته پلیس دست‌کم ۳۷ نفر کشته و صدها نفر در اوگاندا بازداشت شدند.

حامیان واین دوشنبه گذشته هم در حمایت از این نامزد انتخاباتی به خیابان‌ها ریختند و دست به تظاهرات زدند.  

انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا قرار است ۱۴ ژانویه / ۲۵ دی سال آینده برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار جهان