تاکید رسانه فرانسوی بر نقش تل‌آویو در ترور دانشمند ایرانی

تهران - ایرنا - روزنامه فرانسوی لیبراسیون نوشت که اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر دست داشتن اسرائیل در ترور شهید محسن فخری‌زاده کاملا معتبر است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه فرانسوی لیبراسیون نوشت: پس از ترور محسن فخری زاده، دانشمند برجسته ایرانی، محمد جواد ظریف در توئیت خود، اسرائیل را مسئول این اقدام تروریستی دانست. پس از آن، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، اعلام کرد که رژیم اسرائیل به دنبال ایجاد هرج و مرج در کشور است.

«کلمان ترم/ Clément Therme» متخصص حوزه ایران و محقق پسادکترا در برنامه " دانش هسته ای" در موسسه مطالعات سیاسی پاریس /  Sciences Po Paris در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فرانسوی لیبراسیون به تشریح این موضوع پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان اظهارات وزیر امور خارجه ایران مبنی بر انتساب این ترور به اسرائیل را معتبر دانست، بیان داشت: این ترور مطابق با روال عملکرد مخفیانه حملات اسرائیل است؛ همچنین مصادف با ادعای اسرائیل در مورد تهدید هسته ای ایران روی داده است؛ بنابراین قطعا اظهارات مقامات تهران مبنی بر دست داشتن اسرائیل در این ترور معتبر است.

وی افزود: دکتر فخری زاده طی سال های گذشته، یکی از اهداف تعیین شده از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بوده است؛ ضمن اینکه این ترور در فضای متشنج میان ایران و اسرائیل به وقوع پیوسته است. تابستان سال جاری، ایران در حادثه خرابکاری سانتریفیوژهای مرکز هسته ای نطنز، اسرائیل را مقصر دانست.

این کارشناس فرانسوی در پاسخ به این سوال که آیا این ترور منجر به افزایش تنش بین ایران و اسرائیل می شود؛ عنوان داشت: هدف این نوع حمله کاملاً واضح است: تحریک به واکنش از طرف ایران. اما در حال حاضر، جمهوری اسلامی سیاست صبر راهبردی را تا پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور مغلوب انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اتخاذ کرده است؛ اگرچه رئیس دستگاه دیپلماسی ایران وعده انتقام وحشتناک را داده است. از سوی دیگر، تشدید تنش ها میان ایران و اسرائیل ممکن است با وجود به قدرت رسیدن دموکرات ها در آمریکا، کار را برای تغییر رویکرد واشنگتن در قبال ایران دشوار کند.

وی در مورد پیامدهای این ترور برای دولت آتی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده که می خواهد به توافق هسته ایران (برجام) بازگردد؛ خاطرنشان کرد: این ترور سنگی در کفش بایدن است؛ زیرا باعث افزایش تنش بین اسرائیل و ایران می شود. از طرفی، سطح اعتماد بین دولت آینده ایالات متحده و رژیم اسرائل کاهش می یابد. بنابراین در پس این اختلافات، مسیر پیش روی دولت آتی بایدن در قبال ایران دشوار خواهد شد؛ با این حال، بازگشت به برجام یکی از وعده های کارزار مبارزاتی او در زمان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بوده است.

تروریست‌های مسلح عصر جمعه (هفتم آذر) با کمین در مسیر خودرو حامل دکتر محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی(ره) شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند، این دانشمند برجسته کشورمان را در عملیاتی انتحاری و مسلحانه به شهادت رساندند.

براساس اظهارات وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جریان این حمله تروریستی، ابتدا خودرو حامل فخری‌زاده مورد حمله قرار گرفت و بعد یک خودرو نیسان در ۱۵ متری وی منفجر شد؛ در اثر این تیراندازی و انفجار، محسن فخری‌زاده به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد ولی با توجه به شدت جراحت‌های وارده در بیمارستان به شهادت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان